Przemysł informacyjny na Węgrzech

Coroczna Konferencja i Wystawa DAT '93 w Budapeszcie poświęcona była przemysłowi informacyjnemu Węgier i świata. Organizatorami tego spotkania byli: Węgierska Izba Twórców Baz (Hungarian Chamber of the DataBase Suppliers) i Węgierska Federacja Elektroniki i Informatyki.

Coroczna Konferencja i Wystawa DAT '93 w Budapeszcie poświęcona była przemysłowi informacyjnemu Węgier i świata. Organizatorami tego spotkania byli: Węgierska Izba Twórców Baz (Hungarian Chamber of the DataBase Suppliers) i Węgierska Federacja Elektroniki i Informatyki.

Problem telekomunikacji w przemyśle informacyjnym podlega na Węgrzech Ministerstwu Transportu, Telekomunikacji i Problemów Wody. Jego przedstawiciel zwrócił uwagę na pierwszą rocznicę ustanowienia prawa telekomunikacji, rozwiązującego, znany dobrze w Polsce, problem koncesji i norm technicznych.

Dyrektor Biura Ministerstwa Finansów (dr Szabo) przypomniał znaczące obciążenie obecnego stanu technologii informacyjnych na Węgrzech wadami poprzedniego ustroju oraz obecną skalą zmian. Za nadzwyczaj ważne uznał zmiany w zasadach księgowości, która stanowi pośrednio istotne źródło informacji dla administracji państwowej.

Ciekawy referat zespołu Węgierskiej Izby Twórców Baz Danych wygłosił prezes Izby (dr Mlinarics). Między innymi stwierdził, iż już w 1991 r. dostępnych było na świecie ok. 7 tys. baz on-line, zaś obecnie tylko na Węgrzech jest ich niemal 200 (większość w Budapeszcie). Przypomniał także, że światowy rynek "informacji" rośnie w skali 20% rocznie.

Mówca zwrócił uwagę na monopolistyczne praktyki telekomunikacji węgierskiej, nieustannie podnoszącej ceny swoich usług.

Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości zaprezentował Bazę Danych Systemu Rejestracji Firm. Zbudowana została jako system otwarty. Funkcjonuje od 1998 r. w węgierskich biurach (w dużej mierze dzięki 5 mln ECU otrzymanym z Brukseli w ramach programu PHARE). Dysponuje informacjami o 160 tys. firm.

Powracającym tematem konferencji był ważny problem dystrybucji informacji. Wynika to faktu, że większość potencjalnych użytkowników nowoczesnych źródeł informacji nie potrafi jeszcze samodzielnie zdobywać danych on-line. Obecnie prowadzone są na Węgrzech rozmowy z 200 potencjalnymi centrami dystrybucji informacji. Najbardziej obiecującymi, w tym obszarze usług, wydają się być biblioteki publiczne jako przyszli brokerzy profesjonalnych informacji.

Zauważona została także ekspansja baz danych na CD-ROM-ach, (również węgierskiej produkcji). Warto pamiętać, że nad Wisłą produkcja CD-ROM-ów pozostaje dalej w sferze planów.

Dużą wagę przywiązują Węgrzy do informacji dla i o administracji państwowej. Dotyczy to ewidencji pracowników i wspomagania fiskusa. Dostrzegane są problemy unifikacji baz i przepływu informacji pomiędzy stolicą i władzami lokalnymi.

Pełna ewidencja ludności, na Węgrzech usankcjonowana konstytucyjnie od 1992 r., stanowi doskonałe źródło informacji. Każdy może sprawdzić wszystkie dane o sobie i zastrzec ich poufność. Opłaty są następujące: pojedyncze informacje 20-50 forintów, duże liczby danych - 1forint/rekord.

Na Węgrzech działa już skomputeryzowany rejestr samochodów, zawierający opis ich własności i parametry techniczne oraz spis praw jazdy. Ciekawe jest prawne zastrzeżenie, że informacji tych nie można łączyć np. z rejestrem ludności. Od roku "dane samochodowe" są aktualizowane na bieżąco przez 300 stacji podłączonych do komputera host Siemens. Komercyjne zainteresowanie tymi informacjami było łatwe do przewidzenia. Kupują je konsorcja paliwowe, producenci części zamiennych, właściciele stacji napraw samochodów.

Goście Węgrów

Wystąpienie gości zagranicznych rozpoczął przedstawiciel GBI - Monachijskiego Serwisu on-line. Zaoferował on m.in. Dane biznesowe o państwach naszej części Europy w tym o Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Estonii, Turcji i Węgrzech. Cena za rekord np. opisujący wybraną firmę (6-10 DM).

Jak zwykle imponujące było wystąpienie przedstawicieli University Microfilms International (UMI). Oferta tej firmy zawiera 1 mln opisów doktoratów, 150 tys. książek, 17 tys. periodyków (tytułów) i wiele innych. Jednak podstawową ofertą UMI są bazy CD-ROM: - indeksy i streszczenia ASCII, pełne teksty ASCII i pełne teksty w postaci obrazów. Firma ta jako pierwsza wprowadziła BPO (Business Periodic on Disk) rejestr artykułów dotyczących biznesu z aktualizacją co miesiąc, przy zachowaniu pełnych praw autorskich! Inną, bardzo ciekawą ofertą UMI, jest dostarczanie kopii publikacji pochodzącej z dowolnego obszaru świata. Jeśli w określonej bazie on-line (np. w Dialogu) dostępne jest tylko streszczenie publikacji to istnieje możliwość zamówienia kopii pełnego tekstu, właśnie z UMI. Już po tygodniu dostajemy zamówione kopie.

Na zaproszenie organizatorów wygłosiłem referat nt. polskiego przemysłu informacyjnego. Przedstawiłem naszą ofertę łączności cyfrowej (NASK, Polpak).

Czesi na srebnych krążkach

Przedstawiciel z Czech uprzytomnił ponownie przepaść jaka dzieli nasz przemysł informacyjny od czeskiego. Przemysł czeski funkcjonuje w sektorze prywatnym i państwowym. Wykorzystane są: tradycyjne (katalogi, książki), dyskietki, online (Narodowe, Centrum Informacji), CD-ROM (Albertina Icome, Junkers) i początki Videotextu (Telecom).

Tytuły czeskich CD-ROM-ów:

Company Monitor - ORO, DEI, AD

Inform Katalog on CD-ROM

Memory of the World

Junix CD

Unix/DOS Sharonave

MultiMedica Thorax

Czech national Bibliography

Czech Medical Bibliography

Czech Trade Marks

Elektroniczne źródła informacji tworzone są głównie na bazie tradycyjnie drukowanych katalogów. Cennym źródłem jest oficjalny rejestr organizacji tworzony przez czeski i słowacki GUS. Zawarte są tam podstawowe informacje o ponad 100 tys. firm.

(Konferencja DAT '93 odbyła się 3-4 listopada 1993 r. w Budapeszcie).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200