Z teczką do buszu

Zapomnijmy na chwilę o pieniądzach. Wyprawa do buszu australijskiego, afrykańskiego, amazońskiej dżungli lub do swojskiego buszu nad Bugiem, może się stać WIELKĄ przygodą. Niestety, równie dobrze może być źródłem dziennikarskich doniesień, że jeszcze jedna wyprawa przepadła bez wieści.

Zapomnijmy na chwilę o pieniądzach. Wyprawa do buszu australijskiego, afrykańskiego, amazońskiej dżungli lub do swojskiego buszu nad Bugiem, może się stać WIELKĄ przygodą. Niestety, równie dobrze może być źródłem dziennikarskich doniesień, że jeszcze jedna wyprawa przepadła bez wieści.

Trudno jest przewidzieć, jakie niebezpieczeństwa kryją się za najbliższym zakrętem. W każdej sytuacji potrzebna jednak niezawodna łączność z każdego miejsca i z całym światem. Obecnie łączność taka jest dosłownie w zasięgu ręki, w postaci nieco grubszej teczki-aktówki, w której schowany jest telefon satelitarny. Nie jest to niestety urządzenie tanie, choć i nie tak drogie, aby nie było osiągalne dla firmy o średnich zyskach.

Mieszczący się w aktówce (razem z anteną) telefon satelitarny Hagenuk SP 1600 działa w systemie Inmarsat-M. Zawieszone nad równikiem satelity telekomunikacyjne Inmarsat, zapewniają transmisję danych i niezawodne połączenia ze światową siecią telefoniczną. Inmarsat korzysta z czterech satelitów, które umieszczono w punktach, o współrzędnych 54 W, 15,5 W, 64,5 E oraz 178 E. Kilka dalszych znajduje się już na orbitach, ale jako rezerwowe nie są na razie włączone do systemu. Żywotność satelity wynosi ok. 5 lat, później zastępowany jest satelitą rezerwowym. Organizacja Inmarsat umieszcza co roku na orbicie jednego lub dwa satelity komunikacyjne, dla których największym niebezpieczeństwem są pyłki kosmiczne uszkadzające baterie słoneczne.

Telefon satelitarny Hagenuk SP 1600 działa całkowicie w trybie cyfrowym, poza doskonale słyszalną łącznością głosową może też obsługiwać transmisję danych komputerowych i faksów z prędkością 2400 bit./s. Telefon przenośny ma antenę zamocowaną w wieku teczki. Wystarczy go z grubsza zorientować na najbliższego satelitę i można nawiązać łączność satelitarną. Ustawienie anteny we właściwej pozycji jest bardzo proste, w teczce zamontowany jest kompas typu lotniczego i należy odwrócić walizeczkę w odpowiednią stronę. Na uwagę zasługuje zastosowanie do łączności satelitarnej rewelacyjnie niewielkiej, prostokątnej i płaskiej anteny, a nie rozkładanej czaszy parabolicznej. Płytka antenowa może być zresztą wyjęta z teczki i postawiona w pewnej od niej odległości.

Hagenuk SP 1600 nawiązuje dwustronną łączność bezpośrednio z satelitą Inmarsat, korzystając z częstotliwości nadawania 1,626-1,660 MHz na morzu, 1,631-1,660 MHz na lądzie i częstotliwości odbioru 1,525-1,559 MHz na morzu oraz 1,530- 1,559 MHz na lądzie. Satelita Inmarsat komunikuje się z odpowiednią stacją bazową i za jej pośrednictwem, z publicznymi sieciami telefonicznymi. Łączność satelitarna przez system Inmarsat-M cechuje się bardzo wysokim stopniem niezawodności i bezpieczeństwa, przesyłany głos czy dane komputerowe nigdy nie podlegają zakłóceniom, nie ma zaników sygnału, eliminowany jest wszelki zbędny szum.

Tak niezawodna łączność potrzebna jest nie tylko w buszu, może być niezastąpiona dla ludzi biznesu, dziennikarzy, serwisantów i ekip naprawczych działających w terenie, ratowników, straży granicznej, w transporcie oraz dla policji. Gdyby podczas pamiętnych pożarów lasów w Polsce niektóre wozy strażackie dysponowały łącznością satelitarną, być może udałoby się uniknąć ofiar. W ekstremalnych warunkach łączność radiowa jest bowiem zawodna. Dla policji łączność satelitarna może oznaczać nie tylko głosową wymianę informacji, ale także możliwość otrzymania w każdym miejscu zdjęcia przestępcy, czy mapy terenu. W warunkach stacjonarnych, łączność satelitarna to możliwość kontaktu ze światem najodleglejszych wsi, ale także niezawodna łączność zapasowa dla firm, banków, ambasad, ponadnarodowych koncernów.

Telefon satelitarny Hagenuk SP 1600 oferowany jest w czterech wersjach.

- SP 1600 B to najpopularniejsza przenośna wersja walizkowa.

- SP 1600 T to wersja przystosowana do użytku stacjonarnego.

Przez opcjonalny interfejs można go podłączyć do centrali telefonicznej, umożliwiając dostęp do niej dowolnej liczby użytkowników. Wyposażenie w antenę paraboliczną pozwala na stały lub dowolny wybór satelity.

- SP 1600 M zaprojektowano dla statków i jachtów oraz morskich platform wiertniczych. Jednostka centralna wyposażona jest w stabilizowaną, automatycznie naprowadzaną antenę i może być podłączona równolegle do czterech słuchawek. Cechą szczególną tej morskiej wersji telefonu satelitarnego jest funkcja automatycznego alarmu morskiego, która w wypadku niebezpieczeństwa samoczynnie informuje, najbliższe ratownicze centrum koordynacyjne, o położeniu statku.

- SP 1600 L przeznaczony jest dla użytkowników pojazdów. Automatycznie naprowadzana antena sprawia, że korzysta się z niego równie łatwo, jak ze zwykłego telefonu. Przystawka głośno mówiąca zwiększa bezpieczeństwo użytkowania podczas jazdy. Dodatkowo można zainstalować moduł GPS pozwala na dokładne określenie położenia pojazdu.

Po zakupie telefonu satelitarnego pracującego w systemie Inmarsat-M należy go zarejestrować, a następnie otrzymać satelitarny numer telefoniczny. Przyznawany jest on przez biuro Inmarsat w Londynie, które dopuszcza dany terminal do łączności globalnej. Rejestracja telefonu obsługiwana jest przez właściwy dla danego kraju urząd telekomunikacyjny. Rachunki za łączność satelitarną wystawia z reguły miejscowy operator telefoniczny, a więc w Polsce Telekomunikacja Polska S.A.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że mimo umieszczenia stacji łączności satelitarnej w Psarach na mapie zasięgów Inmarsat, nie pracuje ona jeszcze jako stacja przekaźnikowa systemu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Psary są bardzo zainteresowane uruchomieniem łączności także Inmarsat. Pomijając pobudki patriotyczne, życzę stacji w Psarach powodzenia bowiem łączność satelitarna jest także znakomitym i mającym przyszłość interesem.

Hagenuk SP 1600 może pracować w temperaturze od -25 do + 50 C, jest odporny na przeciążenia do 20 g i uderzenia. Teczka z telefonem satelitarnym jest nieco większa od typowej aktówki (46x37x14 cm) i waży jedynie ok. 9 kg. Nie ma jednak róży bez kolców.

Po pierwsze należy sobie przypomnieć o pieniądzach. Telefon satelitarny Hagenuk SP 1600 B kosztuje ok. 19,600 USD. Faksowy/modemowy interfejs, umożliwiający transmisję danych z prędkością 2400 bit./s, to kolejne 1,180 USD. Opłaty za łączność satelitarną zależą od operatora wybranej stacji przekaźnikowej i wynoszą obecnie ok. 5 USD za minutę połączenia. Jeszcze niedawno jednak opłaty te były o ok. 1 USD droższe.

Drugim kolcem, jak we wszystkich urządzeniach przenośnych, jest kwestia zasilania. Oczekiwanie na transmisję pobiera 70 W, prowadzona rozmowa pochłania 200 W. Podczas pracy w ruchu telefon zasilany jest z baterii akumulatorów i wymaga napięcia 10,5-32 VDC. Mimo pełnej automatyki i maksymalnego oszczędzania zasilania, nie można jednak prowadzić długich rozmów satelitarnych.

W przyszłości, w systemie łączności satelitarnej Inmarsat, uruchomiony będzie paging oraz możliwość bezpośredniej łączności w systemie telefonii komórkowej. Wówczas jeden aparat będzie działał jako telefon komórkowy i satelitarny.

Promocję i sprzedaż systemów łączności satelitarnej Inmarsat prowadzi w Warszawie firma Skycom, (02-729 W-wa), ul. Rolna 155 A, tel. 43 58 80, fax 437969. Tam także można uzyskać dokładniejsze informacje nt. działania sieci i terminali Inmarsat.

Założony w 1982 r. Inmarsat jest międzynarodowym zrzeszeniem 65 państw członkowskich, powołanym dla zapewnienia spójnego, kompletnego systemu usług w globalnej, ruchomej łączności satelitarnej w sektorze żeglugowym, lądowym i aeronautycznym. Gwarancję długofalowej stabilności systemu, zapewnia poparcie 65 państwowych urzędów telekomunikacyjnych i ponad 130 krajów korzystających z usług Inmarsat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200