W stoiskach

Jednym z elementów, które różniły tegoroczne targi Komputer Expo '94 od swych poprzedników, był rzucający się w oczy wzrost zastosowań graficznych. Było to spowodowane wejściem na polski rynek sprzętu komputerowego, wyposażonego w tak silne procesory jak Pentium (np. stoisko Dell Computer Poland, JTT Poland, Atut sp. z o.o., Bull Polska i inne), R4000 (sprzęt Silicon Graphics w stoisku ATM) czy Alpha (w urządzeniach pokazywanych przez Digital Equipment Polska).

Jednym z elementów, które różniły tegoroczne targi Komputer Expo '94 od swych poprzedników, był rzucający się w oczy wzrost zastosowań graficznych. Było to spowodowane wejściem na polski rynek sprzętu komputerowego, wyposażonego w tak silne procesory jak Pentium (np. stoisko Dell Computer Poland, JTT Poland, Atut sp. z o.o., Bull Polska i inne), R4000 (sprzęt Silicon Graphics w stoisku ATM) czy Alpha (w urządzeniach pokazywanych przez Digital Equipment Polska).

W stoisku Digital Equipment Polska zaprezentowano prawdopodobnie pierwszą polską, 32-bitową aplikację warszawskiej firmy Inter-Design Tessel Systems - graficzne oprogramowanie RasterViewer dla Windows NT (oprogramowanie to opracowane na platformę 486 opisywaliśmy w CW 4/128). Na komputerze PC wyposażonym w procesor Alpha/150 MHz i pamięć 32 MB RAM, pod kontrolą Windows NT można było z imponującą szybkością przeglądać rysunki rastrowe (pokazywane były zeskanowane, wielkoformatowe mapy i elementy dokumentacji technicznej projektu architektonicznego). Jak dowiedzieliśmy się przeniesienie aplikacji z platformy 486/Windows NT na platformę Alpha/Windows NT trwało zaledwie 3 godziny.

Przy wykorzystaniu komputera Indigo 2 firmy Silicon Graphics na stoisku ATM zaprezentowano system SIT (Systemy Informacji o Terenie) opisujący przestrzeń miejską Gdańska. Całe długofalowe przedsięwzięcie zobrazowania mapy Gdańska podzielono na etapy. W pierwszym rozpoczęto prace nad ewidencją gruntów z opisem rodzaju własności terenów miejskich. Jest to połączone z prototypową komputeryzacją księg wieczystych (!). Kolejnym zamierzeniem jest zobrazowanie uzbrojenia technicznego terenu. Obecnie, po uruchomieniu połączenia światłowodowego między Urzędem Miejskim a gmachem Sądu, każda zmiana własności jest na bieżąco aktualizowana na mapach. O wadze całego przedsięwzięcia świadczy projekt zaprezentowania stosowanych rozwiązań na forum ogólnopolskim.

Swoje systemy czy aplikacje GIS prezentowali także Intergraph, Imagis, Neokart, Aplikom 2001, Biprogeo, Krakowskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, OPeGieKa. Można było odnieść wrażenie, że stoimy w przededniu lawinowego wzrostu tego typu zastosowań. A może nawet ta lawina już ruszyła?

Nowościami, które łączą się z poprzednią tematyką z racji stosowania w administracji samorządowej i państwowej, to m.in. zapowiedź rychłego wejścia na rynek systemu SEZAM, (wspólnego dzieła Bull Polska i ZETO Koszalin), pakietu do obsługi USC pod kontrolą Windows firmy Bull (ze świeżą jeszcze - sprzed tygodni - homologacją MSW), kompleksowa oferta komputeryzacji urzędów miejskich i gminnych (w połączeniu z ewidencjami systemu Radix) firmy ICL Poland oraz oferta oracle'owego systemu KSAT firmy COIG tym razem na platformie Mac. Oprogramowanie Oracle prezentowali również i inni twórcy pakietów dla administracji jak Otago z systemem Ratusz czy Unidatax z programem Szogun.

Świetnym pomysłem dystrybutora Apple (Sad) było zaproszenie artystów: Marka Bilińskiego i Czesława Niemena, do zaprezentowania swych umiejętności przy wykorzystaniu multimedialnej aparatury Apple. Miało to miejsce w PKiN. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na kolejnych, krajowych targach tego typu, firma Sad zaprezentuje nowy komputer Apple, wyposażony w procesor PowerPC. Zdaniem przedstawiciela Sad, przewidywana kariera tego procesora, to kolejny etap wieloletniej rywalizacji firm Intel i Motorola. Czy tym razem zwycięży Motorola - to się jeszcze okaże - być może już w br.

Tak jak na poprzednich targach, wiele ofert było przeznaczonych do wspomagania zarządzania małymi, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. Warto tu odnotować wejście na polski rynek takich dużych systemów jak CA-CAS (produkt Computer Associates dla Unix, Unicorn Consultants Ltd), polska wersja BPCS (Business Planing & Control) amerykańskiej firmy SSA ( oferta Idom) czy szwedzki System 4 (IFS Poland, technologia Oracle).

Czyżby firmy informatyczne przeczuwały rychłą komputeryzację dużych organizacji przemysłowych?

Przegląd oferty dla firmy/urzędu przedstawimy w jednym z najbliższych Cenników CW.

Sporo miejsca na targach zajmowały terminale dla sklepów wykorzystujących działanie kart mikroprocesorowych (tzw. smart cards). Występowały one w ofercie Bull Polska, Koma (a właściwie Syntax) czy DigitCard - Unicard.

Coraz liczniej prezentowano ofertę urządzeń do zapisu danych (archiwizacja, backup) na taśmach czy napędach optycznych. Obok takich firm jak Cezar czy Copact oferowała je m.in. radomska firma Komtech. Na zakończenie warto jeszcze odnotować pojawienie się pewnej ilości dużych systemów przeznaczonych do archiwizacji dokumentów. Są wśród nich Kofax (firma Elsat) czy Adas (firma Bonair).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200