Modem ZyXEL U-1496 Plus

ZyXEL U-1496 Plus to wysokiej klasy fax-modem, mający odpowiednią homologację, zgodny chyba ze wszystkimi istotnymi standardami transmisji i korekty danych, wyposażony dodatkowo w opcję automatycznej sekretarki.

ZyXEL U-1496 Plus to wysokiej klasy fax-modem, mający odpowiednią homologację, zgodny chyba ze wszystkimi istotnymi standardami transmisji i korekty danych, wyposażony dodatkowo w opcję automatycznej sekretarki.

Instalacja modelu U-1496 (zewnętrznego) nie sprawia kłopotu (jeśli ma się swój własny kabel do podłączenia modemu ze złączem szeregowym komputera). Sam sprzęt wygląda solidnie i robi dobre wrażenie, a jego uruchomienie nie sprawia problemów (po prostu działa od razu).

Uwagę zwraca przede wszystkim duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym widoczny jest pełny podgląd stanu transmisji. Można także wykorzystując znajdujące się obok klawisze dokonywać manualnego ustawienia parametrów pracy modemu. Całością steruje procesor Motoroli 68000. Omawiany modem obsługuje standardy transmisji V.21, V.22bis, V.22, V.23, V.32 (9,6 kbps), V.32bis (14,4 kbps), ZyXEL (własny - 19.2 i 16,8 kbps), Bell 103 i in., korekcji błędów V.42 i MNP4 oraz kompresji danych V.42bis i MNP5. Maksymalna prędkość transmisji 19,2 kbps może być trudna do uzyskania w warunkach polskich, z uwagi na ciągle jeszcze słabą jakość transmisji w łączach telefonicznych. Modem może obsługiwać połączenie synchroniczne i asynchroniczne, a także pracować na łączach dzierżawionych (dwu- i czterodrutowych) w trybach pracy synchronicznej i asynchronicznej. W trakcie testów nie wykazywał żadnych usterek i można powiedzieć, że "chodził jak burza".

Załączona instrukcja pozostawia wiele do życzenia. A mianowicie jest jak stara panna, tzn. oschła i wymagająca (tutaj: od czytelnika). Załączone oprogramowanie (Zfax), służące do odbierania i wysyłania faksów oraz obsługi poczty głosowej, byłoby niezłe, gdyby instalowane było dziesięć lat temu. Krótko mówiąc otrzymuje się doskonałe urządzenie i niewiele więcej. Jednak nie jest to niczym dyskwalifikującym dla sprzętu tej klasy. Przeznaczeniem modemu o takich parametrach, jakie ma ZyXEL U-1496 jest obsługa komputera (serwera), który znaczną część swej pracy zużywa na obsługę połączeń telefonicznych (duże firmy, BBS- y, itd.), a tam wykorzystuje się specjalistyczne, własne, poważne oprogramowanie.

Próba użycia automatycznej sekretarki (czyli nagrywania i odtwarzania głosu przesyłanego linią telefoniczną z wykorzystaniem dysku twardego komputera, przy zastosowaniu sprzętowych algorytmów kompresji głosu) srodze mnie zawiodła. Jakość dźwięku była daleka od tej jaką mógłbym zaakceptowac. No cóż - jest to pewna nowinka techniczna, bowiem ZyXEL jako jeden z pierwszych stara się wyposażyć modemy w opcję automatycznej sekretarki (bez wątpienia ciekawą i pożyteczną), a jak wiadomo początki bywają trudne.

Jest to tzw. modem faksowy, czyli można go wykorzytać także do przesyłania i odbierania faksów (zamiast na papier trafiają one na dysk twardy). Spełnia takie standardy CCITT Group III, a więc praktycznie może współpracować ze wszystkimi faksami dostępnymi na rynku w Polsce. Nie zastąpi to jednak w pełni prawdziwego faksu, ale pozwala na przesyłanie plików wprost z komputera bez żadnej utraty jakości ("jak żyleta"), a w połączeniu z tym normalnym pełnić może rolę dobrego archiwum przychodzących faksów.

Z uwagi na cenę sprzęt ten jest raczej przeznaczony do profesjonalnych zastosowań. Dla potencjalnych użytkowników doskonałe parametry techniczne i nienaganne działanie, powinny z nawiązką równoważyć zauważone niedostatki i uciążliwości.

Modem

Nazwa pochodzi od zlepku słów MOdulować i DEModulować. Jest to urządzenie, które zamienia sygnały cyfrowe na postać możliwą do przetransmitowania przez linię telefoniczną (modulacja) oraz przekształca sygnały odebrane z podobnego urządzenia na postać cyfrową (demodulacja). Modem może automatycznie wybierać numer (a także odpowiadać na przychodzące wywołania), kompresować i dekompresować przesyłane dane, dokonywać korekty błędów transmisji oraz pełnić rolę faksu (mówi się wówczas o modemie faksowym lub fax-modemie). Z uwagi na fizyczne połączenie modemu z komputerem wyróżnia się modemy zewnętrzne (połączone kablem ze złączem szeregowym) lub wewnętrzne (wykonane jako karta rozszerzająca do komputera).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200