Jak ułatwić użycie programu?

Łatwość użycia zaczyna być jednym z decydujących czynników, określających rynkowy sukces lub porażkę nowego programu. Nowe metody ułatwiania życia zwykłemu użytkownikowi komputera oferuje nową technikę IntelliSense, wprowadzoną w produktach z pakietu Microsoft Office (Excel 5.0, Word 6.0, PowerPoint 4.0, Access 2.0).

Łatwość użycia zaczyna być jednym z decydujących czynników, określających rynkowy sukces lub porażkę nowego programu. Nowe metody ułatwiania życia zwykłemu użytkownikowi komputera oferuje nową technikę IntelliSense, wprowadzoną w produktach z pakietu Microsoft Office (Excel 5.0, Word 6.0, PowerPoint 4.0, Access 2.0).

Czego chce użytkownik?

Jak wynika z badań przeprowadzonych ostatnio przez Microsoft, łatwość użycia jest wartością najwyżej cenioną w produktach programowych. Osoby biorące udział w ankiecie przeprowadzonej w 1993 r. ceniły ją sobie jako najważniejszy powód zadowolenia z produktu. Łatwość użycia jest bardzo ważna dla klientów toteż, Microsoft postanowił uczynić ją jednym z głównych celów projektowych dla produktów pakietu Office 4.

W celu zrozumienia jak uczynić nowe programy łatwiejszymi w użyciu, wykorzystano wyniki prowadzonego projektu badawczego, polegającego na sprawdzaniu czego ludzie oczekują, jak pracują z oprogramowaniem, jakie struktury dokumentów tworzą, itp. Uzyskane wyniki umożliwiły wprowadzenie wielu innowacji. Większość z nich została zrealizowana w technice IntelliSense.

IntelliSense

Technika IntelliSense została włączona we wszystkie programy z pakietu Office i ułatwia ich użycie dzięki inteligencji wbudowanej w oprogramowanie. Dzięki niej program rozumie kontekst działań użytkownika, rozpoznaje jego intencje i automatycznie produkuje poprawny wynik.

Możliwości IntelliSense wykraczają znacznie poza tradycyjne rozumienie łatwości użycia. Zwykle programiści koncentrowali się na umożliwieniu użytkownikowi znalezienia i wykorzystania właściwości programu, nie zmniejszając jednak jego obciążenia pracą. Nowa technika przenosi różne prace wykonywane normalnie przez użytkownika na komputer; użytkownik nie musi już rozumieć ani wykonywać wszystkich kroków, niezbędnych do dokończenia pracy. IntelliSense zmusza komputer do bardziej aktywnego uczestnictwa w pomocy użytkownikowi aby odkrywał łatwiejsze i bardziej efektywne sposoby pracy.

Wyniki badań uwzględniono w projekcie

Aby ułatwić użycie programów, Microsoft skorzystał z wyników badań dotyczących używania produktów. Przeprowadzono je w czterech kategoriach:

Informacje od użytkowników

Zespół pracowników Microsoft stale zbiera od użytkowników sugestie i uwagi (przekazywane przez nich w tempie ok. 160 sugestii na godzinę), co daje cenne informacje o występujących trudnościach. Do tej pory zebrano informacje od ponad 100 tys. użytkowników.

Wersje instrumentalne

Microsoft rozprowadza wśród ochotników specjalne instrumentalne wersje oprogramowania, zapisujące każde naciśnięcie klawisza i kliknięcie myszą. Pozwalają one na stwierdzenie jak ludzie używają określonego programu. Badania wykazują, które właściwości są używane najczęściej, które najrzadziej, które są łączone z innymi i które sprawiają kłopoty.

Aktywność użytkownika

Przeprowadzono ponad 800 wywiadów z użytkownikami z całego świata w celu zrozumienia co ludzie wykonują korzystając z pomocy oprogramowania. W wywiadach użytkownicy wyjaśniali szczegółowo jak wykonują różnorodne zadania. Celem wywiadów było także wskazanie im sposobów wykonywania czynności w sposób bardziej efektywny i skuteczny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200