Model niezależny od architektury

ArcStyler definiuje niezależny od platformy model aplikacji zgodny z zasadami MDA.

ArcStyler definiuje niezależny od platformy model aplikacji zgodny z zasadami MDA.

Niemiecka firma Interactive Objects jest autorem narzędzia ArcStyler, służącego do tworzenia w języku UML modeli aplikacji i utrzymywania ich przez cały tzw. cykl życia projektu. U podstaw ArcStylera leży Model Driven Architecture, a dokładnie jej wariant opracowany przez Interactvie Objects - Convergent Architecture.

Model bez platformy

Object Management Group od 12 lat zajmuje się standaryzacją rozwiązań programistycznych, mającą zapewnić współpracę aplikacji, napisanych w różnych językach, korzystających z różnych systemów komunikacyjnych w warstwie middleware i różnych baz danych. Jednym z efektów pracy tej organizacji jest Model Driven Architecture (MDA) - nowy sposób pisania specyfikacji i tworzenia aplikacji, bazujący na modelach niezależnych od platformy. Modele te nazywają się PIM (Platform Independent Model).

MDA koncentruje się na właściwościach funkcjonalnych i pracy rozproszonej aplikacji, bez względu na uwarunkowania technologii, w której ostatecznie aplikacja lub system mają być zrealizowane. Rozdziela też szczegóły implementacyjne od funkcji biznesowych. Inne znane rozwiązania architektury są zwykle powiązane z konkretnymi technologiami. Pod tym względem model PIM jest stabilny i trwały. Jeżeli zachodzi potrzeba uaktualnienia platformy lub wymiany na inną (np. zmiany serwera aplikacyjnego), model niezależny od platformy może być nadal wykorzystywany. W przypadku złożonych aplikacji zapewnia to znaczne zyski finansowe i pozwala zaoszczędzić czas.

Kompletna specyfikacja MDA zawiera końcowy model PIM napisany w UML i jeden lub więcej odwzorowań PSM (Platform Specific Model) modelu PIM na konkretną platformę, łącznie ze zbiorem definicji interfejsów dla tej platformy.

MDA łączy ustanowione przez OMG standardy modelowania z CORBĄ, Javą, .Net i innymi technologiami middleware, ułatwiając integrację aplikacji. U podłoża architektury MDA leżą trzy standardy modelowania: język UML, składnica do wymiany i przechowywania metadanych MOF (Meta Object Facility) oraz język wymiany metadanych XMI (XML Metadata Interchange). MDA ma zapewnić użytkownikom biznesowym możliwość jednokrotnego zdefiniowania potrzebnych im własności funkcjonalnych i zachowania aplikacji w formie standardowego modelu PIM, a następnie stworzenia PSM i jego implementacji na żądanej platformie bez konieczności zmiany modelu PIM.

Przetwarzanie modelu PIM na model zależny od platformy PSM i generowanie dla tego modelu kodu (źródłowego lub maszynowego) jest wykonywane za pomocą specjalizowanych narzędzi programistycznych. Pierwszym tego typu produktem jest właśnie ArcStyler.

Z pomocą narzędzi

ArcStyler umożliwia modelowanie - na wysokim poziomie ogólności - procesów biznesowych, procesów obiegu pracy, scenariuszy biznesowych. Nie zapewnia natomiast wszystkich typowych funkcji dla innych narzędzi UML, tj. tworzenia diagramów klas, wykresów stanu, diagramów używania (use case) czy diagramów sekwencji. Z tego powodu producent ArcStylera zaleca korzystanie z pakietu narzędziowego Rational Rose (obecnie własność IBM) do tworzenia bardziej szczegółowych modeli aplikacji. Oba produkty są dystrybuowane w Polsce przez firmę Premium Technology.

ArcStyler zawiera adaptery do osadzania aplikacji na różnych platformach, automatycznego generowania sekwencji testowych, potwierdzania poprawności modelu pod względem zgodności ze zbiorem ustalonych reguł i kontroli wersji. Natomiast nie jest możliwa dwukierunkowa synchronizacja między modelem a kodem.

Modułowa architektura ArcStyler i repozytorium modeli (dostępne za pośrednictwem XMI) pozwalają na wyposażenie go w różne programy do odwzorowania modelu PIM aplikacji na istniejące platformy middleware. W aktualnej wersji ArcStyler Enterprise zawiera adaptery odwzorowujące model PIM na platformę CORBA, J2EE i .Net, generujące kod wykonywalny (odpowiednio: C++, Java, C#) dla tych platform. Do modyfikacji kodu Java firma zaleca pakiet narzędziowy JBuilder Enterprise Borlanda.

ArcStyler jest dostępny w trzech podstawowych wersjach: Web, Enterprise i Architect. Wersja Web zawiera tylko jeden adapter do tworzenia i generowania aplikacji dla serwera aplikacyjnego IBM WebSphere. Wersje Enterprise i Architect mają adaptery dla innych serwerów aplikacyjnych lub platform (np. systemu operacyjnego z/OS dla mainframe'ów IBM), a ponadto umożliwiają tworzenie i dołączanie własnych adapterów do poszczególnych systemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200