Zanim przyjdą kontrolerzy

Centrum Edukacyjne CSS EduSoft zorganizowało - pod patronatem Business Software Alliance - cykl szkoleń z zakresu polityki zarządzania oprogramowaniem w przedsiębiorstwach oraz weryfikacji jego legalności, w tym sposobów przeprowadzania audytów informatycznych. Patronat medialny nad akcją objął Computerworld.

Centrum Edukacyjne CSS EduSoft zorganizowało - pod patronatem Business Software Alliance - cykl szkoleń z zakresu polityki zarządzania oprogramowaniem w przedsiębiorstwach oraz weryfikacji jego legalności, w tym sposobów przeprowadzania audytów informatycznych. Patronat medialny nad akcją objął Computerworld.

"Szkolenia są przeznaczone przede wszystkim dla firm informatycznych prowadzących sprzedaż i wdrożenia oprogramowania komputerowego bądź administrujących sieciami teleinformatycznymi swoich klientów. Dzięki nim będą mogły rozszerzyć ofertę o usługi kontroli legalności oprogramowania" - mówi Witold Ozimek z CSS EduSoft. "Nawet jeśli przedstawiciele firm IT nie będą wykonywali takich prac, to przynajmniej będą potrafili udzielać kompetentnych informacji o tym, w jaki sposób firma może samodzielnie przeprowadzić inwentaryzację oprogramowania i jakie procedury należy wprowadzić, aby w efektywny sposób zarządzać posiadanym oprogramowaniem" - dodaje.

Szkolenia są organizowane w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi i Katowicach. Zdaniem przedstawicieli CSS zainteresowanie kursami jest bardzo duże. Tylko w Warszawie przeprowadzono cztery takie szkolenia. W całej Polsce wzięło w nich udział ponad 200 osób ze 140 firm, 70% z nich to przedsiębiorstwa małe i średnie. Akcja będzie trwać do końca maja br.

Tematyka szkoleń organizowanych przez BSA obejmuje zagadnienia dotyczące zarówno metod zarządzania i weryfikacji legalności oprogramowania, jak i aspekty prawne, w tym prezentację aktów dotyczących ochrony własności intelektualnej. "Właśnie interpretacje konkretnych przepisów są najtrudniejsze i wywołują wśród uczestników szkoleń najwięcej wątpliwości" - mówią przedstawiciele CSS EduSoft. Obejmują one m.in. to kto, kiedy i w jaki sposób może przeprowadzić kontrole legalności oprogramowania zainstalowanego w firmie. Okazuje się również, że nawet tak powszechnie znane określenie, jak "kopia" programu, nie jest precyzyjnie zdefiniowane z prawnego punktu widzenia i wymaga ścisłej interpretacji.

Na rynku dostępnych jest kilka programów do kontroli zainstalowanego oprogramowania. Są to aplikacje niezależne lub wchodzące w skład większych pakietów do zarządzania systemami IT. Na stronie Business Software Alliance wymienionych jest dziewięć takich aplikacji, z GASP 6.5 - programem oferowanym również przez tę organizację na czele. BSA w Polsce - przy współpracy z firmą DCS, która jest polskim dystrybutorem GASP - przygotowała bezpłatne wersje tego pakietu. Umożliwiają one przeprowadzenie audytu tylko na 25 komputerach. Mogą otrzymać je wszystkie polskie firmy, które zgłoszą się, aby przy jego użyciu dokonać weryfikacji stosowanego oprogramowania.

Rozwiązania tego typu wspomagają tylko wykonanie audytu, m.in. ułatwiając tworzenie raportów o zainstalowanych - legalnych i nielegalnych - aplikacjach. Kontrola legalności wymaga zaś "ręcznej" weryfikacji raportów i porównania danych z dokumentami zakupu lub przekazania oraz liczbą licencji. "Sprawne przeprowadzenie takiej inwentaryzacji w znacznym stopniu zależy od doświadczenia prowadzącej ją osoby" - uważa Mirosław Trzpil z CSS EduSoft.

Przedstawiciele CSS EduSoft twierdzą, że coraz szybciej będzie się rozwijać w Polsce segment usług IT związany właśnie z audytem oprogramowania. Według wyników badań CBOS 57% właścicieli firm średnich w Polsce nigdy nie sprawdzało zgodności zainstalowanego oprogramowania z posiadanymi licencjami. Niestety, jak wskazują te same badania, tylko 26% z nich uważa, że taką kontrolę warto przeprowadzić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200