SEZAMIE otwórz się

Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Koszalinie (Koszalin, ul. 4-go Marca 38, tel. 42 54 31 do 36, fax 42 65 31) we współpracy z firmą Bull Polska opracowuje Kompleksowy System Obsługi Urzędów Gmin SEZAM w wersji Unix.

Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Koszalinie (Koszalin, ul. 4-go Marca 38, tel. 42 54 31 do 36, fax 42 65 31) we współpracy z firmą Bull Polska opracowuje Kompleksowy System Obsługi Urzędów Gmin SEZAM w wersji Unix.

System ma zawierać następujące aplikacje: Ewidencja Ludności (autorem jest warszawski ARAM, który zdobył homologację RCI PESEL), USC, Ewidencja petentów, Ewidencja pojazdów, Ewidencja gruntów, Ewidencja budynków, Gospodarka gruntami, Ewidencja podmiotów gospodarczych, Podatki i opłaty lokalne, Podsystem finansowo-księgowy, Obsługa ośrodków pomocy społecznej oraz Kadry i płace. Wszystkie są wzajemnie powiązane.

Wymienione systemy eksploatowane będą w wersjach DOS i Novell. SEZAM pod Unix jest opracowywany za pomocą pakietu typu CASE, System Architect (firmy Popkin). System jest tworzony w języku 4 generacji INFORMIX-4GL, który umożliwia stosunkowo łatwe wprowadzenie zmian do istniejącej bazy danych. Niewielka ilość procedur jest tworzona w języku C.

Proponowane konfiguracje sprzętowe zawierają centralny serwer, pracujący po kontrolą Unix oraz komputery osobiste, które potrafią emulować wybrany rodzaj terminali i komunikują się z serwerem poprzez sieć. Do serwera mogą być również podłączone terminale - bezpośrednio lub za pośrednictwem serwerów terminali. Aplikacje graficzne można będzie uruchamiać na specjalistycznych platformach X- terminali.

Sugerowana przez twórcę SEZAM-u, minimalna konfiguracja dla małej gminy składa się z komputera PC 486 (produkcji np. firmy Bull), (32 MB RAM, 400 MB HDD), napędu taśmowego, multipleksera i dwóch koncentratorów (łącznie 16 wyjść RS 232 C), licencji systemu operacyjnego SCO Open Desktop Server (zawiera w sobie SCO Unix) oraz licencji na korzystanie z wersji eksploatacyjnej Informix. W pracach związanych z tworzeniem SEZAM-u partnerem ZETO-Koszalin jest gdyński Prokom, który dostarczył oprogramowanie SCO Unix.

SEZAM dla dużej gminy jest opracowywany przy współudziale warszawskiej firmy Consortia. Przykładową konfigurację SEZAM-u (w wersji RISC) dla dużej gminy przedstawiamy na załączonej ilustracji.

Dotychczas oferowane systemy w wersji DOS i Novell cieszą się dużym powodzeniem. ZETO-Koszalin do swojej oferty dołącza sporą listę referencyjną Urzędów Miast i Gmin, które korzystają z tych pakietów. Są to w większości miasta i miasteczka położone w północnej Polsce.

Chcielibyśmy jak najszybciej poinformować naszych Czytelników o pierwszych instalacjach pakietu SEZAM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200