Wszystko do pracy grupowej

Rok 1995 można uznać za wielki sukces systemów i narzędzi do pracy grupowej. Jeżeli nawet termin ten jest różnie rozumiany, to celem jest zarówno dostarczanie małym i średnim organizacjom serwerów baz danych, jak i lepsze wspieranie pracy zespołowej programistów w trakcie opracowania aplikacji.

Rok 1995 można uznać za wielki sukces systemów i narzędzi do pracy grupowej. Jeżeli nawet termin ten jest różnie rozumiany, to celem jest zarówno dostarczanie małym i średnim organizacjom serwerów baz danych, jak i lepsze wspieranie pracy zespołowej programistów w trakcie opracowania aplikacji.

Dla średnich i małych organizacji

Duże systemy zarządzania bazami danych - właściwie każdego z wielkich producentów (Computer Associates, IBM, Informix, Oracle, Software AG, Sybase) - uzyskały tak potężne właściwości, że świetnie nadają się do obsługi każdego, nawet największego przedsięwzięcia informatycznego. Nie ma jednak nic za darmo. Ich wymagania sprzętowe są potężne, koszt licencji przechodzi wyobrażenia przeciętnego śmiertelnika na temat cen i warunków zakupu oprogramowania, opracowanie aplikacji wymaga zespołu kilkudziesięciu analityków, projektantów, systemowców i programistów o bardzo wysokich kwalifikacjach, pracujących na pełny etat przez kilka miesięcy, jeśli nie kilka lat, zaś eksploatacja wymaga równie wysoko wyszkolonych fachowców do administrowania, strojenia i utrzymywania w ruchu tych aplikacji.

Na dodatek w odczuciu kierownictwa przedsiębiorstw i organizacji utrwala się właściwe przekonanie, że poważne aplikacje da się obsługiwać jedynie za pomocą relacyjnych baz danych SQL. I słusznie, bo mają one tyle zalet w porównaniu z innymi systemami, zwłaszcza plikowymi, że trwał intensywny nacisk na producentów o dostarczanie dobrych systemów SQL za przystępną cenę.

I tak właśnie postąpili w 1995 r. praktycznie wszyscy wielcy producenci systemów baz danych, dostarczając produkty zwane umownie "systemami zarządzania bazami danych do pracy grupowej" lub "personalnymi serwerami baz danych". Są to produkty w znacznej mierze zgodne z dużymi systemami, ale nadają się do pracy na PC pod OS/2 lub Windows NT, serwerze NetWare, stacji roboczej lub małym serwerze Unix.

Nie wszyscy z wielkich producentów spostrzegli dość wcześnie ten pęd do minimalizacji produktów, ale wszyscy poradzili sobie równie dobrze. Jeżeli nie mieli własnego produktu o odpowiednich właściwościach, kupili mniejszą firmę lub jej produkt i doprowadzili do zgodności ze swym sztandarowym systemem zarządzania bazami danych.

Oferta

Computer Associates po kupieniu w 1994 r. firmy ASK Group, (która wcześniej kupiła Ingres) stał się właścicielem dużej bazy danych Ingres, znanej obecnie pod nazwą OpenIngres. W celu uzupełnienia oferty CA zawarł umowę z firmą Gupta i dostarcza jej zmieniony serwer SQLBase jako CA OpenDesktop, zgodny już obecnie z OpenIngres.

IBM ma kompletną ofertę własnego systemu zarządzania bazami danych DB2. Działa on bowiem zarówno na największych komputerach IBM pod kontrolą MVS, jak na zintegrowanych serwerach aplikacji AS/400, komputerach średnich RS/6000 jak i na PC pod kontrolą OS/2. Obecnie IBM doceniając coraz wyraźniejszą tendencję w przechodzeniu na Windows NT do obsługi pracy zespołowej dostarcza także DB2 do tego systemu.

Informix od lat dostarczał niewielki serwer baz danych Informix SE, przeznaczony głównie do samodzielnych aplikacji, nie wymagających obsługi administracyjnej. Przeniesienie tego systemu do Windows NT nie zaspokoiło jednak wymagań klientów. Dlatego też obecnie Informix dostarcza Informix Workgroup Server zgodny ze swym największym systemem Informix OnLine 7.

Microsoft oferuje SQL Server 6 (opracowany na bazie dawnego wspólnego produktu Microsoft i Sybase) dla platformy Windows NT, świetnie nadający się właśnie do małych i średnich projektów informatycznych.

Oracle wystąpił z ofertą serwerów Personal Oracle i Oracle Workgroup Server. Później te produkty stały się częścią pakietu zawierającego także narzędzia do opracowania aplikacji z serii 2000 (Designer/2000, Developer/2000, Discoverer/2000). Obydwa serwery są zgodne z systemem Oracle7, za wyjątkiem kilku cech istotnych jedynie dla dużych organizacji (replikacja baz danych). Zresztą w nowej wersji Oracle Workgroup Server 2.0 dostarcza się także i tę cechę.

Software AG, dostarczający system zarządzania bazami danych Adabas dla dużych komputerów IBM, zakupił od Siemens-Nixdorf unixowy system baz danych i oferuje go obecnie jako Adabas D o uproszczonej obsłudze i administracji dla HP UX, Solaris, IBM AIX, OS/2, Windows NT i in.

Sybase (obecny na polskim rynku jedynie przez swą filię PowerSoft, produkującą PowerBuilder) zakupił firmę Watcom i oferuje jej serwer baz danych SQL Server, jako uzupełnienie swej oferty dużych systemów Sybase System 10 i 11.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200