Notebooki

Ubiegłoroczne przewidywania dotyczące rynku komputerów przenośnych w znacznej mierze się sprawdziły. Ceny notebooków o porównywalnych parametrach spadały, choć znacznie bardziej istotną tendencją był wzrost wydajności i wyposażenia nowych modeli, które coraz szybciej doganiają pod względem cech użytkowych komputery stacjonarne.

Ubiegłoroczne przewidywania dotyczące rynku komputerów przenośnych w znacznej mierze się sprawdziły. Ceny notebooków o porównywalnych parametrach spadały, choć znacznie bardziej istotną tendencją był wzrost wydajności i wyposażenia nowych modeli, które coraz szybciej doganiają pod względem cech użytkowych komputery stacjonarne.

Prezentowane w 1995 r. notebooki często były już wyposażone w procesory Pentium, a w końcu roku pojawiły się też pierwsze modele z szyną PCI. Wyraźnie wzrasta też wielkość oferowanych wyświetlaczy - standardem jest już przekątna 10,4", a nowością, wyświetlacze o przekątnej ekranu 12,1" zastosowane w nowych modelach IBM ThinkPad 760. Jednocześnie wyświetlacze monochromatyczne powoli znikają z rynku i ofert przodujących firm.

W pierwszej połowie roku królowały jeszcze notebooki z procesorami 486 stopniowo ustępując miejsca modelom z Pentium. Dell wprowadził na rynek modele Latitude XP z procesorem 486DX4 75 lub 100 MHz, a następnie Latitude XPi z Pentium 75 lub 90 MHz, Olivetti - Echos 48 Color Plus z 486DX4 100 MHz, Digital wysoko oceniony przez specjalistów i użytkowników model HiNote Ultra CT450 z 486DX2 50 MHz, a przebojem CeBIT '95 był ThinkPad 701C (Butterfly) z 486DX2 50 MHz lub 486DX4 75 MHz oraz oryginalną rozkładaną klawiaturą. Pod koniec br., notebooki z procesorami 486 przeszły do kategorii systemów popularnych i względnie tanich, np. Hewlett-Packard wprowadził na rynek Omnibook 600CT z 486DX4 75 MHz, a IBM - ThinPad 370C.

Wśród nowych modeli notebooków wyposażonych w szynę PCI, które pojawiły się na rynku w tym roku, można wymienić Compaq LTE 5000 z Pentium 75 i 90 MHz, HP Omnibook 5000 (z interfejsem SCSI), Pablo 8900 z Pentium 100 MHz i dekoderem MPEG czy przenośną stację roboczą Tadpole P1000 z Pentium 100 MHz i interfejsem SCSI-2.

Najbardziej zaawansowane i oczywiście najdroższe notebooki, to komputery wyposażone w funkcje multimedialne ze zintegrowanymi napędami CD-ROM, takimi jak ThinkPad 755CD (IBM), V41 (Panasonic), TravelMate 4000M (Texas Instruments) czy Z-Noteflex (Zenith Data Systems). Karty dźwiękowe i mikrofony to już prawie standardowe wyposażenie każdego notebooka, a napędy CD-ROM, które jednak znacznie zwiększają wagę maszyny, są najczęściej oferowane jako urządzenia zewnętrzne.

Najnowszym procesorem dla komputerów przenośnych jest Pentium 120 MHz. Wykryty w ostatniej chwili błąd w konstrukcji tego procesora opóźnił premiery notebooków z tym układem, które przygotowały m.in. IBM (ThinkPad 760) oraz Toshiba (Tecra 700).

Jedną z najciekawszych konstrukcji w 1995 r. był notebook Digitala HiNote. Firma miała jednak trudności z wprowadzeniem na rynek modeli wykorzystujących Pentium, przede wszystkim dlatego, że okazało się, iż procesor ten wydziela zbyt dużo ciepła jak na tak małą, dokładnie zaprojektowaną i zwartą konstrukcję komputera.

Miniaturyzacja elementów i bogatsze wyposażenie powodują , że notebooki doganiają pod względem cech użytkowych komputery stacjonarne. W mijającym roku, za cenę jednego komputera przenośnego wysokiej klasy, można było kupić dwa wydajne komputery stacjonarne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200