Zarządzanie sieciami PC

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio zintegrowane pakiety zarządzające środowiskiem komputerów PC, wypierając powoli z rynku pojedyncze programy typu 'stand alone'.

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio zintegrowane pakiety zarządzające środowiskiem komputerów PC, wypierając powoli z rynku pojedyncze programy typu 'stand alone'.

Tak jak żadna restauracja nie dysponuje takim zestawem przypraw, które zaspokoiłyby gusta każdego gościa, tak i żaden producent systemów zarządzających komputerami PC nie jest w stanie spełnić oczekiwań każdego administratora sieci LAN. Tendencja na tym rynku jest jednak jasna: miejsce pojedynczych programów "stand alone" zajmują coraz częściej zintegrowane pakiety zarządzania (patrz wykres).

Dla każdego coś innego

Użytkownik ma dzisiaj do dyspozycji wiele różnych produktów zarządzających komputerami PC. Są to więc pakiety zarządzające pojedynczymi systemami komputerowymi, całymi sieciami LAN czy pamięciami jednostek obliczeniowych. Jak twierdzi Larry Lemay, administrator sieci LAN w Computer Language Research (Dallas), lepiej jest zawsze polegać na jednym systemie zarządzającym. Unika się w ten sposób sytuacji, w której pracę jednego systemu wspomagać trzeba innymi produktami.

Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie zintegrowanego pakietu zarządzania nie rozwiązuje całego problemu do końca. Pakiety takie są budowane niejednokrotnie na bazie systemów innych firm i w przypadku kłopotów zdarza się np. tak, że Palindrone wskazuje na Novell, a Novell odsyła użytkownika z powrotem do firmy Palindrome.

Poszczególne programy wchodzące w skład takich pakietów nie są przy tym produktami doskonałymi. Taki np. program Sbackup (archiwizacja danych) firmy Novell oferuje tylko podstawowe usługi, nie wystarczające wielu użytkownikom. Za to program ochrony danych tej firmy pracuje doskonale. Poszczególne części takich pakietów są więc mniej lub bardziej dopracowanymi produktami.

Każdy użytkownik powinien sam ocenić, jaki rodzaj systemu nadaje się lepiej do zarządzania jego systemem informatycznym: zintegrowany pakiet zarządzania czy aplikacja pracująca autonomicznie. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety. Pocieszającym jest przy tym fakt, że coraz więcej producentów projektuje swoje systemy zarządzania integrując je z podobnego typu produktami innych firm.

Różne podejścia

Większość użytkowników niechętnie inwestuje w rozwiązania polegające na integrowaniu we własnym zakresie kilku programów zarządzania, oczekując od producentów oprogramowania kompleksowych systemów tego rodzaju.

Wypowiadane są jednak na ten temat różne opinie. Jedni twierdzą np. że nieraz lepiej jest polegać na pojedynczych programach (kompletując, odpowiadający naszym potrzebom, zestaw pracujących autonomicznie aplikacji). Inni wolą polegać na zintegrowanych pakietach oferowanych przez jednego producenta. Zwolennicy tego pierwszego rozwiązania argumentują, że mogą wybrać wtedy tylko te programy, które są im rzeczywiście niezbędne. W tym drugim przypadku użytkownik kupuje często pakiet oferujący mnóstwo opcji, a w praktyce wykorzystuje tylko niewielką ich część. Tak więc jeden administrator wybiera to pierwsze rozwiązanie, a drugi kupuje zintegrowany pakiet zarządzania. Wszystko zależy od potrzeb danego środowiska pracy i rodzaju eksploatowanego sprzętu i oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200