Oracle i użytkownicy

W dzisiejszych czasach, każdy producent oprogramowania wie, że nawet najlepszy, najefektywniejszy system baz danych jest niewiele wart, jeśli nie zawiera zestawu aplikacji umożliwiających dobry kontakt z użytkownikiem. Dlatego też, firma Oracle proponuje zestaw narzędzi służących do obsługi systemu Oracle7, znanych pod nazwą Cooperative Development Environment (CDE).

W dzisiejszych czasach, każdy producent oprogramowania wie, że nawet najlepszy, najefektywniejszy system baz danych jest niewiele wart, jeśli nie zawiera zestawu aplikacji umożliwiających dobry kontakt z użytkownikiem. Dlatego też, firma Oracle proponuje zestaw narzędzi służących do obsługi systemu Oracle7, znanych pod nazwą Cooperative Development Environment (CDE).

CDE można intuicyjnie podzielić na trzy części zawierające odmienne typy aplikacji. Do pierwszej zaliczymy cały zestaw narzędzi CASE (Oracle Dictionary, Oracle Designer, Oracle Forms Generator, Oracle Reports Generator) służących do projektowania i automatycznej generacji aplikacji, do drugiej - narzędzia do samodzielnego pisania bądź modyfikacji istniejących aplikacji (Oracle Card, Oracle Glue, Oracle Forms, Oracle Reports, Oracle Graphics, Oracle Precompilers, Oracle Call Interfaces), zaś do trzeciej - programy przeznaczone dla użytkownika końcowego (Oracle Data Browser, Oracle Data Query, Oracle Book). Ze względu na charakter naszej prezentacji, obejmujący tematykę systemów baz danych, a nie narzędzi do projektowania systemów informacyjnych, pominiemy tu opis pierwszej spośród wyodrębnionych grup, koncentrując się na dwóch pozostałych.

Pierwszą ważną cechą wszystkich narzędzi CDE jest praca w środowisku klient/serwer, przy wykorzystaniu graficznego interfejsu użytkownika (GUI). Oracle oferuje klientom możliwość pracy na platformach MS Windows (aplikacje są już dostępne na polskim rynku), Open Look, Motif oraz Macintosh (aplikacje przeznaczone na trzy ostatnie platformy ukażą się w Polsce już wkrótce). Także użytkownicy terminali czysto tekstowych mają możliwość korzystania z większości aplikacji (z pominięciem elementów multimedialnych). Narzędzia CDE opierają się ściśle na oferowanym przez daną platformę środowisku, tak więc prezentują GUI odpowiadający standardom danego systemu. Aby przenieść stworzone z pomocą narzędzi CDE aplikacje na inną platformę, nie trzeba zmieniać ani jednej linii kodu.

W ramach naszej prezentacji, skrótowo przedstawimy niektóre aplikacje wchodzące w skład CDE:

Oracle Forms

Do projektowania formularzy służy Oracle Forms, dawniej znane jako SQL*Forms. Formularze tworzone za pomocą tego programu, oprócz standardowych okienek służących do wyświetlania i wprowadzania danych, mogą zawierać także narzędzia GUI takie jak: przyciski, guziki (radio buttons, check boxes), kilka rodzajów menu, ikony, itp. Istnieje też możliwość importowania i dołączenia grafiki w różnych formatach (np.TIFF, BMP, PCX, JPEG itp.) oraz wykresów stworzonych w Oracle Graphics i raportów z Oracle Reports.

Do projektowania wyglądu formularza służy edytor, wyposażony we wszystkie standardowe elementy graficzne takie jak: linie, prostokąty, elipsy i koła, wypełnianie obiektów kolorami i wzorami, itp.; można także korzystać z wielu krojów pisma (fontów). Działanie formularza wspomagane jest przez elementy kodu napisane w PL/SQL (tzw. triggery, czyli zapadki - instrukcje uruchamiane przy wystąpieniu pewnego zdarzenia). Oracle Forms potrafi także stworzyć matrycę aplikacji (default form), oszczędzając programiście pracy związanej z projektowaniem formularza od nowa.

Użytkownicy korzystający z formularzy napisanych pod Oracle Forms mogą tworzyć nawet bardzo skomplikowane zapytania za pomocą prostego mechanizmu Query By Example (QBE). Obrabiane informacje mogą pochodzić nie tylko z bazy Oracle (zarówno Oracle7, jak i starszej wersji V6), ale i z obcych źródeł takich jak: DB2, SQL/DS (poprzez Oracle Open Gateway) lub dowolnych innych systemów, korzystając z tzw. transaction triggers - elementów kodu napisanych w języku 3GL, służących do przetwarzania danych znajdujących się w innych systemach.

Oracle Reports

Oracle Reports, to narzędzie do tworzenia profesjonalnych raportów, korzystające z danych zawartych w bazie Oracle (a także, podobnie jak Oracle Forms, w innych systemach, przy użyciu Oracle Open Gateway). Pozwala ono na wybór formuły raportu spośród szerokiej gamy standardów (raporty w formie tabeli, matrycy i inne) oraz wzbogacenie jej o dodatkowe elementy graficzne. W Oracle Reports znajdziemy także szeroki zestaw funkcji matematycznych i statystycznych, do wykorzystania przy tworzeniu podsumowań, bilansów, itp.

Podobnie jak Oracle Forms, Oracle Reports także pracuje w środowisku klient/serwer, korzystając ze standardowych elementów GUI. Tak więc, zaprojektowane za pomocą tego narzędzia raporty mogą mieć elementy multimedialne (kolory, fonty, importowana grafika, wykresy z Oracle Graphics).

Oracle Graphics

Za pomocą Oracle Graphics, dane zawarte w bazie Oracle (lub poza nią - patrz Oracle Forms i Oracle Reports) można przedstawić w formie audiowizualnej. Narzędzie to daje szerokie możliwości dynamicznego łączenia tekstów, rysunków (także importowanych), obiektów multimedialnych (w tym też dźwięku). Pozwala ono także na tworzenie profesjonalnych wykresów (wybór spośród szerokiej gamy ponad 50 typów wykresów, z możliwością ingerencji w ich formę i zawartość).

Oprócz standardowej dla wszystkich aplikacji Oracle możliwości korzystania z danych, zlokalizowanych w innych źródłach poprzez Oracle Open Gateway, Oracle Graphics pozwala dodatkowo na import informacji z plików Microsoft Excel, dBase III i Lotus 1-2-3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200