Serwery z Pentium Pro

Od razu po premierze nowego procesora Intela - Pentium Pro, blisko trzydziestu producentów serwerów opartych na tej architekturze, zaprezentowało swoje nowe produkty. Według specjalistów mają one szansę radykalnie zmienić proporcje na rynku serwerów korporacyjnych.

Od razu po premierze nowego procesora Intela - Pentium Pro, blisko trzydziestu producentów serwerów opartych na tej architekturze, zaprezentowało swoje nowe produkty. Według specjalistów mają one szansę radykalnie zmienić proporcje na rynku serwerów korporacyjnych.

Wśród firm, które zaprezentowały serwery wieloprocoesorowe zbudowane na bazie Pentium Pro znajdują się m.in. Compaq Computer, AST Research, Sequent Computer Systems, Dell Computer i Hewlett-Packard.

Pierwsze serwery, oferowane przez wszystkich wymienionych wyżej producentów, wyposażone są w maksymalnie cztery procesory Pentium Pro, zdublowany system zasilania, wymienialne w trakcie pracy dyski twarde w standardzie Fast SCSI i minimalnie 64 MB pamięci RAM. Ich ceny rozpoczynają się już od 20 tys. USD. Dla porównania: najtańszy dwuprocesorowy SPARCserver 20 Model 712M produkowany przez Sun Microsystems kosztuje ponad 28 tys. USD.

Według wstępnych zapowiedzi już w przyszłym roku dostępne będą na rynku rozwiązania budowane w technologii klastrowej, które pozwolą efektywnie sprzęc ze sobą nawet do 32 procesorów firmy Intel. Pod koniec 1996 r. część firm produkujących komputery także chce zaprezentować super-serwery korporacyjne wykorzystujące technologię NUMA Intela (nonuniform memory access).

Jak się okazuje zainteresowanie serwerami wyposażonymi w Pentium Pro jest dużo większe niż komputerami biurkowymi zawierającymi ten procesor.

"Wygląda na to, że właśnie taka będzie przyszłość serwerów korporacyjnych" - stwierdza Bart Everett, informatyk z Los Angeles Times - "Ale jest jeszcze wiele szczegółów, które należy rozpatrzyć zanim klienci zaczną kupować nowe serwery".

"Z pewnością jest to kierunek, w którym podążamy" - dodaje inny informatyk z firmy finansowej w Nowym Jorku - "ale upłynie jeszcze sporo czasu zanim wymienimy nasze serwery unixowe na te budowane w technologii Intela".

Pomimo, że na rynku są już dostępne lub będą wkrótce kluczowe produkty niezbędnych do stworzenia właściwych warunków pracy serwerów korporacyjnych, jak np. szybkie magistrale łączące systemy wieloprocesorowe (SMP) czy też wersja systemy operacyjne umożliwiające budowę klastrów polu - zauważają analitycy rynkowi.

Intel cały czas potrzebuje partnerów, którzy opracowywać będą 64-bitowe systemy operacyjne dla Pentium Pro. Jak na razie jedynym takim systemem jest Solaris 2.5 firmy SunSoft. Plany opracowania nowego systemu ogłosiła także Santa Cruz Operation - producent popularnego SCO Unix.

Intel próbuje także opracować zestaw bibliotek i interfejs programistyczny API, który pozwoli 64-bitowym systemom Unix w pełni wykorzystywać możliwości Pentium Pro.

Według doniesień także Microsoft planuje opracowanie 64- bitowej wersji systemu operacyjnego, ale jak na razie o planach swoich firma poinformowała zaledwie kilku znaczących klientów.

Zmiana infrastruktury informatycznej firmy z pewnością nie jest prosta i to przede wszystkim będzie powstrzymywać firmy od zmiany serwerów na nowe, oparte na technologii Pentium Pro. Według specjalistów może to trwać długo o ile nie pojawi się więcej 64-bitowych systemów operacyjnych, ale z pewnością jest nieuniknione.

Zainteresowanie serwerami wyposażonymi w Pentium Pro jest dużo większe niż komputerami biurkowymi zawierającymi ten procesor.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200