Glossarium (91), Systemy Operacyjne (1)

FIFO (First In First Out) strategia >>szeregowania zadań. Zadania obsługiwane są w kolejności zgłaszania do modułu obsługi; w systemach wieloprocesowych część zadań z >>kolejki obsługiwana jest współbieżnie.

FIFO (First In First Out) strategia >>szeregowania zadań. Zadania obsługiwane są w kolejności zgłaszania do modułu obsługi; w systemach wieloprocesowych część zadań z >>kolejki obsługiwana jest współbieżnie.

Future Knowledge - (znajomość przyszłości) praktycznie nierealna strategia >>szeregowania zadań; polega ona na przewidzeniu, jakiego rozmiaru zadania przyjdą w jakiej kolejności i na dobraniu optymalnego rozkładu zadań w czasie (tak, aby jak najlepiej wykorzystać czas procesora).

IRQ - (Inverse of Remainder of Quantum) strategia >>szeregowania procesów; proces zostaje ustawiony na końcu >>kolejki po pewien kwant (okres) czasu, po otrzymaniu którego może korzystać z procesora; jeśli wykorzystany zostanie cały przydzielony kwant, przy następnej prośbie o dostęp do procesora "klient" zostanie umieszczony znowu na końcu >>kolejki; jeśli jednak proces nie wykorzysta części kwantu, to następnym razem zostanie wstawiony do >>kolejki przed wszystkimi "konkurentami", którzy zużyli większą ilość czasu; priorytet mają więc procesy wykonujące się szybko.

kolejka - ustawienie procesów jeden po drugim, zgodnie z kolejnością nadejścia do modułu obsługi.

kolejka cykliczna - ustawienie procesów "w kółko"; nadchodzący do modułu obsługi proces jest ustawiany za najdłużej dotychczas oczekującym, tzn. będzie obsłużony jako ostatni spośród wszystkich w kółku; miejsce to nazywa się końcem kolejki cyklicznej.

Limited Round-Robin - wersja >>strategii szeregowania procesów >>MLFVRR; Na każdym poziomie >>kolejek cyklicznych proces otrzymuje stałą liczbę kwantów; po wykorzystaniu wszystkich zostaje przeniesiony o poziom niżej.

MLFVRR - (Multiple-Level Feedback Variant of Round-Robin) - wersja >>strategii szeregowania procesów >>Round-Robin; moduł szeregowania procesów tworzy pewną określoną liczbę >>kolejek cyklicznych (kilka poziomów >>kolejek cyklicznych) do procesora, o zmniejszającym się priorytecie i określonym (dla każdej >>kolejki cyklicznej innym) limicie czasowym (kwancie); przy pierwszej wizycie w procesorze proces zostaje umieszczony na końcu pierwszej >>kolejki cyklicznej (o najwyższym priorytecie i najkrótszym kwancie); jeśli będzie próbował korzystać z procesora dłużej niż dozwolono na jego poziomie, zostanie wywłaszczony (usunięty z procesora), a następnie umieszczony w >>kolejce cyklicznej o niższym priorytecie; będzie teraz musiał czekać, aż zostaną obsłużone wszystkie procesy na wyższych poziomach, lecz po dojściu do procesora może korzystać z niego dłużej; na najniższym poziomie stosowana jest klasyczna strategia Round-Robin.

Priority - (priorytet) strategia >>szeregowania procesów; procesy otrzymują dostęp do procesora w kolejności zależnej od zewnętrznych bądź przyznawanych przez system priorytetów.

przydział pamięci operacyjnej - jedna z podstawowych funkcji >>jądra systemu operacyjnego; odpowiedzialny za nią jest segment jądra zwany modułem zarządzania pamięcią operacyjną; prowadzi on opis aktualnego stanu pamięci (wolnych i zajętych obszarów oraz komu zostały przypisane), decyduje kto, kiedy i jak dużo pamięci dostanie (a także który obszar zostanie przydzielony) oraz przydziela i odbiera wyznaczone strefy.

Round-Robin - dosłownie: "W koło Macieju", strategia >> szeregowania procesów, polegająca na tym, że procesy ustawiane są w >>kolejce cyklicznej; każdy dostaje taki sam kwant czasu (okres na wykorzystanie procesora), zaś po jego upływie zostaje wywłaszczony (usunięty) z procesora, a jego miejsce zajmuje następny w >>kolejce cyklicznej; jeśli proces nadal potrzebuje procesora, ustawiany jest na końcu >>kolejki cyklicznej, czekając aż "konkurenci" zostaną obsłużeni.

SJF - (Shortest Job First) strategia >>szeregowania zadań polegająca na tym, że priorytet otrzymują zadania, które zadeklarują najkrótszy czas wykonania.

system plików - podstawowa struktura >>zarządzania informacją, używana przede wszystkim przy przechowywaniu informacji na dyskach.

szeregowanie procesów - jedna z podstawowych funkcji >>jądra systemu operacyjnego; zadania modułu szeregowania procesów to: prowadzenie szczegółowego opisu aktualnego stanu wszystkich istniejących w systemie procesów, określanie który proces, kiedy i na jak długo ma zostać dopuszczony do procesora oraz przydzielanie i wywłaszczanie z procesora.

szeregowanie zadań - jedna z podstawowych funkcji >>jądra systemu operacyjnego; szeregowanie zadań polega na przydzielaniu zasobów (pamięć, dysk, itp.) i tworzeniu procesow odpowiedzialnych za wykonanie zadań; moduł odpowiada też za optymalne wykorzystanie całego systemu.

szeregowanie żądań do dysku - funkcja zaliczana do kategorii >>"zarządzanie urządzeniami"; moduł szeregujący żądania do dysku określa sposób przekazywania informacji między dyskiem a procesami, nadzorując ruchy głowicy stacji dysków i kolejność odwołań do danych.

zarządzanie informacją - inaczej organizacja danych w systemie; jedna z podstawowych funkcji >>jądra systemu operacyjnego; funkcje modułu zarządzania informacją to: śledzenie stanu wszystkich informacji w systemie, decydowanie o tym gdzie i jak informacja zostanie zapisana, oraz kto może mieć do niej dostęp (efektywne wykorzystanie pamięci pomocniczych, efektywny dostęp, wygoda użytkowników, bezpieczeństwo informacji), przydział (wyszukanie odpowiedniej informacji i udostępnienie jej procesom) oraz odbiór informacji (likwidacja struktur tymczasowych, kasowanie plików lokalnych, itp.); najpopularniejszą strukturą zarządzania informacją jest >>system plików.

zarządzanie urządzeniami - jedna z podstawowych funkcji >>jądra systemu operacyjnego; funkcje modułu zarządzania urządzeniami to: śledzenie stanu wszystkich urządzeń w systemie, decydowanie kto, kiedy i na jak długo otrzyma urządzenie (urządzenia mogą być dedykowane - przeznaczone dla jednego procesu, dzielone - korzysta z nich kilka procesów na raz oraz wirtualne - "udawane" przez inne urządzenia), a także przydział i odbiór urządzeń, jednostek sterujących i kanałów komunikacji; do zarządzania urządzeniami można zaliczyć m.in. szeregowanie żądań do urządzeń wejścia/wyjścia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200