Rok budowania sieci

Jednym z najważniejszych wydarzeń światowego rynku sieciowego w 1995 r. była sprzedaż oprogramowania UnixWare firmy Novell dla Santa Cruz Operations i związane z tym konsekwencje.

Jednym z najważniejszych wydarzeń światowego rynku sieciowego w 1995 r. była sprzedaż oprogramowania UnixWare firmy Novell dla Santa Cruz Operations i związane z tym konsekwencje.

Według analityków sprzedaż UnixWare przez Novella, to wynik rosnącego znaczenia systemu operacyjnego Windows NT firmy Microsoft. Novell pozbywając się UnixWare zamierza skoncentrować się na sprzedaży swojego najlepszego produktu - sieciowego systemu operacyjnego NetWare.

Odsprzedanie UnixWare dla SCO ma także inne konsekwencje -oznacza rezygnację Novella z realizacji projektu SuperNOS, który jeszcze w zeszłym roku wzbudzał bardzo dużo emocji i rokował duże nadzieje.

Według obecnych założeń SuperNOS ma być opracowywany przez Santa Cruz Operations wspólnie z firmą Hewlett-Packard. Rola Novella sprowadzi się jedynie do dostarczenia obsługi usług katalogowych NDS (NetWare Directory Services).

A jednak krok naprzód

Czy Novell potrafi wytrzymać ataki firmy Microsoft? Odpowiedź na to pytanie padnie w najbliższym roku. Niemniej jednak firma poczyniła w tym roku kilka kroków naprzód. Przede wszystkim wprowadziła na rynek ładowalny moduł SMP dla NetWare umożliwiający efektywną pracę tego systemu na serwerach wieloprocesorowych oraz NetWare Web Server -własne rozwiązanie serwera sieci World Wide Web dla NetWare. Analitycy zastanawiają się jednak, ilu spośród utraconych klientów, którym dotychczas brakowało SMP w systemie NetWare, Novell jest w stanie odzyskać.

Największy kokurent Novella - Microsoft ma system operacyjny Windows NT, w którym mechanizmy SMP zawarte są od pierwszej wersji. Dla NT powstało także o wiele więcej oprogramowania umożliwiającego łączenie z siecią Internet, na co coraz częściej zwracają uwagę potencjalni klienci. W tym roku Microsoft zaprezentował także nową, poprawioną wersję systemu oznaczoną numerem 3.51 - zarówno w wersji serwerowej (NT Advanced Server), jak i stacji roboczej (NT Workstation).

Walka na całego

W mijającym roku pojawiło się kilka nowych rekordów wydajności superserwerów. Najbardziej spektakularny to 5621 tpmC przy koszcie 390 USD/tpmC uzyskany przez maszynę T500 produkcji Hewlett-Packarda. W październiku tego roku HP zaprezentowało nową rodzinę swoich serwerów - T520, które zapewniają jeszcze większą wydajność. Nie została ona jednak dotąd sprawdzona oficjalnie.

O wiele lepszy wynik uzykała firma Digital ze swoim AlphaServerem 8400 (osiem procesorów) - 9414 tpmC przy koszcie 316 USD/tpmC. Jednak konfiguracja, na której osiągnięto taki wynik nie jest jeszcze w sprzedaży - pojawi się ona dopiero w marcu 1996 r. Do "pierwszej ligi" trafił także serwer Silicon Graphics -Challenge XL Server, który osiągnął wynik 6313 tpmC. Dosyć wysoki, w porównaniu z rezulatatami konkurencji, jest jednak koszt pojedynczej transakcji - 479 USD/tpmC.

Konsolidacja rynku

Coraz bardziej zauważalna jest konsolidacja rynku. Zarówno producenci sprzętu, jak i oprogramowania chcą oferować swoim klientom pełną gamę produktów w ważnych dla nich dziedzinach. Najlepszym przykładem jest tu firma Compaq -największy producent komputerów biurkowych.

Ma ona ambicje stać się także największym dostawcą serwerów i technologii sieciowych. W czerwcu br. Compaq zawarł porozumienie z firmą Cisco, na mocy którego będzie mógł rozpocząć produkcję własnych routerów i hubów, a w listopadzie tegop roku zakupił firmę NetWorth - dostawcę systemów budowanych w standardzie Fast Ethernet. Dzięki temu już wkrótce klient będzie mógł zakupić kompletny osprzęt i oprogramowanie sieciowe od jednego producenta - Compaqa.

ATM

Rok ubiegły kończył się wielkimi nadziejami i planami związanymi z technologią ATM (Asynchronous Transfer Mode). Podobnie jest w tym roku. ATM nie spotkał się jak na razie z wielkim zainteresowaniem odbiorców, przede wszystkim dlatego, że technologia ta nadal jest droga. Brakuje także rozwiązań, które pozwoliłyby wykorzystać potencjał jaki stwarza ATM - dedykowany pierwotnie jako platforma komunikacyjna dla usług multimedialnych. Co prawda przeprowadzone na przestrzeni całego roku eksperymenty z zastosowaniem ATM-u do transmisji dużej ilości danych, np. analiza dna morskiego itp. potwierdzają przydatność tej technologii w tego rodzaju zastosowaniach.

Przy okazji omawiania ATM-u warto zwrócić uwagę na rozwój tej technologii w naszym kraju. Prostą sieć ATM, łączącą dwa budynki, zbudowano w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Znacznie posunęły się też prace z budową warszawskiej komputerowej sieci metropolitarnej WARMAN.

Miedź czy światłowód

Powoli rozwiązuje się także problem tego, jakie okablowanie warto stosować w firmach. Coraz częściej odchodzi się już od kabli miedzianych na rzecz światłowodów. Powodów takiego postępowania jest kilka. Przede wszystkim w mijającym roku wypracowano nowe, tańsze metody łączenia światłowodów. Warte odnotowania jest tu osiągnięcie polskiej firmy Ascomp, która zaprezentowała na tegorocznych targach CeBIT najdokładniejszy ze sposobów łączenia światłowodów. Obecnie rozwiązanie Ascompu, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na Zachodzie, przechodzi proces patentowy. Poza tym coraz częściej dostrzega się, że światłowody są odporne na wszelkie zakłócenia magnetyczne, które są tak istotne w przypadku kabli miedzianych. Dlatego też stają się już one standardem w przemyśle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200