Szybsze procesory w serwerach Suna

Już wkrótce użytkownicy serwerów i stacji roboczych firmy Sun Microsystems będą mogli wykonać upgrade procesorów swoich maszyn, co spowoduje wzrost ich wydajności nawet o 100%.

Już wkrótce użytkownicy serwerów i stacji roboczych firmy Sun Microsystems będą mogli wykonać upgrade procesorów swoich maszyn, co spowoduje wzrost ich wydajności nawet o 100%.

Upgrade ten polega na zastosowaniu w miejsce procesorów RISC 60 MHz nowych procesorów SuperSPARC RISC 85 MHz. Oprócz powodowania wzrostu wydajności serwerów i stacji roboczych umożliwiają one obsługę większej niż dotychczas ilości pamięci. Dotychczas klienci Suna mogli korzystać z oferty Ross Technologies Inc. oferującej szybsze procesory HyperSPARC, ale według Suna źle współpracowały one z komputerami jego produkcji.

Konieczny upgrade

Upgrade dla rodziny komputerów SPARCserver 1000E kosztuje 5000 USD za jeden procesor, zaś dla SPARCcenter 2000E - 9995 USD. Wydaje się, że cena ta nie jest zbyt wygórowana, jeśli wydajność serwera wzrośnie rzeczywiście o 100%. Takie zwiększenie wydajności wykazał test AIM III (dokładnie 119%). Według testów SPEC wydajność nowych procesorów jest wieksza o 59%, wydajność baz danych wzrasta o 40%, a wydajność serwerów plików o 30%.

Podstawowa cena komputerów rodziny 1000E wynosi 50-126 tys. USD, zaś komputerów 2000E od około 125 do prawie 680 tys. USD. W stosunku do cen z tego lata starsza rodzina (1000E) staniała nawet do 23%.

Serwery w nowej wersji mają usprawnione przesyłanie danych między pamięcią główną a pamięcią podręczną cache. Ma to zwiększyć wydajność serwerów przy obsłudze baz danych.

Większość użytkowników twierdzi jednak, że w tym celu należałoby raczej zwiększyć prędkość operacji dyskowych. Tym niemniej niektórzy klienci zamówili już upgrade.

Krok naprzód

BC Telecom stworzyło własną hurtownię danych korzystając ze SPARCserver 1000E wyposażonego w 8 procesorów i obsługującego bazy 7.x produkcji Oracle Corp. Telcom jest jedną z pierwszych firm, która zdecydowała się upgradować swój serwer. Inne wykazują wstrzemięźliwość. Twierdzą, że w ich zastosowaniach jednostki centralne pracują zazwyczaj z obciążeniem 30-50%, zaś prawdziwym ograniczeniem wydajności jest komunikacja z dyskami.

Należy zwrócić uwagę, że zarówno rodzina serwerów 1000E, jak i 2000E nie będzie mogła już podlegać dalszemu upgrade'owi (do 64-bitowego UltraSPARC). Nowsze procesory będą bowiem współpracowały z szybszą systemową magistralą danych oraz używały pamięci cache innego rodzaju. Pytanie "Co robić dalej? " jest więc kwestią otwartą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200