Polskie Windows 95

Polska wersja systemu operacyjnego Windows 95 jest dostępna w polskiej sieci dystrybucyjnej Microsoft już od 25 października br.

Polska wersja systemu operacyjnego Windows 95 jest dostępna w polskiej sieci dystrybucyjnej Microsoft już od 25 października br.

Uroczysta premiera polskich Windows 95 odbyła się w Sali Koncertowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Imprezę zorganizowano w stylu amerykańskim, zapraszając liczne grono dziennikarzy i gości specjalnych, a następnie udostępniając szerokiej publiczności komputery z zainstalowanym Windows 95 PL.

Każda zainteresowana osoba miała możliwość wypróbowania działania nowego systemu operacyjnego na kilkudziesięciu komputerach firm Compaq i Digital - partnerów Microsoft we wprowadzaniu nowego produktu na świecie.

Z okazji premiery zlokalizowanej wersji systemu Polskę odwiedził prezydent Microsoft Europa, Bernard Vergness, który zapewnił, że Microsoft będzie kontynuował politykę szybkiej lokalizacji swoich nowych produktów.

Imprezy podobne do warszawskiej mają się także odbyć m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.

Polska wersja Windows 95 prezentuje się poprawnie. Przetłumaczono wszystko oprócz nazwy Windows 95. Choć system dostarczany jest z dosyć ubogą papierową dokumentacją (co jest zdecydowanym minusem), to dokumentacja on-line znakomicie wypełnia tę lukę. Co więcej system pomocy Windows 95 można przeszukiwać pod dowolnym kątem, a nawet samemu zlecić kryteria wg których zbudowany ma zostać indeks haseł.

Bardzo mocną stroną systemu jest jego instalacja. Przebiegać może ona na kilka sposobów - od w pełni zautomatyzowanego do niemalże ręcznego. W tym ostatnim użytkownik może ingerować na każdym etapie instalacji i dostosowywać jej przebieg do swoich żądań.

Pewne problemy mogą wystąpić przy automatycznym wykrywaniu urządzeń zainstalowanych w komputerze. Dużą zaletą jest działanie systemu w trybie MultiBoot. Dzięki temu podczas jego uruchamiania możemy decydować, czy ma być uruchomiony Windows 95 czy też używana dotąd wersja DOS. Jeśli dodatkowo na dysku zainstalowany jest Windows NT to wyboru można dokonywać między tymi trzema systemami.

Sama obsługa systemu jest bardzo prosta. Interfejs użytkownika ułatwia pracę początkującym i usprawnia pracę bardziej zaawansowanych. Dla tych, którzy mają szczególne problemy z nauką obsługi systemu, zawsze przy starcie Windows 95 uruchamiany jest specjalny podręcznik z poradami i wskazówkami jak wykonywać najważniejsze czynności.

W Windows 95 zintegorwana została obsługa modemu oraz sieci komputerowych. Dzięki temu bez kupna dodatkowego oprogramowania możliwe jest łączenie komputerów z Windows 95 w sieci peer-to-peer oraz podłączanie ich do różnego rodzaju serwerów (Windows NT, NetWare). Możliwe jest także korzystanie z sieci Internet, gdyż w Windows 95 standardowo zawarty jest protokół TCP/IP oraz PPP.

Windows 95 łamie także granicę multimedialności jaka oddzielała dotychczas OS/2 od Windows 3.x. W nowym systemie Microsoftu znalazł się odtwarzacz płyt kompaktowych, odtwarzacz różnego rodzaju plików multimedialnych (filmy, pliki WAV i MIDI) oraz rejestrator umożliwiający nagrywanie własnych dźwięków.

Istotną cechą, szczególnie wtedy gdy z jednego komputera korzysta kilka osób, jest możliwość zapamiętania przez system ustawień ekranu i innych preferencji każdego z użytkowników. Każdorazowo przy uruchamianiu systemu identyfikują się oni wpisując swój pseudonim oraz hasło.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200