Programy CAD dla architektów

Prezentowane dzisiaj programy klasy CAD (Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting) można było obejrzeć na dorocznych targach "Zastosowania informatyki w przemyśle i CAD/CAM" (czerwiec, Warszawa), targach oprogramowania Softarg '95 (wrzesień, Katowice) i targach InfoMan '95 (październik, Gdańsk).

Prezentowane dzisiaj programy klasy CAD (Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting) można było obejrzeć na dorocznych targach ''Zastosowania informatyki w przemyśle i CAD/CAM'' (czerwiec, Warszawa), targach oprogramowania Softarg '95 (wrzesień, Katowice) i targach InfoMan '95 (październik, Gdańsk).

Oferowane tam oprogramowanie typu CAD nie ograniczało się wyłącznie do tradycyjnych zastosowań związanych z projektowaniem urządzeń mechanicznych - oferta programów CAD skierowana była również na takie dziedziny gospodarki jak: architektura, budownictwo, inżynieria lądowa i geodezja, elektronika, transport, planowanie przestrzenne oraz wiele, wiele innych.

Coraz większy segment rynku oprogramowania wywodzącego się z zastosowań CAD zajmuje oferta przeznaczona dla zastosowań architektoniczno-budowlanych.

Prezentowane w bieżącym zestawieniu programy tego typu to: ArchiCAD - zaprojektowany dla użytkowników komputerów Apple Mac (z tradycyjnie towarzyszącymi Mac'om wysokiej jakości technikami graficznymi) a już dostępny na platformie PC, ArchiDraw - produkt opracowany przez krajowych informatyków i architektów oraz ACADBau - spolonizowany produkt firmy niemieckiej Computertechnik Buchholz.

Kolejne produkty dla architektów to: wprowadzony na rynek w połowie bieżącego roku, zintegrowany i profesjonalny pakiet Architectural Office firmy Intergraph Software Solutions (składa się z 4 modułów współpracujących w środowisku MicroStation, dostępny na platformę DOS/Windows oraz Windows NT), spolonizowany, niemiecki system CadCon (Praca w środowisku AutoCAD, jeden z modułów jest opracowany specjalnie dla architektów) oraz program dla architektów wnętrz ForthCAD (Windows).

Nieco więcej uwagi warto poświęcić produktom amerykańskiej firmy Softdesk - są to programy poświęcone zastosowaniom dla architektów pochodzące z całej generacji AutoCAD-owskich aplikacji oferowanych jako Softdesk System 7. Są one przeznaczone do pracy w wielu środowiskach systemowych (DOS, Windows, Windows NT, Sun Solaris) i na wielu platformach.

Jednym z ważniejszych pakietów Systemu 7 jest już spolonizowany program "Asystent użytkownika AutoCAD" wyposażony m.in. w takie funkcje jak: menedżer systemu, menedżer symboli i warstw, generatora zestawień tabelarycznych i we własny system obsługi połączony z rysunkiem baz danych. Od lipca br. System 7 jest dostępny na rynku na dyskach CD-ROM.

Bieżące zestawienie kończymy opisem krajowego kilkunasto-modułowego pakietu architektonicznego Dyby, pracującego w środowisku AutoCAD i opracowanego dla polskiej oraz angielskiej wersji tego systemu.

Nie są to wszystkie oferowane w kraju systemy wspomagające pracę architektów - przykładowo można by taką listę uzupełnić o program CADkey i MegaCAD (laureat Infosystem '95) - systemy te po uzupełnieniu o specjalizowane biblioteki, procedury czy funkcje mogą w pełni zaspokoić nawet wyrafinowane wymagania architektonicznych pracowni projektowych. Szerzej o tych pakietach pisaliśmy w rubryce cennik z CW 29, 30 z br.

Na zakończenie krótkiego przeglądu należy wspomnieć o całkiem niedawnej, wrześniowej premierze polskiej wersji najnowszej wersji AutoCAD R.13. Dla pełności obrazu podajemy ceny kilku ważniejszych produktów firmy Autodesk, przy czym pełniejszy przegląd jej produktów zaprezentowaliśmy w nr. 28 z br. Wersja 13 AutoCAD-a jest już dostępna w wersji polskiej i angielskiej na platformach DOS, MS Windows 3.x, Windows NT i Unix. Wkrótce spodziewana jest wersja dla Windows 95.

Łączenie pracy systemów CAD ze środowiskiem Windows jest tylko jedną ze zmian, jakim podlega coraz więcej programów CAD dostępnych dla użytkowników komputerów osobistych. Inne tego typu kierunki to: praca w sieci, orientacja obiektowa, korzystanie z możliwości architektury klient/serwer oraz wykorzystywanie funkcji i narzędzi, które do tej pory były stosowane wyłącznie w dużych, zaawansowanych technologicznie systemach CAD.

Sprzyja temu lawinowy rozwój technologii informatycznych w obszarach związanych z komputerami osobistymi - coraz szybsze generacje procesorów, tańsze nośniki pamięci operacyjnych i masowych, stosowanie nowych technologii programowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200