UMC rezygnuje z 486

W wyniku nacisków Intela United Microelectronic (UMC), tajwański producent układów zgodnych z x86, rezygnuje z produkcji procesorów klasy 486.

W wyniku nacisków Intela United Microelectronic (UMC), tajwański producent układów zgodnych z x86, rezygnuje z produkcji procesorów klasy 486.

W czerwcu br. Intel oskarżył UMC w Niemczech, Hongkongu, Singapurze i W. Brytanii o naruszanie patentów. Od tego czasu, drugi co do wielkości, tajwański producent półprzewodników zmniejszył sprzedaż układów i zaprzestał aktywnej promocji procesorów 486.

Według Arthura Tana, analityka z IDC, oskarżenie o łamamie patentów złożone przez Intela, zmusiło UMC do wycofania się z Europy, dotychczas największego rynku, na którym działała firma. Tajwański koncern wciąż może sprzedawać układy 486 na rozwijających się rynkach na całym świecie. Niestety wysoki koszt ponoszony na sprzedaż procesorów na tych rynkach, w połączeniu z małą stopą zysku jaką firma może osiągnąć w związku z coraz szybszym przechodzeniem użytkowników na układy Pentium ograniczyły możliwości UMC.

Ponad rok temu UMC wprowadziło na rynek pierwszy klon 486SX - U5. W czerwcu firma zaprezentowała procesory 486DX i DX2 oraz ogłosiła rozpoczęcie prac nad układami klasy Pentium, które miały wejść na rynek w 1996 r.

Tymczasem Intel rozpoczął agresywną politykę cenową dla układów Pentium powodując drastyczny spadek cen sprzedaży mikroprocesorów 486.

UMC planuje podzielenie firmy na oddziały koncentrujące się nad statycznymi układami RAM i wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. W przyszłości oddziały te mogłyby przekształcić się w oddzielne firmy.

Według danych analityków rynku obrót UMC pochodzący ze sprzedaży układów 486 stanowi ok. 5% obrotu globalnego firmy którego wartość wynosiła w 1994 r. 566 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200