Wspólny projekt Oracle i Tandem

''Podstawową zaletą architektury nowego serwera jest zastosowanie takiego rozwiązania, które pozwala na ominięcie procesora i pamięci RAM przy przesyłaniu plików z bazy danych do użytkownika'' - stwierdził Chris Rooke, dyrektor działu serwerów amerykańskiej spółki Tandem reklamując nowy produkt firmy - komputery z serii Integrity S4000.

''Podstawową zaletą architektury nowego serwera jest zastosowanie takiego rozwiązania, które pozwala na ominięcie procesora i pamięci RAM przy przesyłaniu plików z bazy danych do użytkownika'' - stwierdził Chris Rooke, dyrektor działu serwerów amerykańskiej spółki Tandem reklamując nowy produkt firmy - komputery z serii Integrity S4000.

Dzięki zastosowanej przez Tandem autorskiej technologii ServerNet - serwery S4000 są odporne na błędy tzw. fault-tollerant. "W przypadku, gdy obok siebie postawimy dwa serwery S4000 otrzymamy w pełni odporne na błędy środowisko (full fault-tollerant).

Technologia ServerNet, którą po raz pierwszy Tandem ujawnił 17 lipca br., zostanie zastosowana w serwerach unixowych tej firmy. Podpisana niedawno umowa z Oracle pozwoli nabywcom serwerów S4000 korzystać z możliwości bazy danych Oracle 7. "Połączenie naszych baz danych z serwerami Tandem pozwoli na uzyskanie wysokiej wydajności - ponad tysiąc operacji/ s, możliwości podłączenia wielu węzłów do jednej bazy danych, uzupełniania konfiguracji o praktycznie dowolną liczbę elementów i niskich kosztów w przeliczeniu na jeden terminal" - stwierdził Rene Bonvanie ze skandynawskiego oddziału Oracle'a.

Amerykański producent oprogramowania jest na razie jedynym, który zdecydował się na ścisłą współpracę z Tandemem. W październiku br. w sprzedaży znaleźć się mają serwery oparte o technologię ServerNet wraz z oprogramowaniem Oracle 7. "Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie podpiszemy kilka umów OEM na produkcję komputerów opartych o technologię ServerNet" - powiedział Bob Jandro, odpowiedzialny za europejską sprzedaż produktów Tandem. Dodał on również, że w najbliższym czasie również aplikacje innych firm będą zgodne z architekturą ServerNet. "Prowadzimy w tej sprawie negocjacje" - stwierdził Bob Jandro. Zdaniem Larsa Nielsena z Tandem, serwery S4000 będą wykorzystywane przez Oracle w zastosowaniach multimedialnych. "Aby marzenie Ellisona o powszechnym zastosowaniu terminali wykorzystujących łącza ISDN stało się rzeczywistością, Oracle potrzebuje niezawodnych, w pełni odpornych na zawieszenie serwerów" - twierdzi Lars Nielsen.

Ograniczeniami nowych serwerów, które mają być w najbliższym czasie zniesione jest liczba procesorów zainstalowanych na płycie głównej. "Na razie komputery z serii S4000 będą wyposażane w 4 procesory MPS RISC R4400 200 MHz" - poinformował Chris Rooke. Ich wydajność jest niższa niż najnowszych produktów IBM i Intela (Pentium 133 MHz i PowerPC 133 Mhz), a także procesorów Hewlett-Packarda - PA -RISC 7200 120 Mhz. Jednak jak stwierdził przedstawiciel Oracle'a zastosowanie w tym wypadku najnowszej bazy danych Oracle7 czyni z tego rozwiązania jedno z najbardziej wydajnych, dostępnych na rynku. "Przy kosztach mniejszych niż 600 USD TPM, Oracle7 umożliwia wykonanie 5,5 tys. operacji/min" - poinformował Rene Bonvanie.

Ścisłą współpracę przy wdrożeniu tego rozwiązania zapowiedzieli współpracujący z Tandemem przedstawiciele firm Ericsson i Price Waterhouse. Zarówno Tomas Ledell ze szwedzkiego oddziału Ericsson Radio Messaging jak i Tim Weary, odpowiedzialny za dział telekomunikacji w brytyjskiej firmie konsultingowej potwierdzili rolę jakie nowoczesne technologie sieciowe będę pełnić po 2000 roku. "Z naszych badań wynika - powiedział Tim Weary - że telekomunikacja będzie miała niewiele mniejsze znaczenie w XXI w. niż obróbka grafiki i tekstu". Zdaniem Tomasa Ledella zaproponowane przez Tandem rozwiązania pozwolą obniżyć koszty korzystania z najnowszych technologii telekomunikacyjnych.

Szwedzka spółka Ericsson, której przełączniki sieciowe produkowane są z myślą o współpracy z serwerami firmy Tandem, podpisała ostatnio umowę OEM na produkcję maszyn z serii S4000 opartych na technologii ServerNet. Szwedzi zapłacili za licencję 30 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200