Bull wychodzi z Ministerstwa Finansów

Podpisanym 1 sierpnia 1995 r. porozumieniem zamykającym zakończy się najprawdopodobniej 5-letnia współpraca francuskiego koncernu Bull z polskim Ministerstwem Finansów.

Podpisanym 1 sierpnia 1995 r. porozumieniem zamykającym zakończy się najprawdopodobniej 5-letnia współpraca francuskiego koncernu Bull z polskim Ministerstwem Finansów.

Obie strony uzgodniły pięcioetapowy harmonogram zakończenia części prac przy projekcie systemu podatkowego Poltax, a także finansowe zobowiązania Bulla, które wygasną z dniem 31 marca 1996 r. Zawarte porozumienie zamykające nie świadczy jednak - zdaniem Ministerstwa - o finalnej akceptacji systemu, której nie należy się spodziewać.

Przedmiotem sierpniowego porozumienia jest przede wszystkim finalizowana obecnie wersja R 1.1 systemu tzw. MiniPoltax. Ministerstwo przejęło pełne prawa własności do tej i innych wersji oprogramowania, m.in. rozwijanej obecnie wersji R 2.1, wraz z kodami źródłowymi. Ze swej strony Bull udzielił gwarancji na MiniPoltax, który obejmuje samo oprogramowanie R 1.1 bez zmian wprowadzanych przez MF.

"W praktyce oznacza to, iż Departament Informatyki MF sam bądź w porozumieniu z inną firmą może od 3 sierpnia br. dokonywać dowolnych zmian w przygotowanym przez francuską firmę oprogramowaniu" - twierdzi Janina Derwiszyńska, wicedyrektor Departamentu Informatyki MF. Wspomniana wersja R 1.1 projektu zawiera moduły rejestracji i wymiaru, natomiast R 2.1 jest obecnie poprawiana, zwłaszcza moduł księgowości.

Do końca grudnia br. w ministerstwie pracować będzie także 5-osobowy zespół informatyków Bulla zajmujących się rozwijaniem wersji R 2.1. Jednak zadania tej grupy będą określone przez dyrektora DI MF.

"Dostarczone przez partnera ministerstwa konfiguracje okazały się niewystarczające na wymagania systemu" - poinformowała Janina Derwiszyńska. Bull zobowiązał się wobec tego do 31 marca 1996 zmodernizować istniejące w urzędach platformy na sumę 10 mln FF. O szczegółach wydatkowania tej kwoty decydować będą wspólnie przedstawiciele MF i francuskiego koncernu. Ministerstwo wymogło także na Bullu realizację zaległych szkoleń z oprogramowania Oracle i usuwania awarii, a także dostarczenie dokumentacji koncepcyjnej i zakończenia prac nad systemem teledacji w MF. Jak twierdzą przedstawiciele MF punkty te były przez długi czas kością niezgody między obiema stronami. Ministerstwo twierdziło, że przygotowanie np. dokumentacji koncepcyjnej systemu należy do projektu, zaś reprezentanci Bulla byli zdania, że jest to osobna kwestia wymagająca poniesienia przez zamawiającego dodatkowych kosztów.

"Należy jednak podkreślić - twierdzi Janina Derwiszyńska - że nie otrzymaliśmy od Bulla produktu, który nas by satysfakcjonował. Jednakże, po upgrade platformy będzie możliwa pełna eksploatacja systemu w zakresie rejestracji i wymiaru wersji zainstalowanej w całym kraju, a udostępnione źródła umożliwiają dalszą pracę nad systemem Poltax".

Przedstawiciel Bull Polska Philip Thomas odmówił komentarza na temat porozumienia. "Nasze wersje tego, co stało się w sierpniu znacznie się różnią" - dodał.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200