Kasa modna (cz. 1)

Jedną z bardziej zarysowujących się tendencji na rynku krajowego oprogramowania jest pojawienie się dużej liczby komputerowych programów obsługi sklepów i hurtowni, z reguły współpracujących z urządzeniami fiskalnymi (kasy drukarki) i czytnikami kodów kreskowych.

Jedną z bardziej zarysowujących się tendencji na rynku krajowego oprogramowania jest pojawienie się dużej liczby komputerowych programów obsługi sklepów i hurtowni, z reguły współpracujących z urządzeniami fiskalnymi (kasy drukarki) i czytnikami kodów kreskowych.

Oferta tego typu była prezentowana na tegorocznych targach oprogramowania Softarg, a następnie na niezależnie organizowanych imprezach - m.in. przez firmę Esta w Gliwicach (Komputerowe Systemy Obsługi Sklepów i Hurtowni, 12 października) i firmę River w Warszawie (Seminarium Kasy Fiskalne, 16 października).

Na prezentacji sprzętu i oprogramowania dla handlu w Gliwicach firma CDN (Compact Disc Novelty) przedstawiła całkiem nowy program obsługi sprzedaży detalicznej Supermarket (nieco wcześniej anonsowany na Softargu) oraz przykłady współpracy programu F++ (często nazywanego również FPP) z kasami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych.

Podczas warszawskiego seminarium firma River pokazała w działaniu nową wersję wielomagazynowego oprogramowania Aktyn 3.0 (wersja beta), również współpracującą z urządzeniami fiskalnymi.

Warto dodać, że jedną z softargowych nowości był nowy moduł obsługujący urządzenia fiskalne dla oprogramowania SAHiP firmy DST, ponadto przedstawiono całą rodzinę oprogramowania firmy INSOFT (seria PC-Market). Zarysowując obraz rynku oprogramowania dla handlu nie sposób nie wspomnieć o programach gliwickiego ParaSoftu (Store Manager) czy produktach firm takich jak ICM, PSI, Rekord i wielu innych.

Wymienione w dołączonym zestawieniu programy współpracują przede wszystkim z kasami BMC PS 2000 Optimus, FR 2000 FY, IBM Entry 01, NCR 2190, Xcel 261 czy takimi drukarkami fiskalnymi jak POSNET DF 300.

Cały rynek urządzeń fiskalnych w Polsce jest oceniany na kilka bilionów starych złotych - wzrost tego rynku zainicjowała ustawa Ministerstwa Finansów o podatku i usługach z 8 stycznia 1993 r. Zgodnie z przepisami tej ustawy (a także późniejszymi szczegółowymi rozporządzeniami resortu) niemal wszystkie sklepy czy punkty usługowe w kraju mają obowiązek wcześniej czy później zainstalować kasy fiskalne. Obowiązek ten rozłożono na kilka etapów. Począwszy od początku br. kasy fiskalne, zdolne do prowadzenia ewidencji obrotu detalicznego oraz związanych z tym kwot podatków, zainstalowano w większych przedsiębiorstwach. Następne terminy (kolejny to 1 stycznia 1996 r.) dotyczą firm o coraz mniejszych obrotach.

Zapewne ze względu na nadchodzący termin obowiązkowej instalacji kas fiskalnych wiele firm działających na tym rynku coraz częściej przypomina o swojej ofercie - stąd też wyraźne ożywienie rynku, połączone z seminariami, prezentacjami i inauguracją nowych produktów. O terminach i kryteriach, jakim podlegają firmy handlowo-usługowe zobowiązane do instalacji urządzeń fiskalnych, pisaliśmy szczegółowo w Raporcie Specjalnym "Kasy Fiskalne", wydanym pod koniec ub.r.

Całe unikalne i przeprowadzane z ogromnym rozmachem przedsięwzięcie "fiskalizacji" krajowego handlu i usług wymaga sporych nakładów finansowych - aby pomóc w rozłożeniu na lata wysiłku finansowego wiele firm oferuje sprzęt i oprogramowanie na warunkach leasingu - niezależnie od tego ministerstwo zadbało o ulgi podatkowe dla tych, którzy zdecydowali się nabyć kasę fiskalną, szczególnie produkcji krajowej.

Mniejsze sklepy, w których takie urzadzenia już pracują kupują często kasy fiskalne jak najtaniej - bez współpracującej bazy danych z cennikiem towarów czy też bez dołączonych czytników kodów paskowych. Powoduje to w takich sklepach dłuższą obsługę klientów, gdyż kasjerka wstukuje oddzielnie kod towaru oraz oddzielnie jego cenę. Wydrukowany dzięki tym czynnościom rachunek (pozycja "nazwa towaru" odpowiada kodowi wstukanemu przez kasjerkę) jest jednocześnie "na stałe" zapisywany do pamięci współpracującej z kasą drukarki fiskalnej.

Z kolei firmy większe narzekają na spore trudności, jakie współpraca z modułami fiskalnymi narzuca w trakcie masowych zwrotów niektórych towarów (co występuje np. przy zwrocie opakowań zwrotnych, takich jak butelki). Formalnie rzecz biorąc każdej z nich powinien towarzyszyć wypełniony odręcznie formularz. Pisaliśmy o tym w CW nr 35 z br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200