Spojrzenie na Lotus Notes 4.0

Pierwszą rzeczą jaka zwraca uwagę użytkowników wersji beta programu Lotus Notes 4.0, który ma ukazać się na początku 1996 r., jest nowa szata graficzna programu. W poniższym artykule przedstawiono także inne, bardziej istotne różnice w stosunku do poprzedniej wersji Notes.

Pierwszą rzeczą jaka zwraca uwagę użytkowników wersji beta programu Lotus Notes 4.0, który ma ukazać się na początku 1996 r., jest nowa szata graficzna programu. W poniższym artykule przedstawiono także inne, bardziej istotne różnice w stosunku do poprzedniej wersji Notes.

Nowa wersja Lotus Notes może być wykorzystywana na następujących platformach: OS/2 2.1x i 3.0 (w wersji serwerowej i klienckiej), Windows 3.1x (oprogramowanie klienckie), Windows NT (wyłącznie serwer) oraz Windows 95 (klient). Klienci Lotus Notes obsługują protokoły komunikacyjne: Banyan VINES, NetBIOS, NetWare IPX/SPX, IBM TCP/IP, X.PC. Wersja serwerowa obsługuje dodatkowo protokół Apple Talk.

Nie są już obsługiwane takie systemy jak: Windows 3.0, OS/2 2.0, Macintosh 6.0, Windows w trybie standard na procesorze 80286 oraz wcześniejsze wersje.

Co nowego w Lotus Notes?

Wspomniałem na wstępie, że nowa wersja różni się znacznie od poprzednich. Wystrój zewnętrzny upodobnił się częściowo do szaty graficznej cc:Mail. Zmiana może powodować pewne niedogodności przy obsłudze dla użytkowników przyzwyczajonych do wersji wcześniejszej. Dla nowych może być bardziej praktyczna w użyciu.

W sumie jest to jednak zabieg kosmetyczny. Istotne zmiany dotyczą administracji i projektowania systemu. Nie sposób omówić wszystkich. Spróbuję zatem przedstawić tylko te, które zwróciły szczególnie moją uwagę.

Usługi dla administratora

Jednym z nowych narzędzi ułatwiających pracę administratora Lotus Notes jest "Quick Admin". Stosuje się go do centralnego zarządzania i wykonywania zadań takich jak rejestracja nowych użytkowników, certyfikowanie identyfikatorów czy modyfikowanie książki adresowej. "Quick Admin" uruchamiany może być na stacji roboczej lub serwerze. Nowy mechanizm "pass-through server" umożliwia użytkownikom dostęp do serwerów obsługujących inne protokoły komunikacyjne poprzez serwer dostępny dla naszej stacji roboczej.

Istotnym usprawnieniem jest możliwość zainstalowania wielu serwerów na jednym komputerze. Pozwala to na zmniejszenie ilości używanego sprzętu, jeżeli istnieje taka potrzeba. Dzięki nowym możliwościom konfiguracyjnym serwery takie mogą być przekonfigurowywane na bieżąco podczas pracy, bez konieczności ich restartowania.

Możemy także limitować wielkość bazy danych, co zapobiegnie jej nadmiernej rozbudowie. Zabezpieczamy się w ten sposób przed sytuacją, kiedy baza rozrastając się nienaturalnie zabiera miejsce innym plikom.

System zabezpieczeń

System zabezpieczeń dostarcza rozszerzoną gamę środków regulujących dostęp do informacji. Przede wszystkim podwyższony został poziom bezpieczeństwa poprzez szyfrowanie baz danych na poziomie dostępu. Do tej pory można było szyfrować tylko pola w dokumencie.

Możliwe było odczytanie niezaszyfrowanych danych w przypadku gdy baza odczytana została w trybie lokalnym. W nowej wersji Notes sytuacja taka nie przytrafi się, ponieważ aby odczytać informacje trzeba mieć właściwy klucz i jest to niezależne od trybu otwarcia bazy.

Zwiększono także zabezpieczenie identyfikatorów poprzez wymaganie podania więcej niż jednego hasła.

Replikacja

Proces replikacji, chociaż i tak działający sprawnie w wersji poprzedniej, dostarcza dodatkowe udogodnienia. Przede wszystkim możemy uruchomić kilka procesów replikacji jednocześnie. Ponadto stworzono możliwość replikacji selektywnej, która pozwala uaktualniać dane na poziomie pól. Wcześniej najmniejszym modyfikowanym elementem był dokument. Także "śledzenie" procesu replikacji stało się prostsze dzięki temu, że rozbudowano znacznie program tworzący plik zawierający historię replikacji.

Poczta

W systemie pocztowym także pojawiły się nowe własności. Dzięki narzędziu do śledzenia przepływu informacji administrator może na bieżąco kontrolować drogę przesyłki. Analizując liczbę biorących w tym udział węzłów, szybkość oraz skuteczność przesyłania informacji można wybrać optymalny wariant transportu.

Dużym usprawnieniem jest możliwość stosowania znaków "*" i "?" przy adresowaniu listów wewnątrzkorporacyjnych. Dzięki temu można łatwiej wysyłać pocztę elektroniczną do użytkowników mających adres pocztowy wypisany według tej samej konwencji, np. w obrębie tej samej grupy roboczej. Innym udogodnieniem, pozwalającym oszczędzić powierzchnię dyskową, jest przechowywanie na serwerze tylko jednej kopii informacji przeznaczonej dla wielu adresatów.

Ulepszone środowisko projektowania aplikacji

Również w dziedzinie projektowania i funkcjonowania baz zaobserwowałem kilkanaście modyfikacji. Znacznie rozszerzono zestaw funkcji i komend. Dodatkowo pojawiła się możliwość tworzenia podprocedur, które można wykorzystywać później w kilku różnych formułach. Natomiast nie dostrzegłem funkcji pozwalającej na stworzenie pętli. Jej brak odczułem już projektując aplikacje we wcześniejszej wersji Notes. Pomocna jest także wprowadzona funkcja intelignetnych ikon (SmartIcons). Powoduje ona, że zestaw ikon, widoczny w górnej części ekranu, zmienia się w zależności od wybranego działania.

Podsumowanie

Z powyższego opisu wynika, że Lotus Notes 4.0 to zupełnie nowy produkt oferujący nowe możliwości. Czy rozszerzy się zakres jego zastosowań, trudno w tej chwili powiedzieć. Wstępna analiza wskazuje, że zmieniono, a nawet w niektórych przypadkach ulepszono obsługę dotychczasowych mechanizmów. Platforma zastosowań nie została rozszerzona, ale, biorąc pod uwagę wszechstronność Notes, nie było takiej potrzeby.

Za wcześnie jest jeszcze żeby powiedzieć na ile modyfikacje i nowe funkcje są sprawne w działaniu i na którą odmianę tej wersji trzeba czekać aby wszystko działało poprawnie. Ale jedno już można stwierdzić - niewątpliwie twórcy tego systemu włożyli wiele pracy w jego rozwój. Biorąc pod uwagę wcześniejsze produkty firmy Lotus i solidność ich wykonania, myślę że produkt handlowy Lotus Notes 4.0 będzie pozbawiony poważnych usterek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200