Wyłącz i idź, czyli o pępowinie i czarnej skrzynce

Pracujący w drodze będą mogli już wkrótce połączyć się z siecią swojego biura z każdego lotniska, hotelu, samolotu lub własnego mieszkania twierdzi Ray Ozzie - prezes Iris Association, firmy rozwijającej oprogramowanie Notes na zamówienie Lotusa.

Pracujący w drodze będą mogli już wkrótce połączyć się z siecią swojego biura z każdego lotniska, hotelu, samolotu lub własnego mieszkania twierdzi Ray Ozzie - prezes Iris Association, firmy rozwijającej oprogramowanie Notes na zamówienie Lotusa.

Na takie przewidywania pozwala szybkie mnożenie się publicznych sieci komputerowych i przybywanie na rynku produktów z grupy "plug and play" - włącz i używaj. Zbliża się czas, gdy podróżujący będą się mogli włączyć do dowolnej dostępnej sieci za pomocą standardowego kabla.

Na konferencji Lotusphere, Ozzie poinformował o utworzeniu grupy producentów, mającej działać pod hasłem "unplug and go" - wyłącz i idź. W jej składzie znalazły się m.in. Takie firmy, jak Intel Corp., Digital Equipment Corp. i Zenith Data Systems. Grupa ma być przedmiotowym rozszerzeniem koalicji "plug and play" zawiązanej przez Microsoft, Compaq i innych producentów dążących do ujednolicenia standardów urządzeń zewnętrznych, współpracujących z komputerami osobistymi.

Grupa "unplug and go" koncentruje swoje wysiłki na stworzeniu standardowego kabla - "umbilical cord" pozwalającego podłączać komputery przenośne do sieci i wielofunkcyjnego zasilacza - "black box". "Umbilical cord" można przetłumaczyć różnie - jednym ze znaczeń jest pępowina, zaś "black box", to oczywiście czarna skrzynka.

Czarna skrzynka ma zastąpić dotychczasowe, standardowe połączenia sieci w biurach, urzędach, itd. Będzie wyposażona w mikroprocesor Intela, okablowanie z włókien optycznych, porty równoległe i szeregowe oraz złącze w standardzie PCMCIA dla adaptera sieciowego. Standardowy kabel pozwoli na podłączenie do dowolnej sieci lokalnej przenośnego komputera osobistego, niezależnie od używanego systemu operacyjnego i protokółu sieci. Komunikowanie się z własnym biurem będzie możliwe dzięki połączeniu wszystkich publicznych sieci lokalnych z Internetem.

Mają powstać specjalne, usługowe stacje podłączeniowe wyposażone w klawiatury, myszki, drukarki, itd., rozpoznające automatycznie konfigurację sprzętowo-programową dowolnego komputera i instalujące natychmiast właściwe sterowniki urządzeń peryferyjnych.

Gniazda połączeniowe będą montowane nawet w fotelach lotniczych. Już za kilka lat samoloty Boeinga będą miały instalowane okablowanie TokenRing. Pracujący w domu będą mogli wykorzystywać do transmisji przewody telewizji kablowej. Ma to pozwolić na przesyłanie danych z prędkością 6 Mbit./s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200