Wytyczne Brukseli dla łączności

Komisja Europejska opracowała w ubiegłym tygodniu dwie dyrektywy mające zapewnić nowym podmiotom realny dostęp do rynku telekomunikacyjnego z chwilą jego otwarcia w 1998 r. W następnej kolejności będą omówione zagadnienia dotyczące uregulowania usług takich jak bankowość elektroniczna i wideo na żądanie.

Komisja Europejska opracowała w ubiegłym tygodniu dwie dyrektywy mające zapewnić nowym podmiotom realny dostęp do rynku telekomunikacyjnego z chwilą jego otwarcia w 1998 r. W następnej kolejności będą omówione zagadnienia dotyczące uregulowania usług takich jak bankowość elektroniczna i wideo na żądanie.

Dyrektywy mówią o wprowadzeniu procedur licencjonowania tradycyjnych usług telekomunikacyjnych, stanowiąc wypełnienie dyrektywy ramowej z 1990 r., traktującej o świadczeniu usług sieciowych. Wytyczne komisji po rozpatrzeniu ich przez Radę Ministrów będą dyskutowane w Parlamencie Europejskim, tak aby mogły wejść w życie do lipca 1997 r.

"Zasada licencjonowania dotyczy jedynie samej transmisji jakiegoś elementu usługi telekomunikacyjnej, a nie jej zawartości" - podkreślił Jean Eric de Cockborne, odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za regulacje prawne łączności.

W odniesieniu do problemu licencjonowania, pierwsza z przedłożonych wytycznych wzywa państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej do posługiwania się najogólniej sformułowanymi schematami przyzwolenia.

W sytuacjach, kiedy państwa członkowskie Wspólnoty warunkują świadczenie usług uzyskiwaniem na to wcześniejszej zgody, będą zmuszone do przestrzegania wielu ograniczeń; procedura przyznawania takiej zgody musi być otwarta, obiektywna i niedopuszczalne będzie ograniczanie z góry liczby podmiotów dopuszczonych do niej. Jean de Cockborne objaśnił to: "zainteresowana firma powinna się jedynie zapoznać z przepisami (obowiązującymi w różnych krajach członkowskich) i po prostu zająć się świadczeniem usług. Dopiero fakt przekroczenia przez firmę przepisów, upoważnia kraje członkowskie do wycofania firmie tak rozumianego uprawnienia do świadczenia usług".

"Preferujemy liberalną, nie szczegółową regulację" - dodał Jean de Cockburne, przyznając zarazem, że lokalne odmienności w sposobie realizowania tej dyrektywy mogą być przeszkodą w świadczeniu usług na skalę ogólnoeuropejską. Dla zmniejszenia takiego ryzyka, wytyczna powołuje procedurę pojednawczą, dającą Komisji Europejskiej prawo rozstrzygania poszczególnych przypadków i narzucania ich rozstrzygnięć.

Druga dyrektywa, dotycząca świadczenia usług sieciowych, ma wzmocnić zalecenia wytycznej z 1990 r., wzywającej do rozdzielenia funkcji operatora i regulatora telekomunikacyjnego. "W szczególności, jeśli jakieś państwo zachowuje znaczący stopień własności lub kontroli łączności, musi ono zapewnić faktyczne rozdzielenie działalności regulacyjnej od tych związanych z rolą właściciela i kontrolera" - powiedział Jean de Cockburne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200