ProLiant 4500 konkurentem dla AS/400?

W czerwcu pojawił się w sprzedaży kolejny czteroprocesorowy serwer Compaqa - ProLiant 4500 (czytaj CW nr 23/195). Wyposażony w procesory Intela Pentium 100 MHz może spełniać rolę serwera aplikacyjnego, wchodząc na rynek dotychczas zdominowany przez producentów minikomputerów i wysoce wydajnych stacji roboczych.

W czerwcu pojawił się w sprzedaży kolejny czteroprocesorowy serwer Compaqa - ProLiant 4500 (czytaj CW nr 23/195). Wyposażony w procesory Intela Pentium 100 MHz może spełniać rolę serwera aplikacyjnego, wchodząc na rynek dotychczas zdominowany przez producentów minikomputerów i wysoce wydajnych stacji roboczych.

Oba modele - ProLiant 4500 i jego odmiana w obudowie typu rack ProLiant 4500R - są dedykowane tym z administratorów, którzy w ramach upsizingu zamierzają w charakterze platformy do tworzenia aplikacji używać Windows NT, a nie Unixa. Serwery mogą współpracować z narzędziami do zarządzania bazami danych, takimi jak Oracle i Sybase oraz z SAP R/3 - pakietem do zarządzania przedsiębiorstwem, tzn. z aplikacjami które są oferowane przede wszystkim na rynku minikomputerów. Zwrot Compaqa w tym kierunku oznacza podjęcie pośredniej walki z uznanymi przez rynek AS/400 firmy IBM i rodziną HP 9000 Hewlett-Packarda.

Przejęcie klientów IBM nie będzie jednak łatwym zadaniem. IBM sprzedał do tej pory prawie 300 tys. AS/400 i nie wydaje się, aby Compaq mógł namówić któregoś z ich posiadaczy do zakupu swojego serwera za 10 tys. USD. Lepszym adresatem sprzętu wydają się być grupy robocze w dużych przedsiębiorstwach, które potrzebują tylko pewnych cech systemów mainframe w znacznie tańszych systemach.

Nieporównanie większe szanse Compaq będzie miał na tradycyjnym dla siebie rynku komputerów PC. Obecnie tylko dwie firmy na świecie, IBM i ALR, oferują podobnej klasy (tzn. czteroprocesorowe) pecetowe serwery SMP. Ponieważ ProLiant jest serwerem PC klasy high-end, to jego głównym konkurentem będzie PC Server 720 IBM.

Poprzednie modele - ProLiant 2000 i ProLiant 4000 - już wkrótce przestaną być produkowane. ProLiant 4500 jest od nich dwa razy bardziej wydajny przy cenie tego pierwszego. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie go w 1 Gb pamięci ECC (error checking and correcting) RAM. Ponadto każdy model 4500 jest wyposażony w 14 złączy, z których jedno jest zajęte przez kartę sieciową NetFlex-3 Ethernet Controller, umożliwiającą korzystanie z technologii ethernetowych 10/100 Mbp/s w standardach 100Base-TX i 100VG-AnyLAN. Każdy z procesorów serwera jest ponadto wyposażony w 300 Gb pamięci dyskowej oraz w cache 512 Kb poziomu 2 i 2 Mb poziomu 3 podnosząc wydajność systemów zarządzania bazami danych.

Mimo że cena produktu jest bardzo konkurencyjna (od 10 tys. USD za model z jednym procesorem do 100 tys. USD za wersję czteroprocesorową), to atrakcyjność oferty obniża fakt, że w wśród serwerów klasy high-end Compaq nadal nie ma rozwiązania opartego na szynie PCI. Compaq broni się tym, że testy TPC wykazały, że zajętość magistrali EISA w jego serwerze wynosi zaledwie 27%. Dowiódł także, że parametry serwera i inne programy użytkowe są bardziej stabilne, gdy architektura serwera jest oparta na szynie MCA czy EISA niż o PCI.

W Polsce, zdaniem pana Krzysztofa Bujara, inżyniera systemowego z Compaq Polska, nowe modele ProLianta są używane przede wszystkim jako serwery baz danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200