Zarządzanie sieciami korporacyjnymi

Do niedawna zarządzanie sieciami komputerowymi nie przysparzało jeszcze tak dużych problemów jak obecnie. Sieci te były zazwyczaj oparte na dużym scentralizowanym systemie komputerowym (mainframe) i zazwyczaj nie występowały w w nich problemy związane ze współdzieleniem zasobów lokalnych przez wielu użytkowników.

Do niedawna zarządzanie sieciami komputerowymi nie przysparzało jeszcze tak dużych problemów jak obecnie. Sieci te były zazwyczaj oparte na dużym scentralizowanym systemie komputerowym (mainframe) i zazwyczaj nie występowały w w nich problemy związane ze współdzieleniem zasobów lokalnych przez wielu użytkowników.

Jednak sieci komputerowe ulegają cały czas rozbudowie, łącząc coraz częściej różne platformy systemowe, co stwarza nie lada problem dla osób odpowiedzialnych za ich kontrolę i zapewniających poprawne ich funkcjonowanie. Sytuacja taka spowodowała powstanie zupełnie nowej klasy oprogramowania - narzędzi służących do zarządzania systemami sieciowymi całych przedsiębiorstw (enterprise management tools). Przykładem takich narzędzi jest rodzina produktów Solstice opracowanych przez firmę Sun i jej partnerów. Zgodnie ze stawianymi im wymaganiami umożliwiają one monitorowanie, dopasowywanie i generalne zarządzanie składnikami środowiska klient/serwer w otoczeniu heterogenicznym (niejednorodnym).

"Znormalizowana" sieć

Głównym celem stosowania zaawansowanych narzędzi do zarządzania środowiskiem komputerowym przedsiębiorstw jest obniżenie kosztów jego administracji. Narzędzia tego typu pozwalają administratorowi skupić się na zadaniach i procesach dotyczących całego przedsiębiorstwa, uwalniając go jednocześnie od wykonywania banalnych lub rutynowych czynności, a także od często pojawiających się prozaicznych problemów. Możliwe jest to jednak dopiero wtedy, gdy zdefiniowane będą modelowe funkcje określające reakcję poszczególnych urządzeń sieciowych w wypadku występowania problemów, a także "zachowanie" oprogramowania w określonych warunkach.

Gdy wprowadzone będzie takie "znormalizowane" środowisko i standardowe funkcje umożliwiające zunifikowane zarządzanie siecią heterogeniczną dział informatyczny przedsiębiorstwa może zacząć funkcjonować w sposób planowy, bez "ustawicznego gaszenia pożarów". Dobry dobór oprogramowania do zarządzania siecią oraz właściwe określenie sposobu jej funkcjonowania powoduje, że nawet takie operacje jak zmiana technologii sieciowej lub lokalizacja oddziałów firmy przebiegać może w sposób w dużej mierze zautomatyzowany.

Rozwiązanie Suna

Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów zarządzania środowiskiem sieciowym przedsiębiorstw są produkty rodziny Solstice.

Program Solstice Solution Program, zapoczątkowany i rozwijany przez firmę Sun, ma na celu zapewnienie klientom skalowalnego, strukturalnego rozwiązania umożliwiającego tworzenie zunifikowanych procesów zarządzania dla systemów i sieci w środowisku złożonym z produktów różnych dostawców.

Obejmuje on praktycznie pełen zestaw najlepszych heterogenicznych rozwiązań pochodzących zarówno od Suna, jak i od innych producentów. Wśród nich warto wymienić takie firmy jak: SAS Institute, Cisco Systems, Bay Networks, Hewlett-Packard, APC, Cabletron Systems, Oracle, Sybase oraz Informix. Łącznie w programie Solstice udział bierze ok. 150 producentów, co jest rekordem w historii systemów otwartych.

Solstice od środka

Oprogramowanie wchodzące w skład pakietu Solstice obejmuje pełną gamę zagadnień związanych z zarządzaniem siecią. Najważniejsze realizowane przez produkty Solstice zadania to: ustanawianie kolejności i dystrybucja zadań oraz obsługa pamięci masowych, zarządzanie zasobami i wyposażeniem, możliwość obsługi wykrytych usterek oraz optymalizacja pracy sieci, tworzenie zabezpieczeń na bazie mechanizmów sprawdzania autentyczności i autoryzacji, a także "ścian ognia" (firewall).

Jednym z najistotniejszych problemów, z którymi borykają się administratorzy, jest optymalizacja dostępnych zasobów sprzętowych w celu podniesienia wydajności. Solstice pozwala, odwołując się do bieżących i historycznych danych o wydajności danej sieci, przeanalizować okresowe i okazjonalne trendy związane z ruchem w sieci, modelować jej obciążenie i dokonać prognozy zapotrzebowania na usługi systemu sieciowego, a także zestawić faktyczną i oczekiwaną wydajność sieci.

Częściowo zautomatyzowany proces konfiguracji sieci, który można wykonywać także zdalnie, pozwala ustawić optymalne parametry pracy wszystkich komponentów sieciowych: serwerów, systemów operacyjnych grup, drukarek, portów sieciowych oraz węzłów, przełączników itd.

Poszczególne produkty pakietu Solstice pozwalają także określać zasady dystrybucji zadań (zarówno bieżących, jak i realizowanych metodą wsadową) rozdzielając je na poszczególne jednostki w sieci, zarządzać pamięciami masowymi (procesy archiwizacji i odtwarzania danych), dystrybuować oraz zdalnie konfigurować oprogramowanie i zarządzać aplikacjami.

Ponadto pakiet ma możliwość automatycznej analizy ryzyka wystąpienia określonych zdarzeń w systemie. Dzięki takim funkcjom diagnostycznym można np. minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia awarii poprzez podjęcie odpowiednich kroków zapobiegawczych.

W Solstice znalazły się także mechanizmy korelowania i filtrowania generowanych przez system sieciowy komunikatów. Dzięki temu administrator nie jest już "zalewany" potokiem mniej lub bardziej wartościowych informacji lecz docierają do niego tylko te, które są mu niezbędne. Można także zdefiniować automatyczne odpowiedzi systemu na pewne komunikaty błędów, dzięki czemu minimalizuje się ingerencję w przypadku pewnego rodzaju zawieszeń systemu.

Solstice umożliwia też przyłączenie sieci do systemu gospodarki finansowej. Dzięki temu możliwe jest śledzenie oraz generowanie raportów o użytkowaniu zasobów w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie, naliczania należności oraz regulację wzajemnych rozliczeń w organizacjach zdecentralizowanych.

Podsumowanie

Solstice nie jest z pewnością systemem służącym do zarządzania prostymi sieciami lokalnymi. Dedykowany jest on użytkownikom korporacyjnym wymagającym strukturalnego zestawu narzędzi do administracji rozbudowanymi, heterogenicznymi sieciami.

Największą światową siecią wykorzystującą oprogramowanie Solstice jest SWAN (Sun Wide Area Network) - sieć korporacyjna firmy Sun. Składa się na nią ponad tysiąc sieci lokalnych i 200 routerów, a każdego dnia przepływa przez nią prawie dwa miliony listów wysyłanych za pomocą poczty elektronicznej.

Inne duże instalacje produktów rodziny Solstice znajdują się m.in. w firmie Boeing oraz Motorola. Ponadto wiele firm używa pojedyncze aplikacje wchodzące w skład Solstice, np. oprogramowanie Firewall-1 zabezpieczające sieci przed ingerencją z zewnątrz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200