TCP/IP w systemie OS/2

IBM chce w 1996 r. uczynić łatwiejszym przydzielanie i zarządzanie adresami IP w systemie OS/2 Warp Server poprzez implementację protokołu Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) oraz Dynamic Domain Name Syatem (DNS).

IBM chce w 1996 r. uczynić łatwiejszym przydzielanie i zarządzanie adresami IP w systemie OS/2 Warp Server poprzez implementację protokołu Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) oraz Dynamic Domain Name Syatem (DNS).

Dynamiczny DNS ma być jednak ograniczony do tych klientów Warp Servera, którzy działać będą w systemie operacyjnym OS/2 Warp. Użytkownicy zwykłych Windows nie bedą mogli skorzystać z tej możliwości.

Według przedstawicieli IBM-a DHCP i dynamiczny DNS mają być standardowymi komponentami Warp Servera, który ma ukazać się na rynku do końca przyszłego roku. Ponadto Warp Server ma mieć także możliwość archiwizowania danych serwerów NetWare i Windows NT.

DHCP służy przede wszystkim do automatycznego rozdzielania numerów IP między poszczególne stacje robocze wtedy kiedy tego wymagają. Powoduje to, że żaden numer IP nie jest fizycznie przyporządkowany do konkretnej stacji. Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie, do niejednoczesnych połączeń z Internetem, dowolnej liczby komputerów w firmie (a nie tylko 256 o ile firma korzysta z klasy adresów C).

Dynamiczny DNS działa w podobny sposób jak klasyczny, z tym że identyfikuje nazwy komputerów z tymczasowo przyznanymi numerami IP. Dzięki dynamicznemu DNS administrator nie musi zarządzać tymi numerami samodzielnie, lecz robi to za niego serwer.

IBM zamierza przekazać dokumentację własnego rozwiązania Dynamic DNS do Internet Engineering Task Force, która ustala standardy sieciowe. "Chcemy aby IETF uznał nasze rozwiązanie jako otwarty standard dynamicznego przydzielania nazw" - mówi John Conner odpowiedzialny za produkty TCP/IP w IBM.

Konkurencja sceptyczna

"Dynamiczny DNS z IBM-a nie zdobędzie wielu zwolenników" - uważa Mike Nash kierujący pracami nad Windows NT Server w Microsofcie. "Przede wszystkim dlatego, że obsługuje wyłącznie klientów OS/2 Warp".

Microsoft ma już własny odpowiednik dynamicznego DNS o nazwie Windows Internet Name Service (WINS). WINS obsługuje Windows NT, Windows for Workgroups oraz Windows 95. DHCP dla Windows NT dostępny jest w ramach Windows NT Resource Kit lub bezpłatnie za pośrednictwem Internetu - na serwerze pod adresemhttp://www.microsoft.com.

Wsparcie zarówno dla DHCP, jak i Dynamic DNS znajdzie się także w systemie NetWare, ale przedstawiciele firmy Novell nie potrafili sprecyzować terminu, w którym to nastąpi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200