Windows 95 - grafika, audio, wideo

Ze względu na wymagania sprzętowe, system Windows 95 jest naturalną platformą dla multimediów. Było to oczywiste i dla twórców systemu, którzy go wyposażyli w całą gamę multimedialnych narzędzi oraz aplikacji. A oto niektóre z praktycznych wskazówek dla tych, którzy pod kontrolą Windows 95 korzystają z bogatych możliwości komputera wyposażonego w silny procesor, dobrą kartę dźwiękową i graficzną, czytnik CD-ROM i tym podobne multimedialne atrybuty.

Ze względu na wymagania sprzętowe, system Windows 95 jest naturalną platformą dla multimediów. Było to oczywiste i dla twórców systemu, którzy go wyposażyli w całą gamę multimedialnych narzędzi oraz aplikacji. A oto niektóre z praktycznych wskazówek dla tych, którzy pod kontrolą Windows 95 korzystają z bogatych możliwości komputera wyposażonego w silny procesor, dobrą kartę dźwiękową i graficzną, czytnik CD-ROM i tym podobne multimedialne atrybuty.

Media Player na podorędziu

Aplikacja Media Player to prawdziwy kombajn - obsługuje dyski CD, pliki MIDI (.MID, .RMI), pliki dźwiękowe .WAV oraz sekwencje wideo zgodne ze standardem Video for Windows .AVI.

Jeżeli ktoś często korzysta z funkcji multimedialnych warto "wyciągnąć" Media Player z grupy multimedia bezpośrednio na pulpit roboczy (desktop). W tym celu program ten należy znaleźć na dysku, np. za pośrednictwem Explorera, a następnie korzystając z technologii drag & drop i prawego klawisza myszy "przewlec" jego ikonę na pulpit. Nowo powstała ikona symbolizuje skrót (shortcut) - wskazuje tylko adres aplikacji-matki. Z punktu widzenia użytkownika, póki nie zmieni się adres źródłowy jest to wszystko jedno - stąd warto zmienić nazwę Media Player Shortcuts na Media Player (prawy przycisk myszy z kursorem ustawionym na ikonie i wejście Zmiana Nazwy - Rename).

Wszywanie efektów dźwiękowych do systemu

Windows 95 umożliwia powiązanie efektów dźwiękowych z takimi zdarzeniami jak wyłączanie aplikacji, usuwanie zbędnych plików z kosza na śmieci czy też uruchamianie systemu. W grupie Panel Kontrolny (Control Panel) należy uruchomić aplikację Sounds - na ekranie ukaże się okno określające właściwości efektów dźwiękowych Sound Properties. W okienku Events (zdarzenia) trzeba zaznaczyć to wydarzenie, które ma być powiązane z odtworzeniem wybranego dźwięku. Następnie wykorzystując przycisk Przeglądarki (Browse) można wybrać z dysku stałego lub CD-ROM, plik z zapisem efektu akustycznego w formacie .WAV. Wybraną akustyczną aranżację działania Windows 95 należy zapisać na dysku korzystając z przycisku Save As, nadając jej dowolną nazwę.

Prawie wszystko o plikach multimedialnych

Aby dowiedzieć się technicznych szczegółów dotyczących właściwości plików multimedialnych (zarówno tych, które zawierają ruchome sekwencje wideo .AVI, jak i dźwiękowych .WAV) wystarczy podwójnie kliknąć na ikonie-symbolu pliku prawym klawiszem myszy. Ukazujące się menu ma wejście Właściwości (Properties), które po uaktywnieniu przedstawia kilka arkuszy opisu pliku. Pierwszy z nich to arkusz Ogólny (General) zawierający m.in. rozmiar pliku na dysku i jego atrybut. Arkusz Szczegóły (Details) podaje m.in. czas projekcji, rodzaj kompresji-dekompresji (codec), częstotliwość: próbkowania, konwersji D\A (dla plików dźwiękowych) czy ekspozycji klatek (dla wideo). Arkusz Wstępne uruchomienie (Preview) pozwala na wyświetlenie sekwencji wideo lub odtworzenie pliku audio.

Przed przeniesieniem plików multimedialnych np. na inny komputer warto przyjrzeć się tym informacjom.

Kontrola dźwięku

System wyposażony w Windows 95 pozwala na odtwarzanie muzyki z płyt kompaktowych (CD). W tym celu, po wejściach do Start Menu\Programy\Akcesoria\Multimedia wybieramy program Odtwarzacz CD (CD Player). Pośród wielu wejść do górnego menu aplikacji można wybrać profesjonalny pulpit mikserski m.in. z regulacją siły głosu, balansem sygnału MIDI, WAV, CD czy inny, który pozwala odtwarzać utwory wybrane wg spisu treści.

Płynąca z głośników muzyka może być tłem dla pracy przy poważniejszej aplikacji.

Warto przy tym zapamiętać, że wciśnięcie klawisza <Shift> przy ładowaniu dysku CD do odtwarzacza CD-ROM spowoduje po jego załadowaniu natychmiastowe rozpoczęcie odtwarzania muzyki.

Porządkowanie dysku

Prawidłowe odtwarzanie plików wideo powinno współpracować z zoptymalizowanym systemem multimedialnym, a tymczasem ułożenie plików na dysku stałym przypomina niekiedy nawierzchnię drogową po ciężkiej zimie. Aby zaradzić tej sytaucji warto od czasu do czasu uruchamiać aplikację ScanDisk (StartMenu\Programy\Akcesoria\Narzędzia).

Priorytety kompresji

Po wejściu do grupy aplikacji Panel Kontrolny (Control Panel) i uruchomieniu programu Multimedia ukazuje się zestaw arkuszy, opisujących właściwości stosowanych urządzeń i standardy używane przez system do obsługi plików multimedialnych (Multimedia Properties Box).

Tytuły arkuszy to Audio, Video, MIDI, CD Music i Advanced. Prawdziwa kopalnia informacji znajduje się w arkuszu Advanced - tutaj właśnie umieszczono listę używanych przez Windows 95 sterowników do zastosowań multimedialnych.

Użytkownik, korzystający z arkusza Advanced może np. zmienić priorytety (kolejność), jakie stosowane są do kodowania-rozkodowywania skompresowanych plików. Wystarczy na znaku plus, jaki towarzyszy każdej z pozycji listy kliknąć lewostronnie myszą, aby pojawiła się uzupełniająca lista szczegółowych rozwiązań - i tak dla Video Compression Codecs (mechanizmy kompresji\dekompresji dla plików wideo) czy Audio Compression Codecs (mechanizmy kompresji\dekompresji plików audio) ukazuje się spis mechanizmów kompresji\dekompresji. Po naciśnięciu prawego klawisza myszy na ikonie obrazującej jedno ze stosowanych rozwiązań do kompresji\dekompresji audio (następnie należy uaktywnić wejście Właściwości - Properties i przycisk Change Priority - Zmiana Priorytetów) można zmienić priorytet przypisany do tego rozwiązania.

Przeglądanie dokumentów

Dokumentami, w terminologii Windows 95 są np. pliki tekstowe, grafika, pliki audio i wideo. Jeżeli użytkownik uaktywni któryś z nich - np. przez kliknięcie myszą na ikonie symbolizującej dokument - system woła związaną aplikację (dla plików z rozszerzeniem BMP będzie to program PAINT, dla plików wideo z rozszerzeniem AVI aplikacja Video for Windows). Dzięki temu dla Windows 95 każdy z takich dokumentów jest de facto obiektem.

Są jednak i takie sytuacje, gdy próba przejrzenie dokumentu kończy się niepowodzeniem - system nie potrafi na podstawie "wszytych" przez producenta informacji skojarzyć typu uruchamianego pliku z towarzyszącą mu aplikacją. Próba przejrzenia treści np. pliku grafiki z rozszerzeniem GIF kończy się zwykle wyświetleniem okna z listą proponowanych przez system aplikacji. Użytkownik może teraz skojarzyć typ pliku z aplikacją, która go wykona.

Jeżeli, jak w przypadku plików GIF, nie znajdziemy takiej aplikacji na wykazie opracowanym przez producenta, należy po "dotknięciu" przycisku Inny (Other..) określić ścieżkę dostępu do programu, który jest związany z danym plikiem.

Z kolei usunięcia powstałej w ten sposób pary (typ pliku - aplikacja, która go wykonuje) można dokonać w menu górnym każdego z okien grupy plików (wejście View, Options, File Types).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200