Ciągle NetWare

W tym roku na polskim rynku sieciowych systemów operacyjnych zaczęły rysować się tendencje, które panują obecnie na całym świecie. Kończy się już bewzględna hegemonia systemu NetWare firmy Novell i choć nadal jego sprzedaż znacznie przewyższa wyniki osiągane przez innych producentów, to jednak wzrosły już udziały rynkowe różnych odmian systemu operacyjnego Unix, a także Windows NT.

W tym roku na polskim rynku sieciowych systemów operacyjnych zaczęły rysować się tendencje, które panują obecnie na całym świecie. Kończy się już bewzględna hegemonia systemu NetWare firmy Novell i choć nadal jego sprzedaż znacznie przewyższa wyniki osiągane przez innych producentów, to jednak wzrosły już udziały rynkowe różnych odmian systemu operacyjnego Unix, a także Windows NT.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce jest NetWare firmy Novell. Przynajmniej tak było dotychczas, gdyż, jak się okazuje, pod względem sprzedanych sztuk wyprzedził prosty system sieciowy peer-to-peer Lantastic.

Następne w kolejce są różne odmiany systemów unixowych, których sprzedaż nawet trudno oszacować i dopiero na szarym końcu Windows NT firmy Microsoft.

LANtastic

Firma Artisoft, producent LANtastica, ma w naszym kraju dwóch dystrybutorów: firmy Forlans i Polmax. Pierwsza z nich do końca listopada br. sprzedała 10 350 egzemplarzy sieci LANtastica na grudzień planowała sprzedaż kolejnych tysiąca sztuk. Trochę gorsze wyniki miał Polmax, który przez cały rok sprzedał ok. 9 tys. egzemplarzy. Łączna sprzedaż sieci LANtastic firmy Artisoft wyniosła więc w naszym kraju ponad 20 tys. egzemplarzy.

"Polska jest naszym najlepszym rynkiem w Europie Centralnej i Wschodniej" - poinformowała Anita Lussenberg, dyrektor marketingu firmy Artisoft na nasz rejon Europy.

Tegoroczna sprzedaż LANtastica była o ponad 100% wyższa niż w zeszłym roku. Na rok przyszły przedstawiciele firm Polmax i Forlans szacują wzrost sprzedaży o kolejne 75-100%

NetWare

"W ostatnim roku finansowym, trwającym od października 1994 r. do października 1995 r. sprzedaż systemu sieciowego NetWare w Polsce wyniosła 16 mln USD" - poinformował Jarosław Kowalski z polskiego przedstawicielstwa Novella. Dzieląc tę sumę przez wartość katalogowej ceny NetWare 4.1 z licencją dla pięciu użytkowników (1095 dolarów) otrzymamy wynik ok. 14 600 sprzedanych pakietów. Stawia to Novella jako zdecydowanego lidera na rynku prawdziwych sieciowych systemów operacyjnych w Polsce (nie peer-to-peer). Wartość sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 25%. Przewidywania na przyszły rok to wzrost o 20%.

Unix

Trudno jest oszacować sprzedaż unixowych systemów operacyjnych, głównie ze względu na to, że ponad 30% z nich trafia na nasz rynek bezpośrednio z zagranicy bez pośrednictwa polskich sprzedawców.

Trudno jest także rozgraniczyć poszczególne odmiany unixowych systemów operacyjnych od siebie i podzielić je na grupy przeznaczone dla różnych rodzajów serwerów.

Wart odnotowania jest jednak fakt, że z pewnością rynek unixowych serwerów sieciowych w Polsce rośnie w bardzo dynamicznym tempie. Największym odbiorcą na tym rynku jest środowisko akademickie, które masowo kupuje stacje robocze i serwery firmy Sun Microsystems wyposażone w system operacyjny Solaris. Także odbiorca komercyjny (duże firmy łączące swe oddziały i korporacje) inwestuje w Unixa. Coraz częściej system ten kupowany jest także przez administracje publiczną, policje itd.

Windows NT

Bardzo dynamicznie zwiększa się w Polsce sprzedaż sieciowego systemu operacyjnego Windows NT produkowanego przez firmę Microsoft. "Sprzedaż Windows NT wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu z zeszłym rokiem" - poinformwał Waldemar Sielski, prezes Microsoft Polska. Odmówił jednak podania dokładnej wielkości sprzedaży w tym roku. Szacuje się jednak, że nie była ona większa niż tysiąc egzemplarzy. Jeden z największych dystrybutorów Microsoftu, firma MSP/TH'System, sprzedała przez cały rok niewiele ponad 350 sztuk.

Polskiemu Microsoftowi daleko więc do zachwiania pozycji, jaką wypracował na naszym rynku przez wiele lat NetWare firmy Novell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200