"Firma" nowoczesny system obsługi przedsiębiorstw handlowych

Tworzenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem stało się naszą narodową specjalnością. Nic w tym dziwnego , skoro zmieniające się nieustannie przepisy stale wymuszają na polskich programistach wymyślanie coraz to nowych, z dnia na dzien elastyczniejszych "łamańców". Dzisiejszy gość naszego kącika - system "Firma" płockiego przedsiębiorstwa Wektra Comp jest tego najlepszym przykładem. Poniżej przedstawiamy krótki opis właściwości tego programu.

Tworzenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem stało się naszą narodową specjalnością. Nic w tym dziwnego , skoro zmieniające się nieustannie przepisy stale wymuszają na polskich programistach wymyślanie coraz to nowych, z dnia na dzien elastyczniejszych "łamańców". Dzisiejszy gość naszego kącika - system "Firma" płockiego przedsiębiorstwa Wektra Comp jest tego najlepszym przykładem. Poniżej przedstawiamy krótki opis właściwości tego programu.

"Firma" jest systemem informatycznym przeznaczonym do wspomagania obsługi i zarządzania przedsiębiorstwami handlu detalicznego oraz hurtowego. Przewidziany został do pracy jednostanowiskowej lub wielostanowiskowej w sieci lokalnej Novell Netware, a wykonano go jako zintegrowany pakiet o strukturze modułowej. Pozwala to w praktyce na stopniową informatyzację przedsiębiorstwa, umożliwiając jednocześnie zgodne ze strukturą przedsiębiorstwa podzielenie pracy zależnie od kompetencji obsługujących go pracowników. ("Firma" udostępnia swoje funkcje i zasoby w sposób "każdemu według jego uprawnień", a więc użytkownik może dysponować jedynie przydzielonymi mu przez administratora częściami systemu).

Warto także wiedzieć, że "Firma" jest systemem otwartym i dzięki temu użytkownicy mogą zdefiniować go sobie w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadał ich wymaganiom.

Zakres zastosowań programu obejmuje: gospodarkę magazynową, obsługę kas elektronicznych i kodów paskowych, sprzedaż i fakturowanie, rozliczanie należności i zobowiązań, rejestry zakupu i sprzedaży, pełną lub uproszczoną księgowość, kadry, płace.

Gospodarka magazynowa

Jest to moduł, który wspomaga pracę magazynierów w przedsiębiorstwie jedno lub wielomagazynowym. Na podstawie kartotek i rejestrowanych dokumentów system ten umożliwia wyszukanie informacji o obrotach i zapasach oraz tworzenie różnorodnych raportów. "Gospodarka magazynowa" na podstawie faktur zakupu lub dowodów dostaw rejestruje dostawy towarów, oblicza ceny hurtowe i detaliczne netto oraz brutto (po podaniu marży) lub odwrotnie - oblicza marżę i cenę netto po podaniu ceny brutto. Rejestracja zarówno dostaw jak i sprzedaży odbywać się może z wykorzystaniem czytnika kodów paskowych, przyspieszającego pracę i eliminującego błędy operatorskie.

Do najważniejszych funkcji tego systemu zaliczyć należy: obsługę wielu rodzajów dokumentów magazynowych z ich kontrolą rachunkową, podział towarów na grupy SWW, współpracę z czytnikiem kodów paskowych, kontrolę i automatyczne wyliczanie liczby kontrolnej kodu paskowego, możliwość równoczesnej pracy z różnymi standardami kodów (w tym EAN 8 i EAN 10), automatyczne wyliczanie i zaokrąglanie cen sprzedaży, bieżącą informację o zapasach, dokonywanie automatycznych przecen towarów, pełną obsługę inwentaryzacji z możliwością wykorzystywania czytnika kodów paskowych, wystawianie faktur VAT i rachunków uproszczonych, sporządzanie raportów sprzedaży z wyliczoną marżą za dowolny okres, sporządzanie zestawień stanów magazynowych, zapasów (bez obrotów), automatyczną ilościowo-wartościową aktualizację zapasów na podstawie danych z kas elektronicznych, możliwość sprzedaży w różnych cenach detalicznych (np. marża dzienna, marża nocna).

Kasy elektroniczne

"Kasy elektroniczne" są modułem obsługującym wymianę informacji między systemem magazynowym, a kasami elektronicznymi, które rejestrują sprzedaż. System ten umożliwia równoczesną obsługę wielu kas przez jeden komputer. Kluczowe dane z magazynu: kod towaru, jego nazwa i cena, są przesyłane do kas. Sprzedawca wprowadza jedynie kod towaru i ilość zakupionych przez klienta sztuk, gdyż cena jest pobierana z pamięci kasy rejestrującej. Dane o sprzedaży z poszczególnych kas są automatycznie przesyłane do komputera jako dokument aktualizujący obroty i zapasy.

Rejestry zakupów i sprzedaży

Jest to łatwy w obsłudze system prowadzenia rejestrów zakupu i sprzedaży. Większość danych do tego modułu (w postaci dokumentów) powstaje w module magazynowym i obsługi kas elektronicznych. Obsługa systemu sprowadza się do formalnego zatwierdzania danych oraz sporządzania wydruków z rejestrów. Do najważniejszych funkcji tego modułu można zaliczyć: aktualizację i wydruk rejestru zakupów lub sprzedaży VAT, aktualizację i wydruk rejestru tzw. zakupów pozostałych, możliwość założenia i prowadzenia dowolnego rejestru oraz bieżące informowanie o obrotach w rejestrze zadowolny okres z podziałem na stopy podatkowe.

Rozliczanie należności i zobowiązań

Moduł ten służy do kontroli rozliczeń z kontrahentami. Na podstawie wprowadzonych w tym lub innym module dokumentów finansowych, system daje na bieżąco informacje o należnościach i zobowiązaniach firmy. Umożliwia też rejestrację dokumentów wpłat i wiązanie ich z fakturami w myśl zasady: jedna wpłata na jedną fakturę lub jedna wpłata na wiele faktur, dzięki czemu użytkownik ma możliwość kontroli niezapłaconych faktur i automatycznego wystawiania not odsetkowych.

Księgowość finansowa

Moduł ten zapewnia pełną obsługę księgowości finansowej. Jest ona realizowana poprzez prowadzenie odpowiednich rejestrów księgi głównej. Większość danych do tego systemu trafia bezpośrednio z pozostałych modułów. Są to faktury i zapłaty oraz całe rejestry zakupu i sprzedaży. Dane te w postaci dokumentów mogą być automatycznie dekretowane poprzez tzw. automaty dekretujące, które definiuje sam użytkownik. Dotyczy to w praktyce większości dokumentow. Pozostałe dokumenty bowiem są dekretowane w sposób tradycyjny.

Do najważniejszych zalet tego modułu zaliczyć należy: możliwość swobodnego definiowania planu kont, automatyczne dekretowanie dokumentów w odpowiednich rejestrach, wprowadzanie dokumentów do rejestrów, możliwość dokonywania poprawek przed zamknięciem okresu, księgowanie sprawdzonych, zamkniętych rejestrów, generowanie bieżącej informacji o obrotach i saldach na poszczególnych kontach lub ich grupach, przeglądanie księgi głównej.

Warto też wiedzieć, że system ten jest otwarty i w pełni zintegrowany. Otwartość oznacza możliwość zmiany jego funkcji i parametrów bez udziału programisty. Integracja zaś, bezpośrednią współpracę wszystkich elementow.

Wymagania sprzętowe

Zalecany komputer 386DX/40, 4 MB RAM z szybkim twardym dyskiem, system operacyjny MS-DOS 5.0 lub nowszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200