Zarządzanie pamięciami dyskowymi

Storage Management Services (SMS) to specyfikacja Novella zestawu funkcji Application Programming Interfaces (API), de facto standardu, stworzona by zapewnić bezpieczne i wiarygodne tworzenie kopii zapasowych danych oraz aplikacji zarządzających pamięcią dyskową w środowiskach heterogenicznych.

Storage Management Services (SMS) to specyfikacja Novella zestawu funkcji Application Programming Interfaces (API), de facto standardu, stworzona by zapewnić bezpieczne i wiarygodne tworzenie kopii zapasowych danych oraz aplikacji zarządzających pamięcią dyskową w środowiskach heterogenicznych.

Używając SMS API do opracowania programu archiwizującego i zarządzającego pamięcią dyskową można:

- opracować program zarządzający pamięcią dla jednego interfejsu (SMS)

- zlecić SMS obsługę wszystkich protokołów sieciowych

- zapewnić bezpieczny i skuteczny dostęp do każdego systemu komputerowego.

Specyfikacja SMS zapewnia łatwy backup i odtwarzanie wszystkich rodzajów systemów pomijając - specyficzne dla niektórych firmowych systemów operacyjnych - formaty plików i nośników informacji.

Bez SMS program archiwizacyjny musi być napisany oddzielnie dla każdego wspomaganego formatu plików aby jednocześnie mógł obsługiwać stacje robocze i serwery. Ponadto program musi być skonstruowany tak, aby pasował do każdego protokołu komunikacyjnego i każdego systemu plików. W konsekwencji program archiwizacyjny, który nie jest zgodny z SMS musi zarządzać (mieć wbudowany) ogromnym zbiorem formatów plików, systemów plików, systemów operacyjnych i protokołów, aby zagwarantować, że backup oraz odtwarzanie będą bezpiecznie przebiegać.

Zgodność oprogramowania ze standardem SMS zapewnia pełną kompatybilność, niezawodność i dostęp do danych we wszystkich obecnie używanych a także przyszłych wersjach NetWare. Do zapisu na nośnik zapasowy SMS korzysta z uniwersalnego formatu plików SIDF. Jest to niezastrzeżony format mediów pozwalający na wzajemną wymianę informacji między oprogramowaniem do backupu różnych producentów.

Korzyści jakie daje oprogramowanie w pełni zgodne z SMS:

- gwarantowana kompatybilność z obecnymi i przyszłymi wersjami Novell NetWare

- łatwa i precyzyjna migracja w niejednorodnych środowiskach oraz wspomaganie różnych systemów operacyjnych

- wzajemna wymiana danych poprzez SIDF (wyeliminowanie specyficznych formatów mediów).

Większość obecnie stosowanych programów do backupu i zarządzania danymi nie jest w pełni zgodna z SMS.

Użytkownicy programów niezgodnych z SMS stosują specyficzne metody dostępu do sieci i protokołów, unikatowe tylko dla danego producenta oprogramowania formaty danych.

Jak wskazuje praktyka programy do archiwizacji nie w pełni realizują specyfikację SMS. Kupując program należy więc upewnić się co do zgodności oprogramowania ze standardem SMS.

Oprogramowanie niekompatybilne z SMS powoduje że:

- brak gwarancji kompatybilności z nowymi NetWare

- specyficzne formaty mediów zamykają użytkownika w kręgu rozwiązań oferowanych przez danego producenta

Do czego potrzebny jest SMS?

Celem standardu SMS jest zapewnienie niezależności zarówno w dziedzinie sprzętu, jak i oprogramowania, poprawa jakości dostępnych rozwiązań do zarządzania danymi dla użytkowników Novella oraz umożliwienie tworzenia aplikacji do zarządzania danymi niezależnie od wersji NetWare.

Pozwalając na swobodny dostęp do danych w sieci zapewnia się prostą możliwość upgrade'u w momencie wprowadzenia nowej wersji sieciowego systemu operacyjnego. SMS to standard pozwalający na uproszczenie i poprawienie jakości tworzenia kopii zapasowych, archiwizowania i zarządzania pamięcią, zarówno dziś, jak i w przyszłych wersjach NetWare. SMS dostarcza również programistom zestawu API, pozwalającego na dostęp do danych w różnych platformach obliczeniowych. Interfejs SMS ułatwia zabezpieczenie danych w niejednorodnym środowisku poprzez stworzenie jednego obrazu różnych plików i zasobów baz danych NetWare Directory Services, SQL, NetWare Bindery, Lotus Notes, Oracle, Informix i in. SMS sam w sobie nie jest produktem - udostępnia on natomiast architekturę i strukturę do opracowania oprogramowania do zarządzania pamięcią. Upraszcza to zarządzanie danymi i umożliwia ich jednolitą ochronę w środowiskach heterogenicznych.

Architektura SMS

Składa się z trzech podstawowych elementów:

1. Storage Management Engine (SME) jest sercem SMS. Komunikuje się z klientami (zasobami do archiwizacji) w sieci poprzez jednolity protokół (interfejs), który jest niezależny od platformy klienta. Dodanie nowego klienta nie wymaga zmiany w SME. Typową implementacją SME jest aplikacja backup/restore SBACKUP lub Backup Director firmy Palindrome, zgodne z SME.

2. Target Service Agent (TSA) jest pakietem programowym, który izoluje dane do archiwizacji od funkcji SME. Jest on jedynym pakietem w SMS, który przetwarza dane klienta. Klientem jest każdy obiekt w sieci, który wymaga backupu; m.in. serwery NetWare, bazy danych SQL, baza NetWare Directory Services, pliki na stacjach roboczych DOS, OS/2, Unix, Macintosh i in. Zadaniem TSA jest przetworzenie specyficznego formatu danych klienta na strumień informacji zrozumiały dla SME i komunikacja z SME. Oznacza to, że backup/restore może współpracować z nowymi wersjami systemów operacyjnych tak długo, jak długo będzie istniał TSA, który rozumie te specyficzne dane.

Wraz z wprowadzeniem NetWare 4.0 Novell dostarczył TSA dla serwerów wersji NetWare 3.1x, 4.x, NetWare Directory Services dla użytkowników DOS, Windows i OS/2. TSA dla użytkowników wersji NetWare 2.x, Macintosh i Unix pojawi się niedługo.

3. System Independent Data Format (SIDF). Jest to standard zapisu danych na media służące do ich archiwizacji. SMS TSA generuje strumienie danych w formacie SIDF, ale w obrębie architektury SMS. Dodatkowo specyfikacja SIDF definiuje standard formatu do archiwizacji danych na pomocniczych urządzeniach pamięciowych takich jak taśma lub dysk magnetooptyczny. SIDF jest formatem, który zapewnia kompatybilność między obecnymi i przyszłymi produktami bazującymi na SIDF i danymi zarchiwizowanymi w oparciu o SIDF.

Komitet SIDF reprezentujący większość firm produkujących oprogramowanie do backupu w LAN współpracuje z takimi organizacjami jak: American National Standard Institute (ANSI), European Computer Manufacturers Association (ECMA) czy International Standards Organization (ISO) w celu zaakceptowania SIDF jako standardu przemysłowego.

Podsumowując SMS oferuje specyfikację, która wspiera dostosowywanie systemów archiwizacji do standardów przemysłowych, dostarczając środków do tworzenia systemu zarządzania danymi, który byłby jednocześnie bezpieczny, niezawodny i łatwy do adaptowania w zmieniających się środowiskach.

Kiedy wdrażany jest nowy system operacyjny, sprzedawcy SMS tacy jak Palindrome będą dostarczać nowe wersje oprogramowania archiwizującego.

Sieci LAN stale się rozrastają obejmując zasięgiem wiele lokalnych systemów plików. Dostawcy oprogramowania zgodnego z SMS starają się szybko dostarczyć wiarygodnego i sprawdzonego rozwiązania. Tylko pełna zgodność ze standardem SMS pozwala na szybką realizację pakietów programowych do archiwizacji danych, zapewniających ochronę danych i zarządzanie informacjami firmy.

Przykład rozwiązania

Firma Palindrome po wprowadzeniu pakietu Network Archivist SMS Palindrome stała się pierwszym i ważnym dostawcą aplikacji do zarządzania danymi, zgodnych ze standardem SMS.

Program wykorzystuje protokół SMS w celu dostępu do użytkowników w sieciach heterogenicznych i rozciąga scentralizowane usługi zarządzania danymi na użytkowników DOS, Unix, OS/2 czy Windows.

Dla użytkowników NetWare 4.x najważniejsze jest to, że Network Archivist dostarcza zintegrowanego i kompletnego rozwiązania o następujących właściwościach: kompresja plików, korzystanie z bazy danych NetWare Directory Services oraz możliwość migracji danych.

Palindrome pracuje również nad zapewnieniem dostępności TSA dla różnorodnych platform, systemów operacyjnych oraz baz danych takich jak: Lotus Notes, Oracle, Gupta czy Sybase i Windows NT.

Podsumowanie

Pakiet Palindrome Network Archivist umożliwia wdrożenie scentralizowanego systemu zarządzania pamięcią dla różnych platform obliczeniowych i różnych środowisk. Rozwiązanie to, oparte na elastycznej architekturze Novell SMS, zapewnia ochronę i zarządzanie danymi w sieciach heterogenicznych. Połączenie technologii oprogramowania SMS i najwyższej jakości sprzętu tworzy nową jakość w rozwiązaniach do zarządzania pamięcią masową w newralgicznych sieciach komputerowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200