Sieciowy przybornik

Od kilku miesięcy na rynku dostępna jest na nowa wersja pakietu Explore OnNet firmy FTP Software, który obecnie nazywa się OnNet 2.0. Pakiet ten umożliwia stworzenie na bazie istniejącej w firmie sieci komputerowej wewnętrznej sieci usług sieciowych, a także stanowi znakomity zestaw aplikacji umożliwiających współpracę z coraz popularniejszą siecią Internet.

Od kilku miesięcy na rynku dostępna jest na nowa wersja pakietu Explore OnNet firmy FTP Software, który obecnie nazywa się OnNet 2.0. Pakiet ten umożliwia stworzenie na bazie istniejącej w firmie sieci komputerowej wewnętrznej sieci usług sieciowych, a także stanowi znakomity zestaw aplikacji umożliwiających współpracę z coraz popularniejszą siecią Internet.

Instalacja pakietu OnNet 2.0 przebiega zupełnie bezproblemowo. Użytkownik może zdecydować czy ma ona odbywać się w trybie ekspresowym (zainstalowane będą wtedy wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu), czy też instalowane mają być tylko wybrane programy i usługi. Pakiet, podczas instalacji, pozwala użytkownikowi zdecydować, czy korzystać on będzie z wbudowanego w OnNet jądra TCP/IP (kernel), czy też woli używać standardowego wyposażenia systemowego dostępnego, np. w Windows 95.

Wymagania

FTP OnNet 2.0 nie jest zbyt "zasobochłonnym" programem. Do jego poprawnej pracy wystarczy komputer klasy PC 386 z 4 MB pamięci RAM. Producent proponuje jednak 8 MB jeśli użytkownik zamierza korzystać z aplikacji Mosaic umożliwiającej przeglądanie internetowego serwisu World Wide Web. Powierzchnia dyskowa zajmowana przez OnNet przy pełnej instalacji to niecałe 25 MB.

Pakiet przeznaczony jest do pracy w środowisku Windows w związku z czym może być instalowany na komputerach wyposażonych w MS Windows 3.1, Windows 3.11, Windows NT a także Windows 95. Sieci, które jest w stanie obsługiwać to Novell NetWare, Windows for Workgroups, NT i 95, MS LAN Manager, Banyan VINES, DEC Pathworks, Artisoft LANtastic oraz IBM LANServer.

Dla Internetu

Na piętnatu dyskietkach wchodzących w skład pakietu zawartych jest około trzydziestu różnorodnych aplikacji i usług sieciowych. Najpopularniejszą z nich jest zdecydowanie poczta elektroniczna Mail OnNet, która oferuje wszystkie niezbędne możliwości: zdalną pracę w trybie Off-line, obsługę systemu kodowania MIME oraz możliwość obsługi wielu skrzynek pocztowych.

Do standardowych internetowych aplikacji należą także przeglądarki do sieci Gopher, USENET News oraz World Wide Web. Niestety przeglądarka do ostatniej z tych sieci (jest nią popularny Mosaic) obsługuje wyłącznie język HTML w wersji 2.0. Dlatego też użytkownicy Mosaica nie będą mogli obejrzeć na WWW takich usprawnień jak tabelki, wzorzyste, kolorowe tła itp.

Bardzo pomocną dla użytkownika Internetu jest aplikacja o nazwie KEYview umożliwiająca oglądanie, drukowanie i konwersję różnych rodzajów plików dostępnych za pośrednictwem sieci.

Łączność w firmie

W OnNet znajdują się także aplikacje umożliwiające realizację łączności z serwerami unixowymi. Należą do nich różne odmiany aplikacji Telnet: 3270, 5250 oraz VT służący do łączenia za pomocą emulacji DEC VT.

Do przesyłania plików pomiędzy stacją użytkownika a serwerami sieci można wykorzystać program FTP. O wiele wygodniejszym wyjściem jest jednak zastosowanie klienta NFS wchodzącego w skład pakietu OnNet. Program ten przeznaczony jest dla Windows 95 i nosi nazwę InterDrive 95. Pozwala on użytkownikowi widzieć dyski sieciowe serwera unixowego tak jakby były one zwykłymi dyskami serwera NetWare czy Windows NT. Podobnie jak NT czy NetWare serwery NFS także widoczne są w oknie Network Neigbourhood systemu Windows 95. Za pośrednictwem InterDrive 95 możliwe jest także wykonywanie wydruków spod Windows 95 na drukarkach podłączonych do serwerów unixowych.

Inne aplikacje

Pozostałe aplikacje OnNet to m.in:

- Network Time umożliwiający automatyczną synchronizację czasu między stacjami sieciowymi a serwerami

- Archiver umożliwiający wykonywanie kopii awaryjnych plików lub całych dysków na dyskach stacji lokalnej lub odległej

- Dialog służący do odbywania sieciowych "rozmów" z innymi użytkownikami

- Query pozwalający sprawdzić adres komputera w sieci, uzyskać informację o użytkowniku o określonym adresie pocztowym itp.

- Remote Command i Remote Copy umożlwiające odpowiednio zdalne wykonywanie poleceń oraz zdalne kopiowanie plików

Ciekawą propozycją firmy FTP Software, którą warto adaptować na rynek polski, jest program Registration Wizard. Umożlwia on mieszkańcom Stanów Zjednoczonych automatyczną konfigurację połączenia telefonicznego z dowolnym z dostarczycieli usług internetowych na terenie całego USA. Funkcja ta jest jednak całkowicie nieprzydatna dla polskiego użytkownika.

Czy warto?

OnNet jest jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań umożliwiających podłączenie komputera do sieci Internet oraz organizację pracy w osieciowanej firmie. Jest też pierwszym rozwiązaniem, które wykorzystuje w pełni 32-bitową architekturę Windows 95 i potrafi poprawnie współpracować z tym systemem. Zastrzeżenia budzić może tylko niespójny interfejs graficzny aplikacji wchodzących w skład pakietu. Dużym plusem jest elastyczne jądro systemu, które w przeciwieństwie do innych tego typu pakietów umożliwia bezproblemową współpracę z aplikacjami sieciowymi innych producentów, np. pakietem LAN Workplace Novella.

Wbudowany w OnNet program realizujący połączenie z siecią może obsługiwać połączenia stałe (za pomocą karty sieciowej) lub też tymczasowe, np. modemowe (za pośrednictwem protokołów PPP, SLIP lub CSLIP) oraz ISDN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200