Informix i przetwarzanie klient/serwer

Przetwarzanie klient/serwer stało się synonimem nowoczesnego systemu komputerowego zarządzania bazami danych. Umożliwia ono wykorzystanie mocy obliczeniowych większej liczby serwerów, na których rozdzielona będzie baza danych i sięganie do niej z unixowych stacji roboczych lub z komputerów PC, wyposażonych w odpowiedni protokół komunikacyjny.

Przetwarzanie klient/serwer stało się synonimem nowoczesnego systemu komputerowego zarządzania bazami danych. Umożliwia ono wykorzystanie mocy obliczeniowych większej liczby serwerów, na których rozdzielona będzie baza danych i sięganie do niej z unixowych stacji roboczych lub z komputerów PC, wyposażonych w odpowiedni protokół komunikacyjny.

W celu właściwego rozdzielenia aplikacji na część związaną ze stacją roboczą i część działającą na serwerze danych niezbędne są specjalne narzędzia i stosowanie właściwej metodyki projektowania aplikacji.

Przetwarzanie klient/serwer może być także realizowane na jednym komputerze. Rezyduje na nim zarówno serwer bazy danych, jak aplikacja. Komunikacja między nimi następuje za pomocą typowych mechanizmów systemu operacyjnego (zwykle są to potoki - pipes). Jeżeli jednak te części zostaną rozdzielone, to komunikację realizują specjalne programy pośredniczące nazwane middleware.

Aby wykorzystać przetwarzanie rozproszone firma Informix dostarcza trzy programy pośredniczące między serwerem bazy a klientem, współpracujące z systemami Informix OnLine i Informix SE. Są to: Informix Star, Informix Net i Informix Net PC.

Informix Star

Jest to system komunikacyjny, współpracujący z bazą Informix OnLine, umożliwiający rozdzielenie bazy na wiele serwerów danych i pozwalający na wykonywanie wszystkich operacji na tej bazie, niezależnie od lokalizacji danych. Administrator systemu Informix OnLine wyposażonego w Informix Star może nadawać dowolne nazwy tabelom bazy (synonimów) i przenosić ich na dowolny dysk w systemie. Aplikacja użytkowa sięga do danych korzystając z nazw tabel bazy (synonimów). Nie ma więc znaczenia, na którym dysku znajduje się tabela.

Informix Star dopuszcza wykonywanie operacji odczytu, łączenia i aktualizacji rekordów z wielu miejsc w systemie. Procedura wielolokalizacyjnego dwufazowego blokowania danych (two-phase commit) w trakcie operacji transakcyjnych zabezpiecza dane przed utratą spójności w przypadku awarii systemu.

W celu minimalizacji obciążenia sieci, system Informix OnLine w połączeniu z Informix Star może określić serwer, który wykona operację łączenia dwóch (lub więcej) tabel. Jeżeli np. tabela na serwerze A ma tylko 1000 wierszy, zaś tabela na serwerze B ma 100 tys. wierszy, to oczywiście aby wykonać operację łączenia tych tabel należy przesłać kopię tabeli z serwera A na serwer B, nie odwrotnie.

Informix Star może współpracować zarówno z unixowymi stacjami roboczymi, jak i z komputerami PC, na których działa DOSowa wersja Informix Net PC.

Informix Net

Jest to produkt o zbliżonych właściwościach do Informix Star, przeznaczony do współpracy z systemem zarządzania bazami danych Informix SE, ale może także współpracować z Informix Star, jeśli w sieci występuje serwer Informix OnLine. Współpracuje zarówno z unixowymi stacjami roboczymi, jak z komputerami PC, na których działa jego DOSowa wersja Informix Net PC.

Informix Net PC

Jest tą częścią aplikacji DOSowej, która umożliwia współpracę z systemami zarządzania bazami danych Informix OnLine i Informix SE, wyposażonymi w Informix Star lub Informix Net.

Protokół komunikacyjny

Wszystkie te produkty działają jedynie w sieciach TCP/IP. Współpracujące komputery PC muszą być wyposażone w odpowiedni program komunikacyjny, zgodny z tym protokółem.

Dla tych użytkowników, którzy chcą skorzystać z innych protokołów komunikacyjnych, dostępny jest zestaw linkowalnych modułów Informix Network/Api, pozwalających na łączenie sterowników tych protokołów z Informix Star lub Informix Net.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200