Książka z wtyczką

Historia lubi się powtarzać. Kiedyś dominowały duże komputery, dostępne za pośrednictwem mało inteligentnych terminali. Z czasem wyparły je stacjonarne komputery PC. Za przyczyną rozwoju Internetu, ten trend może ulec odwróceniu. Do łączenia się z siecią wystarczą urządzenia, które przy masowej produkcji powinny kosztować zaledwie kilkaset dolarów.

Historia lubi się powtarzać. Kiedyś dominowały duże komputery, dostępne za pośrednictwem mało inteligentnych terminali. Z czasem wyparły je stacjonarne komputery PC. Za przyczyną rozwoju Internetu, ten trend może ulec odwróceniu. Do łączenia się z siecią wystarczą urządzenia, które przy masowej produkcji powinny kosztować zaledwie kilkaset dolarów.

Co to jest ekran terminal sieciowy? To jest dzisiejszy X terminal, czyli monitor, procesor, pamięć, klawiatura i interfejs do połączenia z siecią. Różnica w tym, że terminal sieciowy zamiast X Windows, posługiwać się będzie przeglądarką WWW.

Taki terminal wcale nie musi wyglądać tak samo jak dzisiejszy X-terminal - może przypominać notebook czy konsolę do gier. Połączenie takiego terminala z Internetem odbywać się będzie za pomocą szybkiego modemu. Nie trzeba będzie żadnego lokalnego dysku - całość danych i oprogramowania przechowywana będzie na serwerze firmy, która oferuje dostęp do sieci.

Dzisiaj jeszcze nie można kupić terminala sieciowego, ale ten sprzęt powinien się pojawić na rynku już w przyszłym roku. To nie futurologia - tempo w jakim są konstruowane terminale sieciowe, musi dorównywać dynamice ekspansji Internetu.

Java dla każdego

Sun ogłosił, ze współpracuje z producentem taniego sprzętu elektronicznego powszechnego użytku. Celem tej kooperacji jest zbudowanie terminali sieciowych - Java Terminal.

Java, będąca interpretowanym językiem programowania, umożliwia przeglądarce WWW zdalny dostęp poprzez sieć do różnorodnych aplikacji, które mają krótki żywot - wyrzuca się je zaraz po użyciu. Programy napisane w Javie, mogą być dystrybuowane w zupełnie nowy sposób - będą dostarczane w dane miejsce na ściśle określony czas.

Scott McNealy, prezes Sun Microsystems, twierdzi, że jego firma tworząc ten język, pierwsza podniosła ideę budowy nowego sprzętu do łączenia się z Internetem. Obecnie Sun planuje uruchomić produkcję tanich terminali sieciowych. Scott McNealy zdaje się nie przejmować konkurencją, bowiem uważa, że to co dobre dla Internetu, jest zarazem korzystne dla jego firmy. Sun chciałby, żeby terminale sieciowe innych producentów, także potrafiły obsługiwać język Java. Ponieważ większość przychodów tej firmy pochodzi ze sprzedaży serwerów, to powstanie rynku terminali sieciowych przyczyni się do wzrostu popytu na maszyny wyższej klasy.

Co Oracle ma do sprzedaży sprzętu?

Jednym z liderów tego wyścigu chce zostać Oracle. Firma ta ogłosiła, że zaoferuje kilka różnych modeli terminali sieciowych, produkowanych przez jeszcze nieujawnioną fabrykę zabawek i gier elektronicznych. Sprzedawane będą one za ok. 500 USD, pod handlową marką Internet Terminal. Wedle przewidywań, wśród potencjalnych klientów mają dominować prywatni użytkownicy i szkoły.

Larry Ellison, prezes Oracle, wiąże duże nadzieje z tą ofertą. Według niego kończy się era dominacji komputerów PC. Są one drogie i kłopotliwe w eksploatacji, a zbyt szybko starzeją się technologicznie.

Można się zastanawiać dlaczego Oracle, znany jako twórca oprogramowania baz danych, chce sprzedawać takie tanie urządzenia. Według zapowiedzi, w Internet Terminal ma być wbudowany system opracowany przez Oracle. L. Ellison stwierdził, że jeśli zarobi ponad 10 USD na pojedynczym terminalu z jego systemem operacyjnym, to będzie bardzo zadowolony. Jednak ta bezpośrednia korzyść nie jest to najistotniejsza. Pośrednio wraz z ekspansją Internetu, powinien wzrosnąć popyt na bazy danych. Narzędzia oferowane przez Oracle, pozwalają tworzyć bazy, w których daje się przechowywać rozmaite zbiory multimedialne. Oracle chce pełnić dominującą rolę w tworzeniu następnych pokoleń systemów terminali sieciowych, będących "odbiornikami" dla informacji rozproszonych w bazach danych na całym świecie.

Compaq także chce zbudować mały tani komputer bez żadnych dodatków. Ekhard Pfeiffer, prezydent Compaqa, stwierdził, że pragnie, by jego firma zaczęła tworzyć przemysł domowych terminali sieciowych, które powinny kosztować nie więcej niż kilkaset USD. Maszyny te będą zwyczajnymi, mocno odchudzonymi PC z Windows 95 i przeglądarkami z Netscape. Compaq uważa, że rynkiem szczególnie wartościowym dla terminali sieciowych są kraje Europy Środkowowschodniej.

Przerobiona gra dla dzieci

Swoją szansę w rozwoju zupełnie nowego rynku, upatrują także niewielkie, mało znane firmy. Przykładowo WebBook z Michigan, chce zbudować coś na kształt multimedialnego telefonu. Na bazie układów z konsoli do gier Atari, wzbogaconej o obsługę języka Java, tworzone jest urządzenie formą mało podobne do komputera PC. WeBook, chciałby stworzyć coś na kształt Forda "Model T", dla zwyczajnych użytkowników, którzy chcą podłączyć się do infostrady.

Być może już niedługo przyjdzie nam wybierać co lepiej kupić - terminal sieciowy czy komputer PC? Zobaczymy jak to się przyjmie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200