Ważne drobiazgi przy komputerze

Komputery PC zawdzięczają swój spektakularny rozwój i upowszechnienie m.in. otwartości konstrukcji oraz możliwościom rozbudowy przez instalację różnych dodatkowych elementów zwiększających lub poprawiających funkcjonalność. Jednak nawet najwięksi i najbardziej znani producenci komputerów często wykorzystują do ich budowy podzespoły, urządzenia i elementy wytwarzane przez inne firmy, które oferują produkty lepsze, tańsze lub nowocześniejsze.

Komputery PC zawdzięczają swój spektakularny rozwój i upowszechnienie m.in. otwartości konstrukcji oraz możliwościom rozbudowy przez instalację różnych dodatkowych elementów zwiększających lub poprawiających funkcjonalność. Jednak nawet najwięksi i najbardziej znani producenci komputerów często wykorzystują do ich budowy podzespoły, urządzenia i elementy wytwarzane przez inne firmy, które oferują produkty lepsze, tańsze lub nowocześniejsze.

Podobnie jak każdego roku, również w 1995 roku, na rynku pojawiło się wiele nowych interesujących produktów. Niektóre z nich są wydajniejszymi, o lepszych parametrach lub rozmiarach wersjami urządzeń, które wszyscy znają. To, czy będą to produkty masowo obecne i sprzedawane na rynku, prawie wyłącznie zależy od ich ceny lub czasem stosunku ceny do wydajności. Pojawiają się też urządzenia oferujące nową jakość - na ich przyszłość istotny wpływ ma nie tylko cena, ale też umiejętna polityka i reklama producenta.

Wśród pamięci masowych dla komputerów PC w dalszym ciągu króluje jeszcze technologia zapisu magnetycznego, choć przy obecnej szybkości rozwoju można łatwo przewidzieć, że fizyczne granice wzrostu gęstości zapisu będą osiągnięte już w ciągu 5-10 lat. IBM jest jedną z firm przodujących w rozwijaniu technologii dysków magnetycznych. Zaprezentowała ona wiele nowych modeli o zróżnicowanych pojemnościach, m.in. jednotalerzowe dyski Alladin o pojemności 540 MB czy Ultrastar AV o pojemności 5,1 GB i czasie dostępu 8 ms. IBM wykorzystuje w swoich konstrukcjach głowice magnetorezystywne i technikę PRML umożliwiające wzrost gęstości zapisu oraz niezawodności napędów. Inni przodujący producenci, także zaprezentowali wiele nowych modeli dysków, Quantum - rodziny Trailblazer i Fireball (wersja jednotalerzowa o pojemności 640 MB), a Seagate - napędy Medalist 1,6-2,1 MB. Toshiba, lider na rynku notebooków, opracowała z kolei supercienkie (12,7 mm) 2,5" dyski dla komputerów przenośnych, a Quantum - pozbawione ruchomych części dyski półprzewodnikowe ESP5000 o 6-krotnie większej szybkości transmisji danych niż w napędach tradycyjnych.

Wydarzeniem było połączenie dwóch dużych i znanych producentów napędów firm Seagate i Conner, ale na jego efekty przyjdzie jeszcze poczekać.

Popularna kiedyś technologia zapisu informacji na taśmach magnetycznych ma szansę na renesans. Obecnie jest ona wykorzystywana przede wszystkim do archiwizacji dużych zbiorów danych lub programów współpracując z serwerami plików. Takie nowe technologie jak Travan oraz miniaturyzacja napędów taśmowych do rozmiarów standardowego napędu dyskietek zwiększają możliwości ich wykorzystania w komputerach PC. Podstawową zaletą zapisu na kasetach z taśmami magnetycznymi jest szczególnie niski koszt przechowywania informacji oraz znaczna ich pojemność - 400-800 MB, a wkrótce nawet do 4 GB. Napędy wykorzystujące technologię Travan zaprezentowały już Colorado Memory Systems, Conner Peripherals czy Iomega.

Z kolei Iomega wprowadziła na rynek specjalnej konstrucji napędy dyskietek magnetycznych o pojemności 100 MB - Zip Drive. Na początku tego roku ta nowa technologia uznawana była przez specjalistów za egzotyczną i nie wróżono jej sukcesu. Popyt na napędy i dyskietki Zip w USA przekroczył jednak oczekiwania i Iomega nie była w stanie go zaspokoić. Ważną cechą tych urządzeń jest przenośność i możliwość współpracy z komputerem przy wykorzystaniu standardowego interfejsu równoległego oraz względnie niska cena. Napędy Zip dostępne są również w Polsce.

Szybko wzrasta popularność dysków optycznych CD. Już obecnie czytniki CD-ROM są standardowym wyposażeniem wielu modeli komputerów, a ceny napędów CDR umożliwiających zapis dysków optycznych, spadają wyraźnie przybliżając je do kategorii urządzeń powszechnego użytku. Najciekawsze tegoroczne propozycje czytników CD-ROM to napędy Plextor i Toshiba o sześciokrotnej prędkości odczytu danych, a najważniejszym wydarzeniem roku - porozumienie dotyczące nowego standardu zapisu dysków CD-ROM o wysokiej gęstości zawarte przez konkurujące grupy firm na czele z Toshibą, Philipsem i Sony.

Wśród bardzo wielu nowych kart graficznych można zauważyć nie tylko wzrost wydajności, ale i tendencję do rozszerzania obsługiwanych przez nie funkcji - zwłaszcza wyświetlania grafiki trójwymiarowej oraz filmów wideo (z dekompresją MPEG). Wzrasta też liczba modeli kart współpracujących z szyną PCI. Wysokie oceny specjalistów w 1995 r. zdobyła 64-bitowa karta Matrox MGA Millenium wyposażona w nowy typ pamięci - WRAM (Window RAM) oraz układy do obsługi grafiki trójwymiarowej i wideo. Mimo że ceny szybkich i bogato wyposażonych akceleratorów są dość wysokie, wyraźnie rośnie oferta kart 64-bitowych, które są już oferowane przez wielu liczących się producentów, takich jak Matrox, Diamond, Orchid STB czy Number Nine. Karty graficzne do specjalnych zastosowań prezentowała z kolei na naszym rynku niemiecka firma miro Computer Products oferując np. kartę miroMagic 44SV twin z 8 MB VRAM, która obsługuje jednocześnie dwa monitory.

Jednym z wydarzeń roku, choć mało spektakularnych, było uzgodnienie na wiosennej konferencji WinHEC'95 standardu nowego typu interfejsu szeregowego dla komputerów PC - USB (Universal Serial Bus). Nowy, zaakceptowany m.in. przez Microsoft, Digitala, Compaqa, NEC, Intela i IBM standard, ma pozwolić na transmisję danych z szybkością 12 Mb/s, a pojedynczy kontroler będzie mógł jednocześnie obsługiwać do 127 urządzeń tworzących strukturę gwiaździstą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200