Boston na sieciowo

Jedna z największych konferencji i wystaw poświęconych Internetowi odbyła się na początku listopada br. w Bostonie w USA. MacklerMedia, organizator imprezy, zgromadził na niej kilkuset wystawców - firm, których oferta związana jest z siecią globalną. Na konferencję złożyła się imponująca liczba wykładów, pokazów, dyskusji i szkoleń.

Jedna z największych konferencji i wystaw poświęconych Internetowi odbyła się na początku listopada br. w Bostonie w USA. MacklerMedia, organizator imprezy, zgromadził na niej kilkuset wystawców - firm, których oferta związana jest z siecią globalną. Na konferencję złożyła się imponująca liczba wykładów, pokazów, dyskusji i szkoleń.

Mimo iż wystawa była dedykowana całemu Internetowi, to zdominował ją rozwój globalnej pajęczyny WWW. Coraz więcej firm zaczyna oferować oprogramowanie do obsługi World Wide Weba: serwery WWW, narzędzie do tworzenia stron pajęczyny i dodatkowe aplikacje, dbające o bezpieczeństwo czy prowadzenie dokładnych statystyk stopnia wykorzystania stron WWW. W ofercie kilku firm znalazły się programy do przeprowadzania wieloosobowych konferencji (np. NetThread z NetGenesis). Wyraźną tendencją jest raptowny spadek cen serwerów WWW. Wszystkich zaskoczył Netscape, obniżając je aż o połowę. IBM przedstawił Cryptolopes - oprogramowanie, które pozwala śledzić wykorzystanie zastrzeżonych materiałów dostępnych w Internecie. Na wystawie także kilka innych firm prezentowało nowe technologie oznaczania "znakami wodnymi" zdjęć czy filmów, dystrybuowanych w sieci.

Novell pokazał swój serwer WWW (NLM Netware Web Server), który charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością. Według zapewnień producenta jest dwa razy szybszy od serwera Netscape na Windows NT. Serwer Novell obsługuje dodatkowo SFT III (System Fault Tolerance) i SMP (przetwarzanie symetryczne) obecne w NetWare 4.1. Współpraca z NDS (NetWare Directory Service) pozwala na jej przeszukiwanie z poziomu przeglądarki WWW. Użytkownik będzie w jednakowy sposób mógł korzystać z NDS i Internetu. Jest to oferta przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników sieci lokalnych Novella, którzy nie zamierzają zajmować się Unixem. Według zapowiedzi już w grudniu br. Novell zacznie szkolenia obejmujące obsługę i instalację tych serwerów (w ramach programu Certified Netware Engineers).

Bardzo intensywnie Internetem zajmuje się Oracle, znany do tej pory z systemów zarządzania bazami danych. Zaprezentował on własne serwery i przeglądarki WWW. W skład serwera wchodzi baza danych Oracla (7.0) z wbudowanym mechanizmem kontekstowego przeszukiwania zbiorów tekstowych (VuText). Dodatkowo Oracle pracuje nad własną technologią dokonywania transakcji w sieci (Web Request Broker). Narzędzia służące do wizualnej budowy interfesju baz danych (Power Objects) wzbogacono o możliwość łatwej integracji tworzonego oprogramowania z WWW.

Jak zauważył John Landry z IBM, obecny rozwój WWW daje przewagę producentom oferującym wydajne serwery, którzy mają doświadczenie w masowym przetwarzaniu danych. IBM opracowuje wraz z Lotusem środowisko sprzętowo-programowe służące do integracji Notes i WWW. Projekt roboczo nazwany "Spike" ma stanowić przyszłościowe, kompleksowe rozwiązanie dla korporacji pragnących powiązać swoje zasoby sieciowe z Internetem. J. Landry podzielił opinię Larry Ellisona, prezesa Oracla, który przewiduje pojawienie się na rynku oferty "terminali sieciowych" - prostych i tanich komputerów, które będą potrafiły łączyć się z siecią. "Wszystko co na rynku internetowego oprogramowania mamy dzisiaj będzie można uruchomić na takim terminalu wartym jedyne 500 USD. Stanie się to już w połowie przyszłego roku, aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że uwierzycie mi dopiero wtedy, gdy moja firma zaprezentuje taki komputer" - stwierdził Larry Ellison.

Przedstawiono także wiele nowości, związanych z obsługą poczty elektronicznej i przesyłania informacji multimedialnej. Qualcomm zaprezentował nową wersję Eudory - programu służącego do zarządzania pocztą elektroniczną, wyposażonego w bogate możliwości filtrowania przychodzących przesyłek. Do Internetu wkraczają już aplikacje, które dysponując elementami wbudowanej sztucznej inteligencji i systemów eksperckich potrafią wyszukiwać potrzebne informacje. Individual przedstawił wiele programów (agentów), za pomocą których odnajdywać można interesujące użytkownika artykuły w dostępnych pismach i periodykach wydawanych w postaci elektronicznej (poprzez określenie dziedziny, a nie tylko słów kluczowych).

VDOLive to nowa technologia przesyłania obrazów wideo przez multicasting. Dysponując bardzo efektywną metodą pakowania obrazów, algorytm dopasowuje ilość przesyłanej informacji do łącza jakie ma odbiorca. Dzięki temu nawet komputer podłączony poprzez modem 14.4 bps jest w stanie odbierać na bieżąco sygnał wideo.

Wielu mówców

Podczas konferencji wygłoszono kilkaset (!) wykładów dotyczących praktycznie każdego aspektu problematyki sieciowej. Większość z nich była prowadzona równolegle, a wybór ułatwiał czytelny podział na bloki tematyczne. Każdy z trzech dni konferencji poświęcony był osobnej sferze zagadnień. Najpierw skoncentrowano się na aspektach technicznych i prawnych Internetu, potem jeden dzień przeznaczono na biznes w sieci, kończąc dokładnym omówieniem tematyki World Wide Weba. Dodatkowo przeprowadzono kilka dyskusji panelowych. Jedna z nich poświęcona była Internetowi w Europie. Wskazano na barierę rozwoju jaką jest różnorodność używanych języków na naszym kontynencie. Na wystawie znalazło się kilka wielojęzycznych produktów (jak przeglądarka WWW z Alis Technologies).

Na wystawie poinformowano o powstaniu nowego konsorcjum Electronic Rights Group (ERG), które ma zajmować się ochroną i kontrolą dystrybucji własności intelektualnej w sieci. Będzie ona promować standardy i technologie pomocne w dokonywaniu transakcji, sprzedaży praw własności na ograniczony czas i wykonanie określonej liczby kopii. W skład konsorcjum wchodzą: IBM, Netscape, Novell, Prodigy i in.

Następna konferencja i wystawa Internet World odbędzie się na wiosnę przyszłego roku w San Jose w USA. Więcej informacji: http://www.macklermedia.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200