Biuro gotowe do rewizji

Dzięki wsparciu dla XML, Microsoft Office 2003 umożliwi m.in. pełnotekstowe przeszukiwanie dokumentów i łatwe tworzenie formularzy.

Dzięki wsparciu dla XML, Microsoft Office 2003 umożliwi m.in. pełnotekstowe przeszukiwanie dokumentów i łatwe tworzenie formularzy.

Pojawienie się w najnowszej wersji Microsoft Office obsługi formatu XML jest wskazywane jako jeden z najważniejszych powodów do migracji do jedenastej już edycji programu, który oficjalnie otrzymał nazwę Office 2003. Uwzględnienie XML to kierunek niewątpliwie słuszny, umożliwiający zastosowanie pełnej gamy narzędzi i technologii powstałych wokół niego, w tym np. indeksowania, przeszukiwania lub dowolnego przekształcania plików opracowywanych przez niezależnych programistów.

Potencjalni użytkownicy nowej wersji Office chcieliby jednak wiedzieć, czego tak naprawdę mają się spodziewać. Interesujące jest w szczególności to, jakie korzyści można odnieść z translacji dokumentów na nowy format, na ile łatwe będzie przygotowanie wzorców dokumentów XML oraz w jakim stopniu nowy format ułatwi użytkownikom Office codzienną pracę: tworzenie, edytowanie, a zwłaszcza przeszukiwanie i analizowanie dokumentów.

XML w Wordzie

Biuro gotowe do rewizji

Steven Bink z Amsterdamu należy do kilkunastu osób, którym udało się skopiować przynajmniej część pakietu beta 2 Office 2003. Opublikował on w Internecie (http://winxp.bink.nu ) zestaw zrzutów ekranowych z aplikacji.

To że edytor Word 2003 obsługuje format XML widać już po otwarciu menu Plik. Funkcja Save As XML umożliwia zapisanie dokumentu - zarówno jego treści, jak i informacji o jego strukturze i stylu - w formacie XML, a dokładniej, w opartym na XML formacie WordML.

Polecenie Save as XML zawiera pole wyboru Save As Data Only, gdzie "Data" oznacza opis struktury pliku zgodny z regułami XML Schema. Wybranie tej opcji dla istniejącego dokumentu DOC spowoduje wyświetlenie ostrzeżenia, że dotychczasowe formatowanie zostanie utracone. Co więcej, w przypadku kontynuowania operacji zostanie zapisany pusty plik, gdyż dokument źródłowy nie zawierał żadnych informacji zgodnych z XML. Tak się bowiem składa, że transformacja do XML wymaga uprzedniej dostępności wzorców formatowania XML, będących odpowiednikami dotychczasowych plików z rozszerzeniem .dot.

Aby stworzyć wzorzec dokumentu w formacie XML, należy zdefiniować odpowiedni plik XSD - XML Schema Definition - opis struktury dokumentu zgodny ze standardem W3C XML Schema. Na razie jednak niewielu programistów może pochwalić się umiejętnością tworzenia poprawnych struktur XML. Na etapie modelowanie struktury dokumentów konieczna jest współpraca z ich późniejszymi użytkownikami, ci zaś dopóki nie zaczną korzystać z dokumentów XML, nie będą mogli pomóc w tworzeniu wzorców. Nie należy więc oczekiwać, że implementacja XML w Office przyniesie natychmiastowy efekt - wykorzystanie nowych możliwości to długotrwały proces.

Jeżeli jednak struktura dokumentu i typy używanych w nim danych zostaną już zapisane w pliku XSD, utworzenie wzorca w aplikacji Word jest łatwe. Wystarczy wybrać funkcje z menu: Tools/Templates/Add-Ins/XML Schema i skojarzyć strukturę pliku XSD z wybranym wzorcem dokumentu .dot.

Czy wprowadzenie XML pozwoli odwzorować wszystkie opcje formatowania dotychczas dostępne? Zapewne tak, pytanie tylko, ile czasu i wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie i przetestowanie efektów translacji. Podczas tego procesu łatwo popełnić błąd. Przykładowo, jeżeli w pliku XSD dowolne pole zostanie zdefiniowane jako zwykły ciąg znaków nie obudowany znacznikami XML, podczas zapisu w formacie XML Data (w przeciwieństwie do WordML), informacje o jego formacie zostaną utracone.

Nowe możliwości Excela

Konwersja arkuszy Excel do formatu XML odbywa się podobnie jak w przypadku dokumentów edytora Word. Po otwarciu istniejącego szablonu należy samodzielnie stworzyć lub wykorzystać istniejący schemat struktury (plik XSD), a następnie powiązać odpowiednie pola istniejącego szablonu ze znacznikami w strukturze szablonu XML. W ten sposób powstaje gotowy wzorzec XML, np. szablon bilansu lub raportu.

Opracowanie formularzy i wzorców dokumentów XML również w przypadku Excela będzie zapewne procesem długotrwałym. Warto jednak podkreślić, że aplikacja była i jest wyposażona w bogaty zestaw narzędzi do analizy i interpretacji danych. Po wzbogaceniu jej w obsługę XML, użytkownicy uzyskają możliwość importowania zewnętrznych plików XML z wielu źródeł, w tym np. z baz danych, a następnie ich edycję i przetwarzanie przy użyciu wbudowanych w program mechanizmów przeznaczonych do kontroli poprawności danych w formacie XML, ich przeszukiwania czy sortowania.

InfoPath - edytor XML

Nowym elementem Office 2003 jest aplikacja InfoPath (dawniej XDocs) służąca do tworzenia, edycji i przeglądania dokumentów XML. Program ten będzie dostępny zarówno w pakiecie Office 2003 r., jak i oddzielnie.

InfoPath umożliwia także m.in. budowę dynamicznych formularzy zawierających zarówno dane, jak i logikę, np. funkcje automatycznej weryfikacji wprowadzanych danych na podstawie informacji zapisanych w bazie danych. InfoPath nie zastąpi zapewne Worda lub Excela. Może jednak okazać się przydatny do tworzenia nieskomplikowanych formularzy. Oprócz tego InfoPath może być przydatny do konsolidowania informacji zapisanych w formacie XML z różnych źródeł - innych aplikacji Office, usług dostępnych w Internecie, baz danych obsługujących format XML i innych programów.

Na razie nie wiadomo, czy InfoPath zostanie wprowadzony do wszystkich wersji Office 2003 czy tylko do niektórych.

Biurowy system

Wraz z wydaniem wersji Beta 2 nowego pakietu Office Microsoft zdecydował się na zmianę w jego nazwie, mającą sugerować, że Office to nie zbiór aplikacji, lecz uniwersalna platforma, umożliwiająca wygodny dostęp do systemów ERP czy CRM. Od tej pory do nazwy każdej aplikacji będzie dodawane słowo Office, np. Word 2003 będzie się nazywać Office Word 2003. Cały pakiet będzie zaś nosić nazwę Office System.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200