System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

Intensyfikacja przetwarzania danych wymaga stosowania coraz szerszych pasm przenoszenia, czyli – innymi słowy – nieustannego zwiększania przepływności sieci. Wymiana informacji ma dzisiaj kluczowe znaczenie dla każdej instytucji, dlatego pominięcie jakiegoś scenariusza rozwoju może w przyszłości drogo kosztować.

Intensyfikacja przetwarzania danych wymaga stosowania coraz szerszych pasm przenoszenia, czyli – innymi słowy – nieustannego zwiększania przepływności sieci. Wymiana informacji ma dzisiaj kluczowe znaczenie dla każdej instytucji, dlatego pominięcie jakiegoś scenariusza rozwoju może w przyszłości drogo kosztować.

Jednym z podstawowych czynników planowania rozwoju instytucji jest wybór systemu okablowania strukturalnego. Trzeba się zdecydować na okablowanie miedziane lub światłowodowe. Wybór niewielki, ale bardzo trudny. W środowiskach przemysłowych toczą się spory o przyszłość obydwu systemów. Tradycyjne kable miedziane sprawdziły się podczas długoletniej eksploatacji. A co w przyszłości, kiedy dysponowanie szerokim pasmem stanie się koniecznością? Wielu administratorów sieciowych jest coraz bardziej skłonnych instalować okablowanie światłowodowe. Dlaczego?

Za i ... jeszcze raz za

System światłowodowego okablowania strukturalnego i jego topologie

Bilans (budżet) łącza światłowodowego

Kable optyczne zapewniają transmisję na większe odległości niż okablowanie miedziane. Ponadto wraz ze zwiększeniem długości przewodów uzyskuje się większą elastyczność w tworzeniu sieci.

Światłowody są przystosowane do wielkich przepływności. Dzięki nim można wykorzystać nowe aplikacje, a także nowe protokoły i interfejsy szerokopasmowe, jak Gigabit Ethernet i 10 Gigabit Ethernet.

Niebagatelnego znaczenia nabiera teraz szybkość instalowania. Sieć światłowodowa może być już instalowana w krótszym czasie niż sieci miedziane. Jeszcze nie tak dawno nie było mowy o takich porównaniach.

Pozostaje jeszcze argument trudny do zbagatelizowania przez każdego specjalistę sieciowego – długoterminowe zyski ekonomiczne. Jeśli wziąć pod uwagę czas życia sieci, to okazuje się, że światłowód jest bardziej rentowny od kabla miedzianego. Na przykład minimalizuje koszty operacyjne związane z przerwami pracy sieci. Dzięki szerokiemu pasmu unika się konieczności instalowania nowego okablowania sieciowego, kiedy potrzeby zmuszają do rozwijania aplikacji pochłaniających pasmo.

Inżynierowie sieciowi i technicy preferują okablowanie światłowodowe z innych powodów. Instalacje światłowodowe są w pełni zgodne elektromagnetycznie – są odporne na wszelkie zakłócenia pochodzące z sieci energetycznych. Również fale radiowe czy mikrofale nie wpływają na ich funkcjonowanie. Wyjątkową cechą światłowodów jest też brak przesłuchów między włóknami. Nie można też ich podsłuchać. Są relatywnie lekkie, nie iskrzą, nie zajmują dużych powierzchni, nie korodują, można je prowadzić w pobliżu wind, silników itp. źródeł zakłóceń sieci opartych na okablowaniu miedzianym. Dla okablowania optycznego nie istnieje problem różnicy potencjałów między urządzeniami, zmora infrastruktur miedzianych.

Systemy światłowodowe są łatwiejsze do testowania. Nawet przy wyższych przepływnościach testowanie światłowodów jest prostsze niż kabli miedzianych. Testowanie Gigabit Ethernetu na okablowaniu miedzianym wymaga uwzględnienia ok. 20 parametrów. Światłowody wymagają zazwyczaj dwu – tłumienia i szerokości pasma. Nie trzeba się też troszczyć o sprzęt i testowanie EMC.

Kable światłowodowe są ok. 10 proc. droższe od kabli kat. 5e, porównywalne cenowo z okablowaniem kat. 6 i już wiadomo, że będą tańsze od kabli kat. 7. Widać wyraźnie, dlaczego światłowody szturmem wdzierają się do systemów okablowania strukturalnego na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200