Pentium bez kontroli

Użytkownicy coraz powszechniej stosowanych procesorów Pentium zostali pozbawieni standardowej w starszych układach 486 funkcji zabezpieczeń - kontroli parzystości.

Użytkownicy coraz powszechniej stosowanych procesorów Pentium zostali pozbawieni standardowej w starszych układach 486 funkcji zabezpieczeń - kontroli parzystości.

Funkcja kontroli parzystości informuje użytkowników za pomocą komunikatów systemowych o wystąpieniu błędów pamięci. Część użytkowników nie zdaje sobie sprawy jakie znaczenie ma parzystość pamięci w systemach biznesowych.

Większość błędów jest spowodowana krótkotrwałymi zakłóceniami (wywołanymi np. przez promieniowanie alfa) w kostkach pamięciowych. To iż niektóre zestawy układów nie są w stanie wykryć błędów parzystości może czasami okazać się bardzo niebezpieczne.

Intel i większość dużych producentów komputerów PC uważa, że jakość pamięci na tyle polepszyła się iż błędy parzystości zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego tylko najważniejsze aplikacje wymagają stosowania kontroli parzystości. W efekcie zrezygnowano ze stosowania tej technologii w nowych konstrukcjach Pentium i w mniej wydajnych serwerach, gdzie kontrola parzystości była dotychczas stosowana.

IBM nie oferuje kontroli parzystości w niektórych modelach PC Series 300, natomiast udostępnia ją w Series 700. Nie wykorzystują jej także komputery Della z rodziny Dimension i niektóre modele OptiPlex. Zestaw układów Triton Intela oraz wiele innych zestawów układów obecnych na rynku także nie obsługuje parzystości.

Inne zestawy układów w tym Neptune Intela oraz wysoko wydajne architektury z Pentium, np. serwery Extended Express Intela obsługują kontrolę parzystości w ramach kontroli i korekcji błędów pamięci (Error Checking and Correction - ECC). Do końca br. zestawy układów Triton mają także być wyposażone w ECC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200