Jupiter - nowa wizja programowania CAD

Intergraph Software Solutions (ISS), część Intergraph Corp. proponuje nową filozofię tworzenia oprogramowania CAD/CAM/CAE i GIS (Systemy Informacji Przestrzennej), znaną pod nazwą Jupiter.

Intergraph Software Solutions (ISS), część Intergraph Corp. proponuje nową filozofię tworzenia oprogramowania CAD/CAM/CAE i GIS (Systemy Informacji Przestrzennej), znaną pod nazwą Jupiter.

Technologia Jupiter opiera się na wykorzystaniu środowiska Windows i jego mechanizmów COM (Compound Object Model) i OLE (Object Linking and Embeding). COM Pozwala na wykorzystanie gotowych elementów kontrolowanych przez system operacyjny, a OLE zapewnia komunikację z aplikacjami innych producentów. Intergraph dostarcza gotowe aplikacje i narzędzia do pisania nowych aplikacji o dużym stopniu zaawansowania oraz integracji, dzięki czemu platforma software'owa Jupiter jest niezwykle elastyczna. Jupiter pracuje w środowisku Windows NT i w przyszłości Windows 95.

Dbając o użytkowników tradycyjnych programów CAD-owskich ISS opracowało założenia Jupitera. Wprowadzono więc narzędzia, które umożliwiają korzystanie z plików utworzonych w MicroStation, AutoCAD i EMS - bez potrzeby ich transformacji. Możliwy jest również eksport plików zrobionych przy użyciu aplikacji Jupitera do tradycyjnych programów CAD-owskich.

Ponieważ OLE Microsoftu było opracowane z myślą o aplikacjach biurowych, Intergraph dodał do mechanizmów OLE elementy umożliwiające operowanie na elementach technicznych oraz konstrukcjach 2-D i 3-D. Powstało więc narzędzie o nazwie OLE for Design and Modeling Applications, które umożliwia m.in. operowanie na dużej liczbie danych, zapewnia precyzyjną geometrię i przezroczystość nakładanych obiektów. To nowe, inne OLE zostało oficjalnie uznane za standard przez Microsoft i zaakceptowane przez producentów oprogramowania CAD/CAM/CAE i GIS jako narzędzie przeznaczone do integracji danych geometrycznych i geograficznych z aplikacjami pracującymi w środowisku Windows. Możliwość wykorzystania mechanizmów OLE do wytworów programów CAD-owskich ucieszy szczególnie autorów dokumentacji technicznych.

Innym ważnym składnikiem środowiska Jupiter jest OLE Automation. Jest to zespół narzędzi służący do modyfikowania gotowych aplikacji Jupitera (Intergraphu lub innych producentów) oraz pisania własnych. Można więc np. modyfikować GUI czy pisać programy sterujące istniejącymi aplikacjami. Narzędzia te stanowią o dużej elastyczności Jupitera.

Jeżeli ktoś chciałby pisać programy przeformatowujące pliki, tworzyć nowe obiekty lub narzędzia sterujące, to OLE Automation nie wystarczy i trzeba zaopatrzyć się w znacznie potężniejszy pakiet Jupiter Developers Kit (JDK). Jest to zestaw narzędzi do programowania, składający się z Jupiter Engine, Jupiter Software Libraries (JSLs) oraz Wizards. Umożliwiają one opracowywanie nawet bardzo zaawansowanych aplikacji technicznych przy użyciu techniki obiektowej Windows. Pozwalają tworzyć aplikacje korzystające z GUI, sterowników urządzeń wyjściowych Windows, poczty i wielu innych. Co ważne, nie trzeba płacić producentowi JDK nawet za aplikacje komercyjne zrobione przy jego użyciu. Intergraph współpracuje i wspomaga programistów używających JDK Jupitera. Pierwsze aplikacje utworzone w środowisku Jupiter pojawią się pod koniec br. Będą to uniwersalne narzędzia typu CAD oraz aplikacje z dziedziny mechaniki i architektury.

Jak dotychczas nie określono ceny Jupitera, a będzie dostępny na rynku pod koniec br.

Bliższych informacji udziela Intergraph Europe (Polska), tel. (0-22) 497882.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200