Krewni i znajomi AutoCAD-a

AutoCAD jest jednym z bardziej popularnych pakietów oprogramowania do wspomagania prac projektowych. Jest produktem firmy Autodesk Inc., założonej w kwietniu 1982 r. Po dziewięciu miesiącach od tej chwili, już w styczniu 1983 r. powstał pakiet AutoCAD wersja 1.1 dla komputerów PC.

AutoCAD jest jednym z bardziej popularnych pakietów oprogramowania do wspomagania prac projektowych. Jest produktem firmy Autodesk Inc., założonej w kwietniu 1982 r. Po dziewięciu miesiącach od tej chwili, już w styczniu 1983 r. powstał pakiet AutoCAD wersja 1.1 dla komputerów PC.

Obecnie z oprogramowania AutoCAD korzysta prawie milion zarejestrowanych użytkowników. Jest to, jak się szacuje, ponad 70% całego rynku oprogramowania CAD. Według materiałów reklamowych firmy Autodesk dostępnych jest dla nich ok. 4500 aplikacji orientujących program AutoCAD na różne dziedziny techniki i gospodarki. Jest to jeden z droższych pakietów CAD (ponad 3500 USD) dla komputerów PC. Mimo to niewielu użytkowników korzysta z AutoCAD-a tylko w jego podstawowej formie.

Ponad 50% jego użytkowników kupuje dodatkowe aplikacje do AutoCAD-a. Sam Autodesk jest także autorem takich aplikacji. Inną, znaną na rynku polskim i niemieckim, współpracującą z AutoCAD-em aplikacją jest program wspomagający projektowanie mechaniczne - Genius. Na świecie korzysta z niego kilkanaście tysięcy użytkowników. Z kolei amerykańska firma SoftDesk oferuje aplikacje pracujące w środowisku AutoCAD dla budownictwa, architektury, geodezji. Także na polskim rynku znajdują się twórcy aplikacji dla AutoCAD-a - są nimi m.in. Pro International (program Drawqing Commander do zarządzania rysunkami) czy InterDesign (CADRaster do wektoryzacji obrazów rastrowych).

W kwietniu br. przedstawiciele firmy Autodesk oświadczyli, że wkrótce ukaże się na rynku wersja AutoCAD OEM dla twórców takich aplikacji. Ma to być wersja dużo tańsza od pełnej wersji AutoCAD 12 i będzie używana jako "mechanizmu napędowy" dla aplikacji opracowywanych przez inne firmy. Pod koniec br. ukaże się AutoCAD OEM wzorowany na wersji 13.

Znane amerykańskie firmy zajmujące się produkcją aplikacji dla AutoCAD - CADSoftware, SoftDesk i Computer Workstations już teraz zapowiadają aplikacje dla AutoCAD oparte na AutoCAD OEM w wersji beta. Kupując taką aplikację scaloną z "jądrem" AutoCAD-a (napęd grafiki, renderingu, łącza z bazami danych, mechanizmy dla obsługi wirtualnej rzeczywistości) nie trzeba będzie jednocześnie kupować dodatkowo całego pakietu AutoCAD. Nowo powstające aplikacje w większości są kierowane na rynek wspomagania projektowania dla architektów (włącznie z architekturą wnętrz). Już teraz szacuje się, że w 1994 r. AutoCAD zajął 36% tego rynku.

AutoCAD poza wersjami DOS i Windows dostępny jest także na innych platformach (Windows NT, R/6000, SUN, Ultrix, Apple Mac, IRIS). O ile pierwsze wersje AutoCAD wspomagały projektowanie dwuwymiarowe o tyle najnowsza, 13 wersja tego pakietu jest wyposażona w narzędzia do projektowania brył, do cieniowania, renderingu i kreskowania projektów.

Groźnymi konkurentami dla pakietu AutoCAD są tańsze programy, takie jak Cadkey, Cadvance, DesignCAD, ArcCAD, MicroGDS oraz porównywalne cenowo oprogramowanie oparte na pakiecie MicroStation dla DOS/Windows/Windows NT. Firma Intergraph (oferuje oprogramowanie MicroStation firmy Bentley oraz wiele swoich aplikacji i narzędzi współpracujących z tym pakietem) zapewnia, że pakietowi MicroStation towarzyszy ok. 1000 aplikacji opracowanych dla wielu dziedzin nauki, techniki i gospodarki. Wiele z tych aplikacji powstawało dla dużych systemów CAD uruchamianych na komputerach większych niż PC, co zapewniło im wysoki poziom techniczny.

Kolejni konkurenci firmy Autodesk to twórcy oprogramowania graficznego, coraz częściej uzbrajający swe produkty w elementy do wspomagania projektowania. Należy tu wymienić Micrografx Designer Technical Edition czy Canvas firmy Deneba Software.

O tym, że konkurencja depcze po piętach firmie Autodesk świadczyć mogą niezbyt zadowalające wyniki finansowe za rok 1994. Stąd też koniecznością staje się polityka szerokiego upowszechnienia przez Autodesk pakietu AutoCAD OEM w celu narzucenia na rynek swoich standardów. Może to spowodować prawdziwą eksplozję powstających niezależnie od Autodesku, tanich, samodzielnych aplikacji zgodnych ze standardem AutoCAD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200