Aplikacje dla systemu Win95

Pojawienie się na rynku systemu Win95 dopinguje wiele firm do przyspieszenia prac nad 32-bitowymi aplikacjami. Sporo programów jest już dostępnych, ale prawdziwej lawiny aplikacji dla Win95 można się spodziewać dopiero pod koniec 1995 r.

Pojawienie się na rynku systemu Win95 dopinguje wiele firm do przyspieszenia prac nad 32-bitowymi aplikacjami. Sporo programów jest już dostępnych, ale prawdziwej lawiny aplikacji dla Win95 można się spodziewać dopiero pod koniec 1995 r.

Klient powinien się orientować, która aplikacja jest tylko nieco ulepszoną wersją programu 16-bitowego, która jest rzeczywiście nowym produktem i która jest programem przetestowanym oraz zaakceptowanym przez Microsoft. Ten ostatni przypadek ma miejsce wtedy, gdy aplikacja ma architekturę 32-bitową, pracuje zgodnie z wymogami systemu Win95, może współpracować z plikami o długich nazwach i gdy jest zgodna ze standardami OLE 2.0 i MAPI (Messaging API).

Microsoft przerobił już większość swoich aplikacji (z wyjątkiem programu Access) dostosowując je do pracy w 32-bitowym środowisku pracy. Pakiet Office zawiera obecnie zintegrowane programy, pracujące w trybie wielowątkowości. Pod koniec tego roku dostępne będą nowe wersje produktów, takich jak: Exchange Server, Access czy C++.

Inni producenci oprogramowania nie zasypują też gruszek w popiele i pod koniec br. wprowadzą na rynek wiele nowych aplikacji. Novell pracuje nad kolejnymi wersjami programów WordPerfect i PerfectOffice. Lotus kończy prace nad kolejną 16-bitową wersją pakietu SmartSuite (procesor tekstu WordPro, organizator pracy Personal Information Organizer i program ScreenCam), a wersja pakietu dla Win95 będzie gotowa pod koniec br. A oto krótki przegląd firm, które przodują w produkcji aplikacji dla Win95.

Symantec Corp.

Symantec oferuje już pakiet Norton Utilities for Win95. Pakiet ma nowy wystrój stołu roboczego i łatwą do opanowania organizację ekranu. Użytkownik może kontrolować zapełnienie dysku twardego i monitorować poczynania systemu (pracując w tle). SpaceWizard doradza np. użytkownikowi, które pliki nie są aktualnie wykorzystywane i można by je ewentualnie usunąć. Są to np. pozostałości po archiwizacji danych czy pliki gromadzone w katalogu "temporary".

System Doctor jest programem narzędziowym monitorującym pracę systemu, który korzysta z możliwości stwarzanej przez system Win95 (praca w trybie wielozadaniowym) i działa cały czas w tle. Program wskazuje na potencjalne zagrożenia i może uruchamiać automatycznie funkcje naprawiające uszkodzenia plików. Norton Utilities może też, pracując w tle, wykonywać zadanie defragmentaryzacji dysku twardego.

Symantec pracuje nad nowymi wersjami (dla Win95) pakietów C++ 7.0, Norton Anti-Virus, Norton Enterprise, Backup 1.1 i Norton Navigator. C++ 7.0 pozwoli programistom poddawać 16-bitowy kod bibliotek MFC konwersji na 32-bitowy kod MFC.

Starfish Software

Starfish oferuje już nowe wersje pakietów Sidekick 95 PIM i Dashboard for Windows 95. Sidekick zawiera kalendarz, organizator prac i procesor tekstu. Dashboard zawiera monitor do kontrolowania zasobów systemu oraz dysku twardego. Program pozwala wysyłać faksy i drukować pliki przy użyciu myszy (metoda "drag-and-drop" - przeciągnij i upuść) oraz uzyskiwać szybki dostęp do często używanych programów.

Mustang Software Inc.

Firma oferuje zmodyfikowaną wersję pakietu komunikacyjnego QmodemPro for Windows 95 (wersja 2.0). Aplikacja pracuje w trybie wielowątkowym i jest zgodna ze specyfikacjami: MAPI, Telephony API, OLE 2.0. Rozpoznaje też długie nazwy plików. Opcja OLE 2.0 pozwala przeciągnąć aplikację Phonebook na stół roboczy systemu Windows 95 i skorzystać z jej usług po kliknięciu na ikonie myszą.

Visio Corp.

Oferta Visio zawiera nowe wersje pakietów 16- i 32-bitowych. Visio 4.0 zawiera funkcje asystenckie (wizards) i programy do tworzenia grafiki komputerowej. Na dodatek pakiet wspiera opcje Binder i QuickView systemu Win95.

Przeglądarki sieci WWW

Netscape Communication Corp., Spry Inc. i Microsoft oferują 32-bitowe wersje przeglądarek WWW. Użytkownicy mogą już ładować wersję beta przeglądarki Netscape Navigator 1.2 z serwerahttp://home.netscape.com. Microsoft natomiast zamierza włączyć przeglądarkę 32-bitową do pakietu Microsoft Plus Pack.

Derlina Corp.

Derlina zamierza pod koniec roku wprowadzić na rynek pakiet Communications Suite, który zawiera programy WinFax Pro, WinComm Pro i Cyberjack. Wszystkie te programy są przystosowane do pracy pod systemem Win95. Communication Suite pracuje zgodnie ze specyfikacją plug-and-play (program zawiera dane o konfiguracji różnych modemów) i potrafi dostosować się do pracy konkretnego modemu w przypadku zmiany jego parametrów. Pakiet korzysta z możliwości pracy w trybie wielowątkowym, co umożliwia obsługę zadań związanych z obsługą faksu i modemu w tle.

Micrografx Inc. i Adobe Systems Inc.

Micrografx przystąpił już do modyfikowania pakietu Graphics Suite. Programy ABC FlowChart, Designer 6.0 i Picture Publisher mają wspierać pracę standardu OLE 2.0. Na dodatek, użytkownik będzie mógł uruchamiać te aplikacje z poziomu Microsoft Office.

Natomiast Adobe pracuje nad pakietami Photoshop i PageMaker, które mają być gotowe pod koniec października. Oba pakiety pracują zgodnie ze standardem plug-and-play i akceptują długie nazwy plików. Wiadomo już, że w przyszłości będą też zmodyfikowane pakiety Illustrator, Acrobat, Persuasion, Premiere i Streamline. Adobe nie ujawnił jednak terminu ukończenia prac nad tymi produktami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200