Windows 95

Administratorzy systemów informatycznych stoją przed dylematem: przechodzić na Win95 czy czekać na NT?

Administratorzy systemów informatycznych stoją przed dylematem: przechodzić na Win95 czy czekać na NT?

Pojawienie się systemu Windows 95 może być jednym z najważniejszych wydarzeń w historii przemysłu informatycznego. Nie ma więc się czemu dziwić, że wszyscy zastanawiają się obecnie: przechodzić na ten system czy nie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Natomiast można powiedzieć tak: szanowny administratorze systemu informatycznego, jeśli zamierzasz zwiększyć w najbliższym czasie liczbę stanowisk w sieci LAN - Win95 jest dla Ciebie; jeśli sprawnie działające narzędzia do zarządzania pracą sieci znajdują się w centrum Twojego zainteresowania - Win95 jest dla Ciebie; jeśli praca Twojego przedsiębiorstwa opiera się na systemach przenośnych, które muszą komunikować się często ze swoją siecią bazową - Win95 jest dla Ciebie; jeśli zamierzasz tak przebudować system informatyczny, aby opierał się on na komputerach jednej platformy - Win95 jest dla Ciebie.

Jest jednak i druga strona medalu. Te przedsiębiorstwa, które potrzebują pracującego stabilnie i solidnie systemu, zapewniającego danym należyty poziom bezpieczeństwa, zdradzają coraz częściej zainteresowanie systemem Windows NT. Sam zresztą Microsoft przyznaje, że Win95 oferuje w tym względzie za mało rozwiązań, choć ma wiele funkcji nieobecnych w aktualnej wersji NT.

Kolejna wersja Windows NT ma być jednak wyposażona w opcje oferowane obecnie przez Win95.

Aplikacje 16-bitowe

Najważniejsze jest to, że Win95 akceptuje większość obecnie używanych aplikacji 16-bitowych choć nie wszystkie. Microsoft opublikował listę aplikacji, które nie są zgodne z Win95. Jest ich ok. dwustu. A oto najważniejsze z nich: Illustrator 4.x (Adobe systems Inc.), dBase for Windows, Turbo C++ 3.x i C++ 4.x (Borland International Inc.), PerfectOffice 3.0 i standardowa edycja pakietu Quatro Pro 6.0 (Novell Inc.), cc:Mail 2.x (Lotus Development Corp.) i LANDesk 2.0 (Intel Corp.).

Użytkownicy testujący Win95 podkreślają, że większość aplikacji 16-bitowych pracuje w nowym środowisku pracy dużo szybciej, niż pod Windows 3.x. Jest to chyba zasługą lepszego zarządzania pamięcią RAM przez Win95.

Stabilność pracy i produktywność

Wszystkie testy wykazują, że Win95 pracuje stabilniej niż Windows 3.1. Dotyczy to nawet aplikacji systemu DOS. Co ważne, błąd w aplikacjach systemów DOS i Windows 3.x nie powoduje zawieszania się całego systemu (jak to ma często miejsce w przypadku Windows 3.1), a przepada tylko aplikacja generująca błąd.

Osoby eksploatujące już Win95 przestrzegają przed instalacją systemu w trybie "dual booting" (możliwość wybrania po inicjacji pracy komputera jednego z dwóch systemów operacyjnych). Najgorsza konfiguracja to tandem systemów OS/2 i Win95. Nawet w przypadku systemów Win95 i Windows 3.1 system przepisuje ciągle plik CONFIG.SYS w przypadku wykonania pewnych operacji w niewłaściwej kolejności.

Wszyscy jednak zgodnie podkreślają, że po zainstalowaniu systemu Win95 produktywność może wzrosność nawet o 50%. Dotyczy to szczególnie przypadków wielokrotnego przywoływania do pracy różnych aplikacji, np. opcja "Shortcut" pozwala zaoszczędzić za każdym razem kilka ładnych sekund przy uruchamianiu programu.

Sieć

Win95 powinien być powitany ze szczególnym zadowoleniem przez administratorów sieci komputerowych. System oferuje dopracowane narzędzia do zarządzania siecią LAN. Kluczem do efektywnej pracy systemu jest jednak standard plug-and-play. Dopiero połączenie Win95 z urządzeniami zewnętrznymi i kartami sieciowymi, pracującymi zgodnie z tym standardem, może w dużym stopniu odciążyć administratora sieci LAN.

Zarządzanie zainstalowanymi w sieci komputerami ułatwia program System Police Editor. Dzięki niemu administrator może kontrolować niemal każdy element dołączonego do sieci stanowiska.

System Police Editor pozwala konfigurować sieciowe środowisko pracy na różne sposoby. Możliwe jest więc prowadzenie przez IS w tym względzie tak indywidualnej, jak i grupowej czy globalnej polityki.

Win95 dysponuje też pakietem Net Watcher do kontrolowania współdzielonych zasobów sieciowych. Narzędzie to współpracuje z rezydentnymi programami MNM (Microsoft Network Management) i SNMP (Simple Network Management Protocol). Microsoft obiecuje, że Net Watcher będzie mógł w przyszłości komunikować się z systemami zarządzania siecią, takimi jak: Novell NetWare Management System, HP OpenView for Windows, Intel LANDesk, IBM LAN NetView i Sun NetManager.

Systemy przenośne

Windows 95 ułatwia pracę użytkownikom systemów przenośnych. Dotyczy to szczególnie osób komunikujących się często ze swoją siecią bazową LAN przy użyciu łącz komutowanych czy dołączających notebook do stacji dokowania.

Win95 dobrze komunikuje się z odległymi sieciami LAN. W opinii wielu użytkowników Win95 pracuje niezawodnie i lepiej niż Windows for Workgroup. Natomiast system plug-and-play pozwala dołączać notebook do stacji bez potrzeby rekonfigurowania czy restartowania systemu.

Czas na decyzje

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie: przechodzić na Win95 czy nie? Sam zresztą Microsoft przyczynia się do tego. Idzie tu głównie o zapowiedzi tej firmy, że wiele rozwiązań stosowanych w Win95 (w tym GUI, Microsoft Network, Universal Inbox Exchange (klient) i wsparcie dla kart standardu PC Card) będzie włączonych do NT Workstation w I kw. 1996 r.

Wszystko więc zależy od potrzeb danego użytkownika czy przedsiębiorstwa. Dla jednych Win95 jest już teraz doskonałą alternatywą wobec Windows 3.x. Inni zapewne poczekają na NT Workstation i dopiero wtedy podejmą decyzję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200