Internet szansą dla wszystkich

Internet staje się podstawowym narzędziem rozwoju cywilizacyjnego, społecznego i finansowego. Jego zastosowania mają coraz większe znaczenie, począwszy od poczty elektronicznej, transmisji danych i zdalnej pracy, do handlu elektronicznego oraz jako podstawowe medium przekazu informacji i rozrywki. Telefonia przez Internet oraz interaktywna telewizja i inne usługi szerokopasmowe zmienią podstawowe paradygmaty komunikacji.

Internet staje się podstawowym narzędziem rozwoju cywilizacyjnego, społecznego i finansowego. Jego zastosowania mają coraz większe znaczenie, począwszy od poczty elektronicznej, transmisji danych i zdalnej pracy, do handlu elektronicznego oraz jako podstawowe medium przekazu informacji i rozrywki. Telefonia przez Internet oraz interaktywna telewizja i inne usługi szerokopasmowe zmienią podstawowe paradygmaty komunikacji.

Motorem coraz szybszych zmian będzie postęp w rozwoju urządzeń IP i sieci optycznych oraz technologii zapewniających bezpieczeństwo i QoS (jakość usług). Ulepszone sieciowe systemy operacyjne, portale, przeglądarki, wyszukiwarki, systemy pracy grupowej, rozproszone bazy danych i protokoły wymiany danych (XML) obniżą bariery tworzenia aplikacji. Przejście do społeczeństwa informacyjnego będzie wymagać jednak zasadniczych zmian w infrastrukturze, kulturze biznesowej i otoczeniu prawnym (zrównanie statusu dokumentu elektronicznego z papierowym) oraz organizacyjnym. Internet będzie przyjacielem organizacji (także tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych), które stworzą wizję wykorzystania nowych możliwości i będą je realizować, ale wrogiem tych, którzy nie zaadaptują swoich usług, sieci i modelu działania do globalnie połączonego świata.

Historia rozwoju Internetu i intranetu

Początki Internetu sięgają lat 1961-1962, kiedy w MIT (Massachusetts Institute of Technology) powstała idea sieci globalnej i opublikowano pierwsze prace dotyczące przełączania pakietów. Idee te zmaterializowały się w postaci sieci Arpanet wykonanej w latach 1969-1972 w ramach projektu agencji DARPA Departamentu Obrony USA. Oryginalny artykuł Cerfa i Kahna na temat protokołu Internetu TCP (Transport Control Protocol) został opublikowany w 1974 r. Na początku lat 80. powstał system operacyjny Berkeley Unix, 4.2 BSD, zawierający implementację protokołów Internetu. W 1995 r. amerykańska organizacja FNC (Federal Networking Council) przyjęła rezolucję definiującą nazwę Internet. Dotyczy on globalnego sytemu informacyjnego, który:

  • jest logicznie połączony przez przestrzeń adresową opartą na IP (Internet Protocol) i następne rozszerzenia

  • opiera się na TCP/IP - zespole protokołów sieciowych, podtrzymujących komunikację między komputerami (hostami) dołączonymi do dowolnych sieci komputerowych, lub/i opiera się na dowolnych protokołach zgodnych z IP

  • realizuje usługi w warstwie aplikacyjnej, publicznie lub prywatnie. Internet pisany dużą literą oznacza globalną sieć, natomiast technologia internetowa może być stosowana także w sieciach prywatnych (intranetach).
Z sieciowego punktu widzenia transmisja pakietowa IP odniosła niezwykły sukces, ponieważ kosztowne centrale zostały zastąpione przez tanie routery. Urządzenia te przetwarzają pakiety, z których składa się informacja, i korzystając z „mapy” sieci i adresu zapewniają dostarczanie wiadomości. Procedura ta była efektywna dla transferu danych o małym opóźnieniu oraz małej szybkości bitowej i idealnie dostosowana do podstawowych aplikacji Internetu. Choć już w 1969 r. Leonard Kleinrock przewidział powszechne usługi internetowe, dopiero wiele fundamentalnych osiągnięć sprawiło, że idea ta jest bliska implementacji.

Do najważniejszych wydarzeń w historii Internetu można zaliczyć:

  • powstanie poczty elektronicznej - 1971

  • system DNS - 1984 i rejestracja pierwszej domeny rok później

  • Tim Berners-Lee uruchamia WWW (World Wide Web), opierając się na protokole HTTP i języku HTML - 1991 (sformalizowane wersje w postaci dokumentów RFC, request for comments pojawiają się wiele lat później, np.: http/1.0 - RFC 1945, maj 1996, http/1.1 - RFC 2068, styczeń 1997, oraz html 2.0 - RFC 1866, listopad 1995)

  • pierwsza przeglądarka Mosaic - 1993, a od 1996 rywalizacja między przeglądarkami Netscape i Microsoft Explorer

  • pierwsze sklepy internetowe - 1994

  • pojawienie się firm internetowych na giełdzie - 1995, kilka lat później Internet staje się głównym motorem wzrostu gospodarki

  • oficjalna prezentacja języka Java na konferencji SunWorld - 1995

  • zdefiniowanie XML 1.0 - 1998

  • AOL (America Online) ogłasza zamiar połączenia się z Time Warner, początek ery dojrzałego Internetu - 1999 (do listopada 2000 fuzja jeszcze nie nastąpiła)

  • rozpoczyna działalność Internet 2, Internet szerokopasmowy - 1999

  • masowy atak hakerów na największe witryny internetowe - luty 2000. Atak w październiku 2000 na zasoby Microsoftu dowodzi, że zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie jest ogromnym problemem.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200