Ventura wskrzeszona przez Corela

Zapomniany już trochę pakiet Ventura (mała poligrafia) wraca na rynek. Wersja 5 tego produktu jest dużo lepsza od poprzedniej, choć wymaga jeszcze dopracowania.

Zapomniany już trochę pakiet Ventura (mała poligrafia) wraca na rynek. Wersja 5 tego produktu jest dużo lepsza od poprzedniej, choć wymaga jeszcze dopracowania.

Brylujący w latach 80. na rynku pakiet Ventura Publisher, uważany wówczas przez wielu za jedno z lepszych narzędzi dla małej poligrafii, zatracił z czasem swoje walory. Po przejęciu firmy Ventura Software przez Xerox Corp. produkt poszedł w odstawkę i nie był rozwijany. Rok temu Corel Corp. przypomniał sobie o tym pakiecie, kupił go, opracował na nowo i oferuje obecnie wersję 5 tego produktu jako oddzielny program lub element pakietu CorelDraw 5.

Modyfikowanie programu okazało się trudniejsze, niż Corel pierwotnie przypuszczał. Dlatego też CorelDraw v.5 dotarł na rynek bez Ventury, a użytkownicy musieli się zadowolić obietnicami i kuponem na ten produkt w ręku.

Ventura 5.0 jest już dostępna i użytkownicy mogą się przekonać, czy może ona konkurować z pakietami PageMaker 5.0 (Adobe Systems Inc.) i QuarkXPress 3.3 (Quark Inc.). Programy te przez ostatnie trzy lata zajęły znaczną część rynku opanowanego wcześniej przez Venturę.

Już pierwsze próby pracy z tym pakietem udowadniają, że jest to udany produkt. Może on być stosowany przez dużo szersze grono użytkowników, niż wcześniejsze wersje Ventury, które były używane głównie przez wydawców do redagowania katalogów czy przez naukowców. Do popularności pakietu może się też przyczynić bardzo atrakcyjna cena (495 USD w wersji CD-ROM).

Najlepszym pakietem do tworzenia wysokiej klasy, profesjonalnej poligrafii jednak nadal pozostanie QuarkXPress. Z kolei dla biznesu najlepszy i najłatwiejszy w obsłudze jest PageMaker.

Wyposażenie

To co najbardziej odróżnia wersję 5 od wersji 4.11, to interfejs. Użytkownicy poprzednich wersji tego pakietu poczują się na początku niepewnie i będą musieli poświęcić trochę czasu na oswojenie się z nowym interfejsem. Pakiet oferuje wiele rozwiązań stosowanych w poprzednich wersjach (edytowanie tabel oraz umieszczanych tam tekstów czy modyfikowanie plików grafiki).

Program ma możliwość kreowania różnych wzorców strony bardzo przydatną przy redagowaniu książek, pozwala na tworzenie indeksów i odnośników oraz edycję wzorów (publikacje naukowe). Bardzo przydatne, szczególnie w sektorze komercyjnym są opcje tworzenia rozbudowanych tablic oraz przetwarzania pakietów pocztowych.

A czego Venturze brak? Podstawową wadą jest to, że otwarty może być tylko jeden plik i program nie pozwala na jednoczesną edycję kilku stron dokumentu. Takie możliwości powinny być integralną częścią każdego tego typu pakietu. Brak jest też Venturze czegoś, co oferowały poprzednie wersje (starsze niż wersja 4.11, która była pod tym względem fatalna) - pewnego logicznego porządku w okienkach dialogowych i okienkach menu. Natomiast podobać się może czułe na kontekst, rozwijane menu. Po naciśnięciu prawego przysisku myszy na ekranie pojawiają się opcje dostępne dla wybranej właśnie pozycji.

Inne nowe elementy pakietu to: Copy Editor (nowy edytor tekstu, który wydaje się być klonem edytora Story Editor wchodzącego w skład PageMakera), Thesaurus (słownik wyrazów bliskoznacznych) i Type Assist (znowu klon, tym razem pakietu AutoCorrect z Word 6.0).

Corel poddał też modyfikacji niektóre narzędzia do tworzenia grafiki. W Venturze nie ma już programu ColorPro, gdyż po przejęciu firmy Ventura Software, Corel stracił prawo do używania programów napisanych przez niezależnych producentów oprogramowania, w tym ColorPro i Separator. Firma zmuszona więc była do wprowadzenia nowych narzędzi do obsługi grafiki, które pracują podobnie, jak narzędzia stosowane przez CorelDraw.

Użytkownik ma w dalszym ciągu do dyspozycji program DataBase Publisher, który pozwala redagować katalogi i inne dokumenty zawierające dane z aplikacji, takich jak: Paradox, Excel Q+E, dBase, Lotus 1-2-3 czy baz danych standardu ODBC.

Ventura jest wyposażona w doskonale pracujący program do kontrolowania wydruku dokumentów. Okienko dialogowe Print Options umożliwia sterowanie jakością wydruków, a program Color Manager pozwala na transformację kolorowej grafiki z formatu RGB do formatu CMYK, który jest powszechnie używany przez profesjonalne drukarnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200