Ewolucja gatunków

Widzieliśmy już nagłówki, przeczytaliśmy odpowiednie książki, wysłuchaliśmy dyskusji. Tradycyjne role, odpowiedzialność i drogi kariery współczesnych specjalistów technologii informacyjnej są obecnie narażone na ogromne wstrząsy. Powodem jest szerokie rozpowszechnienie się technik Business Re-engineering i zmiany technologiczne.

Widzieliśmy już nagłówki, przeczytaliśmy odpowiednie książki, wysłuchaliśmy dyskusji. Tradycyjne role, odpowiedzialność i drogi kariery współczesnych specjalistów technologii informacyjnej są obecnie narażone na ogromne wstrząsy. Powodem jest szerokie rozpowszechnienie się technik Business Re-engineering i zmiany technologiczne.

Korporacja przyszłości, zwana też niekiedy "cybercorp" (korporacja cybernetyczna) będzie znacząco odmienna od tej, w jakiej przychodzi nam obecnie pracować. Zmiany spowodowane przez re-engineering z pewnością wywrą wpływ na naszą pracę, może nawet doprowadzą do eliminacji naszego stanowiska. Jednakże w miarę wzrostu znaczenia technologii informacyjnej dla zmian w biznesie wartość najlepszych specjalistów nieustannie rośnie, a nie maleje, są też oni coraz lepiej opłacani.

Niektóre stanowiska związane z technologią informacyjną będą wyeliminowane, ale zastąpią je pozycje utworzone na nowo, zaś propozycje pracy w tej dziedzinie będą się pojawiały nadal. Nasza zdolność do przetrwania nieuniknionych zmian zależy od umiejętności nabycia określonych kwalifikacji, potrzebnych specjalistom IT w roku 2000. Umiejętności takich nie zdobywa się szybko, trzeba więc już teraz rozpocząć działania dla zapewnienia sobie pomyślnej przyszłości. Warto pamiętać, iż wielu dawnych programistów używających Cobolu, którzy sądzili, że mają już kwalifikacje wystarczające do końca życia, obecnie przekwalifikowało się na taksówkarzy.

Trzeba posiąść znajomość nowych technologii. Mistrzostwo w tym zakresie jest sprawą krytyczną dla korporacji cybernetycznej.

Prawie każdy chce zapewnić bezpieczeństwo swego stanowiska poprzez podłączenie się do nowej, "jeszcze ciepłej" technologii. Niebezpieczeństwo jednak polega na tym, że technologia nowa dzisiaj może stać się przebrzmiała jutro. Istotne umiejętności nie będą polegały na znajomości określonej technologii, ale raczej na zdolności do wynajdywania nowych mechanizmów biznesowych. Specjaliści IT powinni umieć robić to lepiej niż ich koledzy ze strony czystego biznesu.

Adaptacja do nieustannych zmian

Trzeba zbudować umiejętność doskonalenia przedsiębiorstwa (ang. enterprise engineering). Nie wystarcza tu sama znajomość technik Business Process Re-engineering. Organizacje muszą przyjmować zasady doskonalenia przedsiębiorstwa, jeśli chcą zachować elastyczność i odnieść sukces w obliczu nieustannie zmieniającego się, niepewnego otoczenia. Doskonalenie przedsiębiorstwa jest rodziną metod dla nieustannie zmieniającego się przedsiębiorstwa, które wychodzą daleko poza techniki Business Process Re-engineering. Obejmują one wynalazczość biznesową, odnawianie systemu oraz tworzenie rozwiązań, składając się w ciąg nieprzerwanych działań. Stałymi celami doskonalenia przedsiębiorstwa są: zysk i pokonywanie konkurencji, a nie tworzenie raportów. Poprzez zrozumienie i przyswojenie sobie koncepcji doskonalenia przedsiębiorstwa stajemy się nieocenionym zasobem dla naszej firmy.

Trzeba znać biznes i wiedzieć, w jaki sposób należy go modelować. Wszyscy już wiedzą, iż "szklana wieża" tradycyjnej technologii informacyjnej już nie istnieje. Mimo to wielu specjalistów IT siedzi przed terminalami komputerów snując swoje wizje, odmawiając poznawania lub choćby zauważenia środowiska biznesu, w którym funkcjonują.

Nasza wartość jako specjalistów IT zależy od umiejętności tworzenia mariażu zaawansowanej technologii z procesami. Wymaga to umiejętności budowania modeli działań biznesowych dla planowania i symulowania nieustannych zmian procesów. Trzeba znać politykę biznesu i zasady organizacji, aby pomyślnie modelować ich wpływ na procesy.

Trzeba posługiwać się językiem biznesu. W przedsiębiorstwie cybernetycznym nie będzie ścisłego rozróżnienia między funkcjami biznesowymi a technologią informacyjną. Nasza wartość zależy nie tyle od prostej umiejętności wypełniania luk między technologią a procesami, lecz na ich całkowitej eliminacji. Można to uzyskać przez ścisłą współpracę z kierownikami działalności biznesowej. Trzeba stać się równoprawnym uczestnikiem zarządzania, który stwarza nowe możliwości dla biznesu poprzez stosowanie technologii. Pora odrzucić nieskończoną listę skrótów i dziwnych wyrażeń stanowiących typowy żargon techniczny, a zacząć mówić językiem biznesu.

Fala przyszłości

Niektóre spośród nowych trendów technologicznych, na które trzeba się przygotować, są następujące:

* Multimedialny interfejs graficzny

Obecny GUI zostanie zastąpiony przez o wiele bogatszy, bardziej zmysłowy multimedialny interfejs użytkownika MUI. Nadejście MUI wymaga od nas głębszego zrozumienia inżynierii czynników ludzkich oraz silnego poczucia stylu. Dobry specjalista IT nie tylko musi wiedzieć, jak należy korzystać z odpowiednich narzędzi, ale też jak robić to w sposób twórczy.

* Modelowanie obiektowe

Doskonalenie obiektowe korporacji jest konieczne do określania bibliotek klas przedsiębiorstwa. Modelowanie obiektowe przedstawia przepływy (ang. workflow) w kategoriach obiektów, które muszą w sposób niewidoczny łączyć się z projektem systemu i z generowaniem kodu obiektowego na wysokim poziomie. Oparte na repozytoriach zestawy narzędzi obiektowych zostaną wprowadzone na miejsce zestawów narzędzi CASE opartych na technikach strukturalnych. Przy programowaniu obiektowym nie trzeba już być specjalistą od programowania, ale wydajnym modelarzem procesów, rozbijającym te procesy na poszczególne jednostki pracy nadające się do wielokrotnego użytku.

* Systemy oparte na elementach

Większość aplikacji dnia jutrzejszego będzie kupowana jako gotowe ("z półki") lub składana z odpowiednich elementów przy pomocy generatorów metod wysokiego poziomu. Przedsiębiorstwo cybernetyczne będzie wymagało szybszego budowania aplikacji i jeszcze szybszego ich modyfikowania, dla uniknięcia koszmaru ich utrzymania. Oparte na elementach systemy dają większą elastyczność niż pakiety stałe. W środowisku "elementowym" specjaliści IT będą szybko budowali prototypy, uczestniczyli w warsztatach wspólnego budowania aplikacji i szybko składali systemy dzięki odpowiednim szablonom, obiektom i generatorom.

* Układy nerwowe korporacji

Przedsiębiorstwo cybernetyczne będzie potrzebowało "układu nerwowego" łączącego wszystkie biurka i komputery w ramach organizacji, niezależnie od geografii, sprzętu czy aplikacji. Ten układ nerwowy musi rozciągać się poza wewnętrzne bariery organizacji, sięgając do jej partnerów handlowych, dostawców i klientów. Infrastruktura, współdziałanie i doświadczenie sieciowe są potrzebne do projektowania, budowania i zarządzania takimi systemami. Krytyczne znaczenie będzie miało oprogramowanie "middleware".

* Rozproszone systemy, informacje i bazy danych

W miarę upowszechniania się dostępu do danych to właśnie informacja daje przedsiębiorstwu przewagę konkurencyjną. Kluczową sprawą jest dostarczenie odpowiedniej informacji odpowiednim ludziom w odpowiednim momencie. Zrozumienie przez nas rozproszonych systemów klient/serwer, baz relacyjnych, aplikacji do wspierania decyzji i analizy złożonych danych będzie postrzegane jako szczególnie wartościowe dla naszego pracodawcy.

* Nawigacja w cyberprzestrzeni

Zgodnie z oczekiwaniami Internet spełni swe obietnice stania się autostradą informacyjną. Trzeba stać się doświadczonym nawigatorem po cyberprzestrzeni, pomagając użytkownikom w wyszukiwaniu informacji, programów i innych wartościowych zasobów. Oprócz identyfikacji i zbierania informacji skuteczna nawigacja po cyberprzestrzeni będzie konieczna dla marketingu, finansów i ogólnej codziennej komunikacji biznesowej.

* Wizja przyszłości

Wiele korporacji wpada w tarapaty z powodu braku wizji i strategicznego kierunku przedsiębiorstwa. Jeśli zaś nawet posiadają one taką strategię, nie uwzględniają w niej należycie wpływu technologii. Nasze zrozumienie głębokiego wpływu zmian środowiska biznesu poprzez technologię ma ogromne znaczenie dla możliwości zbudowania ożywczej wizji kierunku dążenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez jego kierownictwo.

Działanie bez jasnej wizji docelowego kierunku jest winą przedsiębiorstwa, ale w podobny sposób dotyczy to specjalistów z dziedziny IT. Ludzie często są zadowoleni ze swej codziennej pracy wykonywanej bez spójnej strategii osobistego rozwoju. Jeżeli ktoś nie wie, dokąd chciałby zajść zawodowo, nie ma szans zajść donikąd. Jedynie nieustanne przeglądanie swych celów i oczekiwań oraz weryfikacja swoich wyobrażeń o własnych umiejętnościach i zapotrzebowaniu na nie może stwarzać nadzieję na osiągnięcie sukcesu.

Nie pozwólmy przekształcić się w kolejne pokolenie taksówkarzy. Działajmy już teraz w kierunku rozwijania swoich istotnych umiejętności przydatnych w roku 2000, a nasza kariera w dziedzinie technologii informacyjnej będzie się rozwijała pomyślnie i długo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200