Osobiste stacje robocze

Przedstawiony cennik dotyczy urządzeń Deskpro XL firmy Compaq (procesory 486 i Pentium) stacji roboczych Digital Equipment Corp. (procesor Alpha AXP) oraz Silicon Graphics (procesory MIPS).

Przedstawiony cennik dotyczy urządzeń Deskpro XL firmy Compaq (procesory 486 i Pentium) stacji roboczych Digital Equipment Corp. (procesor Alpha AXP) oraz Silicon Graphics (procesory MIPS).

Zestawienie zaś jest kontynuacją materiału, zamieszczonego w zeszłorocznym 46 numerze Computerworld, gdzie przedstawiliśmy niektóre komputery graficzne firmy Intergraph oparte na procesorach Pentium i stacje robocze firmy Sun, wyposażone w procesory SPARC.

Rynek stacji roboczych

Według IDC w ubiegłym roku sprzedano na świecie ok. 900 tys. stacji roboczych, z czego ok. 74% opartych było na procesorach RISC, a 22% na procesorach Intel. Ponadto IDC przewiduje, że w bieżącym roku cały rynek stacji roboczych wzrośnie o ok. 30%, z czego liczba urządzeń z procesorami RISC zwiększy się o 22%.

Uważa się, że coraz wyraźniej rysujący się udział procesorów Intela na tym rynku spowodowali producenci komputerów osobistych tacy jak Compaq czy Dell - połączyli oni niskie koszty wytwarzania sprzętu PC z niezawodnością implementowanych technologii ze świata mainframe'ów czy minikomputerów. Nie bez znaczenia jest tu także coraz większa moc przetwarzania układów 486/Pentium. Urządzenia wyposażone w procesor Pentium, 90 MHz są już czymś całkiem normalnym na rynku - w marcu br. na rynek weszły pierwsze urządzenia wyposażone w procesor Pentium 120 MHz. Są one o ok. 500 USD droższe od swych nieco wolniejszych poprzedników.

Liczba RISC-owych stacji roboczych sprzedanych w 1994 r. wyniosła ok. 660 tys. sztuk. Najwięcej, bo ok. 47% stacji wyposażonych było w procesor SUNSparc. Kolejne typy procesorów użytych w tych urządzeniach, to układy PA-RISC (23% liczby sprzedanych stacji roboczych), MIPS (12,4%), Alpha AXP (9%) i Power/PowerPC (8,1%).

Wejście na rynek stacji roboczych sprzętu wyposażonego w procesory Intela oraz praca urządzeń RISC-owych z systemem operacyjnym Windows NT są ilustracją ciekawych tendencji jakie zachodzą na rynku komputerów. Ich wynikiem jest zacieranie granic podziału między komputerami osobistymi a stacjami roboczymi. O ile jeszcze kilka lat temu nikt nie miał wątpliwości, że właściwości graficznej stacji roboczej różnią się zasadniczo od możliwości mikrokomputerów klasy XT czy 286, to oferowane obecnie niektóre typy komputerów z procesorami RISC czy Pentium można zaliczyć zarówno do jednej, jak i drugiej grupy urządzeń. W odniesieniu do komputerów czy stacji roboczych z pogranicza 486-Pentium/RISC czy DOS-Windows NT/Unix coraz częściej używany jest termin "osobiste stacje robocze".

Komputery Deskpro XL firmy Compaq

Rodzinę komputerów Deskpro XL można zaliczyć do najsilniejszego sprzętu desktop firmy Compaq. Komputery te wyposażone są w pięć gniazd rozszerzeń (3xEISA, 1xEISA/PCI, 1xPCI) oraz w pięć "półek" (bays) na mechanizmy wewnętrzne. Komputery Deskpro korzystają z karty grafiki na szynie PCI, mają wbudowane 32-bitowe kontrolery Ethernet, 32-bitowe kontrolery Fast SCSI-2, wyposażone są w 2 MB Video RAM i zintegrowany tor audio. Począwszy od Deskpro XL 590 (przełom 1994/95 r.) komputery te są wyposażane w procesor Pentium 90 MHz. Właśnie ten komputer jest pierwszym urządzeniem typu desktop firmy Compaq, które wykorzystuje w swej pracy architekturę TriFlex/PCI. Architektura ta wyróżnia się współdziałaniem 64-bitowej szyny procesora, 64-bitowej szyny pamięci oraz 32-bitowej szyny I/O typu PCI i po raz pierwszy została zastosowana pod koniec 1994 r. w serwerach ProSignia 500. Wyposażeniem standardowym Deskpro XL 590 jest aplikacja SafeStart Virus Detection, która każdorazowo po uruchomieniu komputera skanuje zawartość dysku twardego. Compaq planuje w bieżącym roku dołączyć tę aplikację do pozostałych modeli Deskpro XL. Jednocześnie z Deskpro XL 590 ukazała się na rynku płyta z procesorem Pentium 90 MHz, dzięki której możliwy jest upgrade Deskpro XL.

Compaq jest bezsprzecznym rekordzistą w dziedzinie sprzedaży komuterów osobistych. W 1994 r. obroty firmy wzrosły o ponad 50% w porównaniu do roku '93 - ponadto szacuje się że firma zajęła ponad 10% rynku PC na świecie, a ponad 12% tego rynku w Europie.

Stacje robocze z procesorem Alpha AXP firmy Digital Equipment

Zaprezentowane stacje oparte są na 64-bitowym procesorze AXP 21064 Alpha taktowanym zegarem 125-275 MHz. Niektóre z nich - te bez skrótu DEC w nazwie - wyposażone są w sloty szyny PCI, co pozwala przy jej wykorzystaniu na szybszą pracę w porównaniu z pracą szyny EISA. Stacje z szyną PCI mogą pracować pod kontrolą OSF/1, Open VMS i Windows NT. Warto dodać, że we wrześniu 1994 r. Digital zaprezentował kolejny procesor Alpha - AXP 21164, taktowany zegarem 166 i 300 MHz - od stycznia br. jest on dostępny na rynku w wersji 166 MHz w ilościach produkcyjnych.

Obok stacji roboczych wyposażonych w procesor Alpha AXP firma Digital oferuje także sprzęt z procesorami Intela: seria komputerów DEC Celebris. Model DEC Celebris 590 (wszedł na rynek na początku br., konfiguracja - Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, 512 kB cache, 2 MB Video RAM, HDD IDE 540 MB, CD-ROM double speed, sloty PCI, ISA) kosztuje ponad 3300 USD.

Stacje graficzne firmy Silicon Graphics (SGI)

Stacje robocze Indy pokazały się po raz pierwszy na rynku w połowie 1993 r. W tym samym czasie olbrzymią popularnością cieszył się film Spielberga "Park Jurajski", do którego powstania przyczyniły się w dużej mierze stacje robocze SGI. Fakt ten znacznie umocnił pozycję firmy SGI jako głownego producenta komputerów dla zastosowań z grafiką trójwymiarową typu 3-D na całym świecie.

Komputer Indy odróżnia od klasycznych urządzeń PC wbudowana na stałe niewielka kamera wideo IndyCam. Pozwala to na wykorzystanie Indy do przeprowadzania wideotelekonferencji za pośrednictwem łącz ISDN. Dołączone do stacji oprogramowanie multimedialne umożliwia przechwytywanie klatek, ich edycję oraz zapis na dysku obrazów wideo o rozdzielczości TV - wszystko z wykorzystaniem grafiki 8- lub 24-bitowej. Od niedawna opcją dla tych urządzeń jest możliwość korzystania z grafiki 3-D w czasie rzeczywistym.

Indy jest zbudowany na bazie 64-bitowego procesora MIPS R4000 PC (Primary Cache) lub SC (Secondary Cache). Ma standardowo 16 MB RAM, z możliwością rozszerzenia do 256 MB. Ze względu na dużą przepustowość szyn i łącz SCSI bardzo szybko komunikuje się z urządzeniami peryferyjnymi (267 MB/s szyna systemowa, 400 MB/s szyna pamięci). Pracuje pod kontrolą IRIX (wersja Unix oferowana przez SGI).

Dla IRIX firma SGI opracowała m.in. bibliotekę programów graficznych typu 3-D o nazwie OpenGL, która - po włączeniu jej przez Microsoft do systemu Windows NT 3.5 - zaczyna być ogólnie uznawanym standardem dla komputerów PC. Firma Intergraph ( o komputerach TD tej firmy pisaliśmy w 46 numerze Computerworld z ur.) wprowadziła na rynek dla komputerów PC z szyną PCI i systemem Windows NT 3.5 karty graficzne, które realizują sprzętowo procedury OpenGL.

Komputer Indy może być szeroko stosowany w zastosowaniach CAD czy GIS - tym bardziej, że pojawiające się nowe modele z procesorami 4600 PC/100 MHz lub R4400 SC/150 MHz są cenowo porównywalne z markowymi komputerami osobistymi.

"Starsi bracia" INDY to stacje graficzne Indigo i Onyx.

Producent procesorów - firma MIPS - jest od ponad dwóch lat własnością Silicon Graphics. W planach tej firmy jest wykonanie kolejnych procesorów z rodziny MIPS - układu R8000 (zwanego też TFP - jest to zestaw dwóch chipów, dla m.in. komputera typu desktop Indigo2 oraz dla urządzeń wieloprocesorowych PowerChallenge i PowerOnyx) oraz procesora T5 (ma to być następca R4400 i R4600 przeznaczony dla komputerów typu RISC/desktop).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200