Okno na świat aplikacji

Po prawie półrocznych przygotowaniach IBM zdecydował się 5 czerwca 1995 r. oficjalnie przejąć firmę Lotus za sumę 3,3 mld USD. Jeżeli kierownictwo Lotusa do 16 czerwca br. nie sprzeciwi się planowanej transakcji, IBM wykupi pakiet kontrolny firmy, płacąc 60 USD za akcję.

Po prawie półrocznych przygotowaniach IBM zdecydował się 5 czerwca 1995 r. oficjalnie przejąć firmę Lotus za sumę 3,3 mld USD. Jeżeli kierownictwo Lotusa do 16 czerwca br. nie sprzeciwi się planowanej transakcji, IBM wykupi pakiet kontrolny firmy, płacąc 60 USD za akcję.

Prezes IBM Louis Gerstner zdecydowanie zaprzeczył, jakoby przejęcie Lotusa mogło zainteresować amerykański Urząd Antymonopolowy. W IBM pracuje obecnie 220 tys. osób, zaś w Lotusie jedynie 5,200.

Pozycja Lotusa na rynku aplikacji dla komputerów PC zdecydowanie spada. "Nikt nie miał wątpliwości - twierdzi prezes Forrester Research John McCarthy - że Lotus nie utrzyma niezależności. Zła sytuacja wewnętrzna firmy, kłopoty finansowe, spadek popularności aplikacji, a przede wszystkim pieniądze IBM przesądziły sprawę".

Zanim nastąpiła próba przejęcia firmy przez IBM Jim Manzi, prezes Lotusa przygotował plan wyjścia z finansowej zapaści. Na bieżący rok Lotus zapowiedział premierę nowej wersji Notes 4.0, a także udoskonalenie pakietu SmartSuite. Nowością na rynku edytorów tekstowych stał się również następca popularnego AmiPro - procesor tekstu WordPro. Jednak nie da się ukryć, że mający jeszcze w 1993 r. 18,8% rynku aplikacji Lotus, stracił w ostatnim czasie na rzecz swoich głównych konkurentów - WordPerfecta i Microsoftu Gerstner - 3,2% udziałów w rynku.

Zwiastunem rychłej utraty niezależności przez Lotusa mogła być, zdaniem analityków, strata w wysokości 17,5 mln USD, jaką poniosła firma w I kw. br. Jeszcze w analogicznym okresie ub.r. producent Notes zanotował zysk rzędu 21,3 mln USD. Natomiast dla IBM ostatnie 18 miesięcy to pasmo sukcesów finansowych. Sprzedaż w I kw. br. wyniosła 15,74 mld USD, a firma zarobiła w tym okresie 1,29 mld USD. Koncern ma obecnie kapitał gotówkowy w wysokości 10,5 mld USD, z czego 3,3 mld zostanie przeznaczone na zakup akcji Lotusa.

Na ostatnim spotkaniu udziałowców IBM Louis Gerstner wyjaśnił, że fuzje stanowią podstawowy element strategii koncernu. W okresie z 6 czerwca br. Big Blue zawarł klauzule przeciwstawiające się ewentualnej defensywnej polityce Lotusa. Jednocześnie powzięto kroki prawne, by nie dopuścić do podjęcia przez Lotusa tzw. "samobójczej taktyki", polegającej na przedstawieniu firmy jako nieatrakcyjnej finansowo, której celem jest oparcie się fuzji.

Większość analityków jest zdania, że Lotus stanowił do tej pory łakomy kąsek dla tych, którzy chcieli rozpocząć działalność na rynku oprogramowania. Co prawda IBM miał przychody z oprogramowania rzędu 11 mld USD rocznie, ale pochodziły one głównie ze sprzedaży systemów operacyjnych. Notes mogą okazać się dla IBM oknem na świat aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200