OS/2 niechętnie sprzedajemy, nadal wspieramy

Na korporacyjnych stronach IBM pojawiła się lista prawie 300. produktów związanych z OS/2 Warp, które w marcu 2003 r. znikną z oferty IBM.

Na korporacyjnych stronach IBM pojawiła się lista prawie 300. produktów związanych z OS/2 Warp, które w marcu 2003 r. znikną z oferty IBM.

Tuż po tym kilka serwisów internetowych obwieściło zmierzch tego systemu operacyjnego, prowokując tym samym kierownictwo IBM do wydania oświadczenia.

"Jak długo nasi klienci będą używać tego systemu, my będziemy go wspierać" - twierdzi rzecznik koncernu. Według IBM sprzedaż OS/2 i bazujących na nim produktów nie zostanie wstrzymana. Użytkownicy będą mogli nadal pobierać programy z sieci i zamawiać na CD. Jedyną zmianą ma być fakt, że większość dokumentacji dotyczącej OS/2 będzie dostępna jedynie w wersji elektronicznej.

Niezależnie jednak od zapewnień o długowieczności OS/2, przedstawiciele firmy sugerują klientom migrację do nowej generacji produktów IBM WebSphere.

Premiera OS/2 odbyła się w kwietniu 1987 r. Był to pierwszy 32-bitowy system operacyjny dla platformy intelowskiej, a także pierwszy spolonizowany. Rynku polskiego nigdy jednak nie zawojował. Krótkotrwała rywalizacja z Windows 95 dość szybko zakończyła się porażką. Brak zaplecza aplikacyjnego sprawił, że OS/2 nie zadomowił się na komputerach PC. Z wersji serwerowych OS/2 korzystało w Polsce kilka zakładów przemysłowych i jeden bank. System IBM funkcjonuje w bankomatach.

Zapytany kiedyś przez nas o największe pomyłki w prognozach Gartner Group, wiceprezes tej firmy jednoznacznie wskazał na OS/2. "Kiedy IBM wprowadzał na rynek OS/2, a wówczas jeszcze niewielu użytkowników miało Windows, uznaliśmy, że produkt ten zdominuje rynek. Wkrótce szef działu PC w IBM zginął w katastrofie lotniczej. Na jego miejsce przyszli nowi ludzie, którzy zmienili strategię. W rezultacie nasze przewidywania - jak powszechnie wiadomo - nie sprawdziły się..." - powiedział Charles White.

System nie odniósł sukcesu rynkowego, ale dzięki wielu zaletom zyskał uznanie użytkowników na całym świecie. Firma Serenity Systems opracowała nawet następcę OS/2 - eComStation, który oprócz standardowych elementów zawiera wiele funkcji zaprojektowanych przez IBM, które nigdy nie ukazały się w wersji komercyjnej (trwają próby spolszczenia tego produktu). Grupa miłośników napisała nawet osFree - wersję OS/2 jako systemu open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200